Rekordne temperature na ruskom Arktiku – do 38 stepeni

Svijet 30. jun 202017:10 > 17:14
Tanjug/AP/Olga Burtseva

Na ruskom Arktiku u junu su zabilježene rekordne temperature koje su izazvale velike požare u tundri, rekao je direktor ruske meteorološke službe, povezujući te "izuzetne" anomalije s klimatskim promjenama.

“Imali smo izuzetno neuobičajene vremenske uslove” u junu i “rekordi su lako srušeni”, rekao je Roman Vilfand na konferenciji za novinare u Moskvi. On je kao primjer naveo rekord u arktičkom gradu Verhojansku, gde je 17. juna izmjereno 38 stepeni Celzijevih.

“To je nevjerovatno”, istakao je Vilfand, precizirajući da je u tom gradu pred kraj 19. vijeka izmjerena rekordno niska temperatura od 67,8 stepeni ispod nule.

Nekoliko regiona na sjeveru Rusije, među kojima područja u Jakutskoj Republici na obali Atlantskog okeana, posljednjih nedjelja je suočeno s toplotnim talasom.

Sela u tundri, područjima prekrivenim travom i niskim rastinjem karakterističnim za Arktik, suočena su s velikim požarima.

Tanjug/AP/ECMWF Copernicus Climate Change Service

Prema Vilfandovom mišljenju, porast temperatura i sunčanog vremena na Dalekom sjeveru izazvani su klimatskim promjenama i promjenama u cirkulaciji vazdušnih struja, s češćim polarnim anticiklonama koje donose sunčano vrijeme.

Ljeti, izostanak oblaka izazvan anticiklonama zagrava Arktik, objasnio je ruski meteorolog.

“Meteorolozi prije nisu često bili svjedoci opasnim požarima u polarnim područjima”, rekao je, ističući da su anticikloni postale daleko češći i da ih je teško predvidjeti.

Požari izazvani visokim temperaturama pokreću začarani krug jer se pepeo od požara taloži u polarnim regijama zbog čega se brže topi led koji inače reflektuje sunčeve zrake i sprječava zagrijavanje tla.

Prema zvaničnim procjenama, Rusija se zagrava oko 2,5 puta brže od ostatka svijeta zbog svojih ogromnih arktičkih prostranstava. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad