Ko u svijetu vodi u utrci do 5G mreže

Tehnologija 07. apr 201919:01 > 19:50
Josep Lago / AFP

SAD, Kina, Južna Koreja i Japan utrkuju se ko će prvi izgraditi novu, petu generaciju bežične mreže. Ko vodi u toj trci sada i šta 5G znači za vašu digitalnu budućnost?

Bežična mreža budućnosti je brza, zaista brza… “5G donosi dvadeset puta veću brzinu, veću konektivnost i pouzdanost”, kaže Tina Trin, novinarka Glasa Amerike koja se bavi tehnologijom.

To znači da ćete moći da daunlodujete film za svega nekoliko sekundi ili da bi samovozeći automobili mogli da postanu realnost. Sada se vodi bitka ko će prvi napraviti novu generaciju širokopojasne tehnologije poznate kao 5G.

“Ako pogledate analizu gde se SAD nalaze naspram ostatka svijeta, zapravo smo u mrtvoj trci i vrlo agresivno razvijamo ovu tehnologiju”, kaže Jonathan Spolter iz US Telecoma. 

Konkurencija američkim telekom firmama je kineski telekomunikacioni gigant, Huawei. Od rutera, preko televizora do pametnih telefona, ta kompanija je najveći svjetski proizvođač opreme za komunikacije.

“Prema podacima, Huawei operiše u više od 170 zemalja i regiona i pruža usluge za više od 3 milijarde ljudi širom svijeta”, kaže Li Ja iz redakcije Glasa Amerike na mandarinskom jeziku.

Međutim, Huawei-ju je pristup američkom tržištu doslovno blokiran. FBI i CIA su upozorili članove Kongresa i potrošače da ne kupuju proizvode sa oznakom Huawei iz bezbjednosnih razloga, odnosno straha da bi mogli da posluže kineskoj vladi kao tajni metod da prikuplja obavještajne podatke od korisnika.

Huawei demantuje da predstavlja rizik za bezbjednost i tužio je SAD zato što su zabranile vladinim agencijama da kupuju opremu te kompanije.

“U tom zakonu se precizira da američke agencije ne treba da kupuju tehnološkeproizvode Huaweija, a kompanija smatra da je to neustavno jer je, bez odgovarajućeg pravnog procesa izdvojen Huawei kao pojedinačna kompanija”, laže Li Ja.

Dok se kompanije trkaju da stvore 5G mrežu, najveću korist imaće sami potrošači, ističe predsjednik američkog Telekoma, Spolter.

“U svijetu gde ćemo imati oko milion bežičnih senzora po kvadratnom kilometru, moći ćemo da omogućimo industrijski internet stvari. Imaćemo robotičku hirurgiju, primjene u zdravstvu, u školstvu”, kaže Spolter (US Telecom).

Tehnologija se trenutno testira u nekoliko probnih zajednica, ali će proći izvjesno vrijeme dok 5G ne postane dio svakodnevice.

“To se definitivno neće dogoditi preko noći. Proći će nekoliko godina dok ne budemo mogli da iskoristimo pun potencijal 5G, zato što, realno, tek moramo da sagradimo te mreže, cijela arhitektura i infrastruktura mreža mora da se promijeni”, kaže Tina Trin.

Stručnjaci predviđaju da bi budućnost bežične mreže mogla da bude ključ za pametniji, povezaniji svijet ali bi istovremeno mogla da se otvori Pandorina kutija kada je riječ o strahovanjima za bezbjednost i privatnost.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad