Porez na topli obrok problem za radnike, ali i poslodavce

Vijesti 13. jul 201618:09 > 19:13
N1

Pravilnik koji predviđa poreze na do sad neoporezivi iznos toplog obroka i regresa za godišnji odmor u Federaciji Bosne i Hercegovine razljutio je mnoge.

Manje plate, masovni otkazi. Problemi i za radnike, ali i poslodavce u Federaciji BiH. Ovaj scenario predviđaju dobro upućeni u radno pravo. U Pravilniku koji je donijela Vlada FBiH najveći problem za sve je topli obrok – umjesto 2, neoporeziv iznos je 1 posto.

“Radim sa dosta poslodavaca i vidim da je u mnogim firmama došlo do smanjenja toplog obroka koji se uplaćuje radnicima i to je nešto što svakako ide na štetu radnika. Vlada je sve vrijeme govorila da će povećanje oporezivanja toplog obroka biti praćeno smanjenjem poreza na drugoj strani, tako da neto efekat na radnike neće biti. To se nažalost nije dogodilo i mislim da je to taj osnovni problem”, istakla je Dina Duraković Morankić, advokat u oblasti ranog prava.

Za Ekonomsko-socijalno vijeće ovakav pravilnik Vlada FBiH bez konsultacija sa socijalnim partnerima nije smjela donijeti:

“Sve takve teme se diskutuju sa tri najvažnija socijalna partnera – poslodavci, sindikati, Vlada, da razmijene mišljenja i donesu neke rješenje koje će zapravo biti provodivo”, smatra Edhem Biber, predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća.

Da je potez fatalan, smatra i Dženan Đonlagić, zastupnik u Predstavničkom domu državnog parlamenta.

“Ono što ja najviše zamjeram Vladi FBiH i premijeru je što nisu na početku mandata donijeli ovako krupne mjere, kako biste vi onda u drugoj polovini mandata počeli osjećati pozitivne efekte”, objašnjava Đonlagić.

A klub poslanika SDP-a predložio je da na Parlamentu FBiH da se odluka povuče. SDA, HDZ i SBB se nisu složili.

“Ovaj Pravilnik je sporan po više osnova. Prvi osnov je to što se u svom obrazloženju poziva na Zakon o državnoj službi i na Opšti kolektivni ugovor. Zakon o državnoj službi je već od Ustavnog suda FBiH proglašen neustavnim”, tvrdi Damir Mašić, zastupnik SDP-a u PD Parlamenta FBiH.

Iako se trebao susresti sa Sindikatima, premijer Federacije BiH Fadil Novalić nema komentar o Pravilniku, jer je sve u rukama ministarstva finansija. Ni federalna ministrica finansija Jelka Miličević nije željela pred kamere. Saopštenjem je ranije iz ovog ministarstva poručeno da je sve u skladu sa Opštim kolektivnim ugovorom i da će poslovno okruženje ipak biti bolje. Ali, u Opštem kolektivnom ugovoru piše – ukoliko se primjene propisi kojima se reguliše topli obrok, potpisnice Ugovora će željeti mijenjati Opšti kolektivni ugovor.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.