Zbog čega pacijenti iz Sarajeva idu na liječenje u Tuzlu

Vijesti 03. nov 201617:28 > 19:02
N1

Za mnoge operacije koje su skupe pacijenti ne moraju ići više u inozemstvo. Tuzlanski ljekari rutinski rade mnoge operativne zahvate, a nije rijetkost i da pacijenti iz Sarajeva svojom odlukom umjesto na UKCS odlaze upravo u Tuzlu.

Nihad Feto iz Sarajeva zbog aneurizme u bolnicu u Tuzli je stigao prije dva dana nakon što nije mogao biti operisan u svom kantonu.

“Zdravstvene probleme imam nekih desetak dana. Ležao sam u Sarajevu nekoliko dana. Otpustili su me tek tako jer oni ne mogu ništa da urade. Bio sam prinuđen da ovdje tražim i da dođem“, kazao je Nihad Feto, pacijent iz Sarajeva.

Pacijenta je jutros operisao tim stručnjaka iz oblasti interventne radiologije i endovaskularne neurohirurgije. Osim znanja i vještine za ovu zahtjevnu operaciju, doktori na sebi nose zaštitnu odjeću od 22 kilograma olova zbog zračenja.

“Naša aparatura nisu ni noževi ni skalpeli. Mi imamo samo katetere, žice… Ovo je tehnika koja je definitivno u svijetu prihvaćena. Nije tako stara. Brzo dolazi do rezultata. Pacijente koji nam dođu ili ih dovedu jer ne mogu doći, u principu za sva dva tri dana vraćaju se u normalan život”, rekao je Haris Huseinagić, načelnik Klinike za radiologiju i nuklearnu medicinu.

“Mi smo jedina ustanova u BiH koja ovu proceduru može pružiti u punom kapacitetu, na principu 24/7. Znači, 24 sata dnenvno, sedam dana u sedmici, bez suprevizije, itd. Isto tako, jedina smo ustanova za liječenje cerebrovaskularnih oboljenja“, istakao je Mirza Moranjkić, specijalista neurohirurgije.

Tretman arterija donjih ekstremiteta putem implantacije stenta ili balon dilatacije, tretman akutnog infarkta miokarda te niz drugih zahvata, izdvajaju tuzlanske ljekare koji rade operacije koje su puno skuplje u inozemstvu.

“Svake godine povećavamo broj procedura i ono što je posebno značajno u finansijskom smislu je da smo klinika u UKC koja prednjači po finansijskom efektu tretmana pacijenata iz RS-a, Brčkog i cijele BiH”, komentarisao je Elmir Jahić, načelnik Klinike za kardiovaskularne bolesti UKC-a Tuzla.

Zadnjih 17 godina urađene su 172 transplatacije bubrega. Ove godine izvršeno je 16 transplatacija bubrega od kojih tri supružničke. Na klinici se rade i transplatacije jetre i rožnice, a u planu su i drugi organi.

“Mi smo lideri što se tiče transplatacije bubrega. Mi smo uradili najviše transplatacija sa živih donora, a i najviše eksplantacije.U sklopu toga urađeno je 20 eksplantacija jetre”, naglasio je Samed Jagodić, član transplatacionog tima.

Pomoć tuzlanskih specijalista sve više traže pacijenti iz čitave BiH. Multidisciplinirani timovi u kojem su uključeni ljekari sa nekoliko klinika, medicinske sestre i tehničari zajednički postižu vrhunske rezultate.

“Više od 12.000 zdravstvenih usluga pružimo našim pacijentima. Od toga je negdje oko 700 usluga anestezije, operativnih zahvata, uključujući endovaskularne procedure”, rekao je Mirsad Hodžić, načelnik Klinike za neurohirurgiju.

U UKC Tuzla primjenjuju se savremene i sofisticirane dijagnostičke procedure, uvode se nove metode liječenja, kontinuirano se edukuje kadar, a vrše se i naučna istraživanja. Sve u cilju što kvalitetnijeg pružanja usluge građanima koji u Tuzlu dolaze sa svih strana.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.