Stanovnici Novog Grada iseljavaju se zbog nukleranog otpada

Vijesti 26. apr 201718:08 > 19:43
N1

Kreće nova kampanja protiv odlaganja nuklearnog otpada na Trgovskoj gori nakon što hrvatski Državni zavod za radiološku i nuklearnu bezbjednost nije uvažio primjedbe lokalnog stanovništva ali i susjedne države Bosne i Hercegovine. Najavljuju se Protesti i blokada međudržavne granice između Novog Grada – Dvora.

Trgovska gora, moguća i Hrvatskoj najprihvatljivija lokacija za odlagalište nuklearnog otpada, udaljena je svega dva kilometra od centra Novog Grada.

Razlog je to što investitori odustaju od planiranih projekata, žale se iz lokalne zajednice. A, žale se i roditelji koji su svoju djecu svjesno i namjerno podstakli na odlazak.

“Sama priča je dovela do toga da se iseljavaju iz grada, svi odlaze mladi. Da vam kažem ja sam svoga unuka i kćerku poslao vani, a pogledajte vlasnik sam tog objekta gdje bi trebali da rade i da žive”, otkriva Zoran Umićević, Novi Grad.

Tužnija slika je na lijevoj obali Une. Ulice Dvora su prazne, a rijetki prolaznici su penzioneri.

“Ovi iz Zagreba hoće da daju to nama, neka ostane njima, ako je to dobro, a zašto daju nama. Zato mladi ljudi i bježe. Bježe radi otpada, najviše radi toga”, kaže Kosta Marušić iz Dvora.

Iako bi prihvatanje značilo do 10 puta veći budžet opštine iz lokalne zajednice kažu “ne”. Tvrde da posljedice poput nestanka pčelarstva, turista i pada prodaje nekretnina, već osjete.

“Ukazujemo da Trgovska gora nije pogodna za zbrinjavanje takvog otpada. Nažalost prostornim planom je to regulirano kao jedna lokacija. To je po meni politička odluka”, tvrdi Nikola Arbutina, načelnik opštine Dvor.

Skladišta nekadašnje JNA ukopana u brdo, na teritoriji opštine sa 5.000 stanovnika, i na granici sa Bosnom i Hercegovinom, za Državni zavod za radiološku i nuklearnu bezbjednost iz Zagreba pogodna je lokacija. Za više od 200.000 bosanskohercegovačkih stanovinka u Unsko-sanskom slivu to je nedopustivo.

“Pošto je opština Dvor već najavila proteste i blokadu granice mislim da ćemo sarađivati sa njima. Bilbordi će biti sa jasnim porukama ispred gradova Banjaluke, Prijedora, Bihaća, Krupe”, poručuje Jelena Dalmacija, UG Green team iz Novog Grada.

Tačno prije dvije godine Velika Kladuša, Cazin, Bužim, Bosanska Krupa, Novi Grad i Kostajnica su se zajedno očitovali protiv izgradnje odlagališta. Takođe Parlamenti oba entiteta te Parlamentarna skupština BiH usvojili su rezolucije kojim se protive odlaganju nuklearnog otpada ovdje na Trgovskoj gori na samoj granici sa BiH.

No to nije doprinjelo da se u Zagrebu uvaže primjedbe upućene iz BiH. Iz Green teama su uputili molbe trojici članova Predsjedništva BiH, te predsjedniku i resornom ministarstvu RS da ih podrže. Sljedeća instanca biće, najavili su, Ustavni sud BiH.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.