Građani BiH iz dijaspore pisali ministrici Semihi Borovac

Vijesti 09. jan 201816:36 > 17:02
N1

Inicijativa građana Bosne i Hercegovine, koji žive izvan granica BiH, obratila se pismom Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH te ministrici Semihi Borovac na temu, kako navode, aktivnosti Ministarstva u ime građana BiH u isljeništvu.

U pismu je navedeno sedam zahtjeva bh. građana iz država Sjeverne Amerike, Evropske unije, Australije i Velike Britanija: prije svega donošenje Zakona o dijaspori.

‘Sa velikom zabrinutošću pratimo iz medija Vaše aktivnosti i aktivnosti Ministarstva u ime građana BiH, koji privremeno i stalno žive i stvaraju van granica BiH, a za koje je zakonodavac izabrao pomalo čudan naziv – dijaspora. Moramo da napomenemo da se isti koristi inflacionarno i sve više u negativnom kontekstu i ima za cilj ‘žigosanja’ građana BiH van BiH i njegovo daljnje segmentiranje. Samovolja Parlamenta i Vlade BiH po ovome pitanju je više nego skandalozna. Smatramo mapiranje stanovništva BiH i otvaranje reprezentativnih predstavništava Saveznoj Republici Njemačkoj sa ogromnom administracijom i birokratijom po nacionalnom ključu potpuno bespotrebno, kontra produktivno i provokativno’‘, navedeno je između ostalog u pismu.

U Saveznoj Republici Njemačkoj, kako navode, imamo više DKP-a i konzularnih predstavništava.

‘Dijelimo. mišljenje da smo više nego dovoljno zastupljeni i organizovani, kako u državnom tako i u civilnom sektoru. Predlažemo da se u nove aktivnosti uvrste u djelatnosti ambasada BiH u cijelom svijetu kao i kod konzularnih predstavnika, i da na taj način najzad opravdate diplomatske troškove i da građane van BiH počnete tretirati kao ravnopravne državljane BiH, koji iz različitih razloga centar svog života imaju danas (trajno ili privremeno) van granica domovine. Nedopustivo je da se stvaraju izolovana ostrva van struktura državnih predstavništava pod kontrolom stranih država i organizacija, koje se bave humanitarnim ili razvojnim djelatnostima i kako je Vama dobro poznato bez velikih uspjeha i rezultata”, navedeno je.

‘Naročito podvlačimo da građani BiH van granica BiH su u period od 1996. do 2017. godine direkno ili indirektno investirali u svoju domovinu BiH preko 20 milijardi eura, i da su na taj način više nego i jedna druga država pomogle opstanak države BiH i socijalnog mira. Taj učinak ne može biti ignoriran od sadašnje ni od budućih vlasti. Smatramo da su gore navedene aktivnosti potpuno nerelevantne i nepotrebne, te stvaraju državnom budžetu BiH samo dodatno opterećenje. U svim opštinama u BiH postoje uredi za tzv. dijasporu koji imaju svrhu da budu asistent mogućim investitorima, neovisno o motivaciji ili porijeklu.

Sa ciljem relevantnog trošenja sredstava i kvalitetnompristupu građanima van granica BiH predlažemo niz mjera (vidi Annex), koje će imati cilj maksimiranja učinka investicija i stabiliziranja odnosa na relaciji BiH i njeni građani van BiH. Molimo Vas da kao nadležna ministrica dostavite zahtjeve inicijative svim relevantnim državnim institucijama, prije svega Predsjedništvu države BiH, Parlamentarnoj skupštini BiH i Vijeću ministara.

Pozivamo sve bosanskohercegovačke Asocijacije, Udruženja građana koji podržavaju ovu inicijativu da se jave na sljedeću adresu: [email protected] i tako iskažu svoju podršku zahtjevima. Ujedno pozivamo sva udruženja građana Bosne i Hercegovine u iseljeništvu na saradnju u interesu Domovine”, piše u pismu koje su potpisali:

· Australija: Prim. Dr. Nijaz Sofić MSc 

· Austrija: Elvedin i Dina Krilić 

· Češka: Zdravko Grujić 

· Holandija Naida Ribić 

· Kanada: Azra Durić, Rasim Durić, Aljosa Mujagić

· Velika Britanija: Muhamed Siranović

· SAD: Dr. Mustafa Kosanović, Sanel Babić

· Švedska: Jasmin Bajrić

· Švicarska: Dipl. BWL Abdic Enes

Listu zahtjeva pogledajte u prilogu.