Odbijen zahtjev Mladića za kažnjavanje medicinskog osoblja

Vijesti 01. aug 201813:04 > 13:08
REUTERS/Peter Dejong/Pool

Mehanizam za međunarodne krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev Odbrane bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS) Ratka Mladića za ponovno razmatranje odluke MMKS-a kojom je odbijen zahtjev da se protiv medicinskog osoblja u haškoj pritvorskoj jedinici pokrene postupak za nepoštivanje suda.

“Mladićevi podnesci koji se odnose na ‘novopridobijene činjenice’ ne predstavljaju okolnosti koje opravdavaju ponovno razmatranje kako bi se izbjegla nepravda“,  navedeno je u odluci, prenosi BIRN.

Mladić je tražio od MMKS-a da ponovno razmotri njegov zahtjev ili da mu omogući da se žali na raniju odluku pred drugim sastavom sudija Žalbenog vijeća, stoji u posljednjoj odluci.

Predsjednik MMKS-a Theodor Meron je u maju ove godine odbio zahtjev Mladićeve Odbrane da se pokrene postupak za nepoštivanje suda protiv osoba koje su zadužene za zdravstvenu njegu u pritvorskoj jedinici Ujedinjenih nacija (UN) u Scheveningenu.

“S obzirom da podnesci Mladićeve Odbrane kojima se izražava nezadovoljstvo medicinskom njegom u pritvorskoj jedinici ne pokazuju da je medicinsko osoblje svjesno i namjerno ometalo pravdu, zaključujem da Mladićeva Odbrana nije pokazala da postoji sumnja da su krivi za nepoštivanje suda”,  navedeno je u tadašnjoj odluci.

Mladićeva Odbrana tražila je da se pokrene postupak protiv doktora šefa medicinskog osoblja pritvorske jedinice Paulusa Falkea i drugog medicinskog osoblja, navodeći da su oni krivi za pogoršanje zdravstvenog stanja optuženog.

Advokati bivšeg komandanta VRS-a su više puta tražili odgađanje presude, kažnjavanje ljekara te puštanje Mladića na slobodu, insistirajući na tome da mu je zdravstveno stanje pogoršano, da ne dobiva adekvatnu njegu u pritvoru i da mu je potrebna hospitalizacija.

Tribunal je Mladića u novembru prošle godine osudio na doživotni zatvor, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Mladić je oslobođen optužbe za genocid u još šest bosanskohercegovačkih općina. Žalbe na tu presudu najavili su i Odbrana i haški tužioci.

Mladić je u pritvoru u Haagu od kraja maja 2011. godine, kada je uhapšen u Srbiji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.