Tuzla na neslavnoj listi

Vijesti 03. nov 201817:43 > 17:43
N1

U svijetu se obilježava Dan čistoga zraka. Prema studiji Svjetske zdravstvene organizacije za 2018. godinu, među 10 najzagađenih gradova u Evropi jedan i je iz Bosne i Hercegovine.

Industrijska postrojenja, individualna ložišta, saobraćaj, fosilna goriva najveći su uzročnici zagađenja. To najbolje znaju oni koji žive pored termoelektrane Tuzla koja emituje 70 tona sumpordioksida godišnje. Oni koji žive u ovakvim uvjetima godinama apeliraju na nadležne: pomozite nam!

“Non-stop pričaju. Šest mjeseci pričaju o Bloku broj 7, šest mjeseci o odsumporavanju. To godinama traje. Dok to traje, mi ćemo izumrijeti. Mi više ne možemo svojim zdravljem plaćati cijenu energije”, tvrdi Goran Stojak, Bukinje.

A mnogi su već platili. Podaci Svjetske zdravstvene organizacije su alarmantni i pokazuju da aerozagađenje na 100.000 ljudi uzrokuje smrt više od 230.

“Ako računamo da imamo 3,5 miliona stanovnika, onda je to godišnje 8.000 umrlih. Ako je to na petogodišnjem nivou, onda je to više od 45.000. Ne računamo bolesne”, kaže Nurka Pranjić, koordinator FBiH za WHO.

Zima je pred vratima, građanima Tuzle najvažnije su vremenske prilike. Nadaju se vjetru koji djelomično eliminiše zagađenje iz ove kotline. Inače, dolazak zime bi za većinu mogao značiti život unutar četiri zida.

Anketa:

1. Ja sam ovdje išla drugog januara na Stupinama i srušila se. Nigdje nikog nije bilo da mi pomogne. Užas. To je strašno.

2. Puno je i auta. Ovo je katastrofa. Pola se bezveze voza. Uglavnom, ne valja. Gledajući onaj koeficijent svaki dan, previše je.

3. Slabije se krećemo, slabije izlazimo napolje. Živimo tu, Nosimo se s tim. Tako je, kako je.

4. Takvo zagađenje nemamo ljeti. Uglavnom je problem slaba cirkulacija zraka.

5. Ja mislim da se to sve može riješiti jednostavnije nego izgleda. Samo prepisati pravila i rješenja iz drugih država koja su oni donijeli.

Ali za razliku od drugih država, u BiH nijedna termoelektrana nema postrojenja za odsumporavanje pa ni tuzlanska kojoj je Federalno ministarstvo zaštite okoliša odbilo nedavno izdati dozvolu za odsumporavanje bloka 5 i 6. Ekolozi upozoravaju: nadležni samo prave studije, a rješenja nema.

“U demagogiji raspravljanja koja studija valja, koja ne valja i šta je ustvari glavni uzročnik zagađenja u Gradu Tuzli konkretno, umjesto da se sva ta energija uloži u provođenje rješenja za probleme za koje znamo da postoje. Mi smo svi svjesni činjenice da Termoelektrana zagađuje”, kaže Denis Žiško, Centar za ekologiju i energiju.

Dok se nadležni ne probude, građani upozoravaju: nas će i dalje trovati.

Građani Tuzle, a posebno naselja Bukinje, kako kažu, svaki dan, osim sa nečistim zrakom, bore se i sa odlagalištima pepela i šljake, čekajući dan kada odgovornima profit neće biti iznad ljudskog zdravlja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.