Ko provjerava diplome u Republici Srpskoj

Vijesti 03. dec 201914:48 > 04. dec 2019 07:10
N1

Diplome stečene ili samo nostrifikovane u Srbiji, u Republici Srpskoj ne podliježu procesu priznavanja. Po aktuelnom Zakonu o visokom obrazovanju to znači da ih niko dodatno ne provjerava, što implicira u startu, se ne smatra spornim. Tako se, makar institucionanlno spornim, ne smatra ni školovanje ministara Petra Đokića koji je ustanovu koja je zapravo društvo sa ograničenom odgovornošću, registrovano u Londonu, završio samo godinu dana nakon osnivanja istog.

Maja Mandić ima 34 godine. Završila je Prirodno matematički fakultet i nema radnog iskustva u svojoj struci. Sličnu sudbinu sa biroa za nezaposlene dijeli njenih 99 kolega, visokoobrazovanih mladih ljudi, čije i znanje i zvanje nisu sporni, ali jesu bili nedovoljni da ih sistem prepozna i nagradi poslom. Nakon vladinog projekta prekvalifikacije za IT sektor, te sertifikata koje su dobili, nadaju se poslu, neki već duboko u četvrtoj deceniji života.

“Diplomirala sam 2011. godine, masterirala 2014.godine. Nisam radila nikada u struci. Samostalno se bavim gljivarstvom nekih 7 godina”, rekla je Maja Mandić nezaposleni diplomant PMF-a.

Formalno obrazovani, dodatno se stručno usavršavaju kako bi dobili bilo kakav posao dok medijske stupce pune vijesti o rekorderima, funkcionerima koji su fakultete stekli za samo tri dana, poput DNS-ovog Nedjeljka Milakovića ili pak za godinu dana poput SP-ovog Petra Đokića.

Obratili smo se Vladi, ministarstvu, inspekciji, Agenciji za akreditaciju visokoškolskih ustanova RS i svi odreda su nenadležni.

“Pitanja na koja tražite odgovore za potrebe priloga, nisu u nadležnosti Agencije za akreditaciju visokoškolskih ustanova Republike Srpske pa Vas upućujemo na Ministartsvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske pri kojem je Komisija za informisanje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja”, odgovoreno nam je iz Agencije za akreditaciju visokoškolskih ustanova RS.

Ni Ministarstvo, na čijem je čelu Srđan Rajčević, ne bavi se inspekcijskim poslovima, kazao je on:

“To radi inspektorat.”

A u Inspektorat , prosvjetne inspektore broje na ruke. Rade po prijavi ili poslodavca ili istražnog organa. U prvih devet mjeseci ove godine od 14 provjera diploma u šest slučajeva utvdili su da postoji osnov sumnje da je riječ o falsifikovanim ispravama.

“Moramo znati da prosvjetni inspektor ne može, nije ovlašten da ulazi recimo kod vašeg poslodavca da izuzima diplome da bi ih naknadno provjeravao. Kada uzmemo u obzir da u Republici Srpskoj ima 5, 6 prosvjetnih inspektora onda shvatamo da bi takav način rada bio nemoguć”, rekla je Dušanka Makivić iz Inspektorata RS.

Moguće je ipak fakultet završiti za nekoliko dana ili jednu godinu, sve po zakonu jer nemoguće postaje moguće – ako si fakultet završio u Srbiji koja sa Republikom Srpskom ima specijalne i paralelne veze.

“Ja ću Vas podsjetiti na član 128. aktuelnog Zakona o visokom obrazovanju prema kojem sve visokoškolske kvalifikacije koje su stečene na visokoškolskim ustanovama u Republici Srbiji ne podliježu procesu priznavanja”, riječi su Srđana Rajčevića, ministra za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS.

Nema konkretnog odgovora nadležnih, ni iz zakonodavne, ni iz izvršne vlasti nema, da li će iko i kada i koje diplome provjeravati. Za svo to vrijeme, oni mladi koji su uredno završili svoje školovanje čekaju ili da odu iz zemlje ili godinama na prvi posao.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad