Vijeće ministara BiH održalo prvu sjednicu, doneseno nekoliko odluka

Vijesti 30. dec 201915:34 > 15:38
Vijeće ministara BiH

Savjet ministara BiH, na prijedlog Uprave za indirektno oporezivanje, donio je Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o odobravanju višegodišnjeg projekta „Izgradnja graničnog prelaza Bratunac – Ljubovija“, kojom je prvobitna vrijednost sa 11.000.000 KM povećana na 14.500.000 KM.

U prvoj varijanti idejnog projekta iz 2017. godine granični prelaz je predviđen kao međunarodni granični prelaz za putnički saobraćaj i saobraćaj robe koja ne podliježe inspekcijskom nadzoru.

Sporazumom između Savjeta ministara BiH i Vlade Srbije o graničnim prelazima iz 2018. godine, GP Bratunac – Ljubovija je kategorizovan kao granični prelaz za međunarodni drumski saobraćaj putnika i roba na kojem se izvoze, uvoze i provoze sve vrste roba koje podliježu inspekcijskim kontrolama. Dodatna sredstava od 3.500.000 KM, uz ranije obezbijeđena budžetska sredstva od 11.000.000 KM, bila bi dovoljna za izgradnju GP Bratunac – Ljubovija, kako je to i predviđeno projektantskom cijenom u ukupnom iznosu od 14.500.000 KM.

Istovremeno, Savjet ministara je razmotrio i usvojio Informaciju o projektu izgradnje graničnog prelaza Svilaj.

S tim u vezi, zadužena je Uprava za indirektno oporezivanje BiH da:

– pokrene procedure na izgradnji graničnog prelaza Svilaj – Donji Svilaj, u skladu sa međunarodnim ugovorom u okviru odobrenih sredstava kroz višegodišnji projekat i donirana sredstva Evropske unije i Evropske investicione banke;

– Savjetu ministara predloži odluku o uvećanju vrijednosti višegodišnjeg kapitalnog projekta izgradnje graničnog prelaza Svilaj – Donji Svilaj za 7.000.000 KM, koliki je procijenjeni iznos potrebnih sredstava za završetak ovog projekta.

ODLUKA O PRIVREMENOM FINANSIRANJU

Savjet ministara BiH, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, donio je Odluku o privremenom finansiranju institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za period januar – mart 2019. godine, u iznosu 241.500.000 KM.

To je 1/4 sredstava odobrenih za finansiranje bh. institucija u skladu sa Zakonom o Budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza BiH za 2019. godinu.

Finansiranje višegodišnjih projekata, koji su usvojeni u budžetima prethodnih godina, kao i programa posebnih namjena, biće nastavljeno iz sredstava koja su

prenesena u skladu sa Zakonom o finansiranju institucija BiH, odnosno obezbijeđena namjenskim donacijama.

PROJEKAT IZGRADNJE NOVE TRASE NA KORIDORU 5c VRIJEDAN 140 MILIONA EURA

Savjet ministara BiH utvrdio je Prijedlog ugovora o finansiranju (Koridor 5c – centralni dio: izgradnja dionica autoputa Poprikuše – Nemila i Tarčin – Ivan) između Bosne i Hercegovine i Evropske investicione banke (EIB), vrijedan 140 miliona eura.

Na ovaj način pokreću se aktivnosti za projekat izgradnje nove trase dvije nepovezane dionice Koridora 5c čija je ukupna dužina 12 km, Poprikuše – Nemila i Tarčin – Ivan.

Kredit je alociran na Federaciju BiH sa rokom otplate 25 godina, uključujući šest godina grejs perioda.

Ukupna vrijednost projekta iznosiće 294 miliona evra, s tim da će preostala 154 miliona evra biti obezbijeđena iz vlastitih sredstava, odnosno sredstava EBRD-a i VBIF granta.

Za Bosnu i Hercegovinu realizacija izgradnje Koridora 5c ima višestruko značenje.

To je prvi međunarodni pravac koji prolazi kroz njeno područje i na taj način je uključuje u međunarodnu savremenu saobraćajnu mrežu. Istovremeno joj omogućava kvalitetan izlaz preko Luke Ploče u Hrvatskoj na Jadransko more, a sa sjeverne strane otvara se pristup prostoru srednje i sjeveroistočne Evrope.

U zoni Koridora 5c nalazi se više od 50% stanovništva BiH, koji ostvaruju oko 60% bruto nacionalnog dohotka. Izgradnjom ovog autoputa ostvariće se racionalno povezivanje bosanskohercegovačkih prostora sa susjednim državama i regijama i postići stabilizujući i razvojni efekti za zemlju.

Prijedlog ugovora sa Osnovama za njegovo zaključivanje biće dostavljen Predsjedništvu BiH, a za bh. potpisnika je predložen ministar finansija i trezora.

FORMIRANI ODBORI ZA UNUTRAŠNJU POLITIKU TE EKONOMIJU

Savjet ministara BiH donio je pojedinačne odluke o imenovanju predsjedavajućeg, zamjenika predsjedavajućeg i članova Odbora za unutrašnju politiku i Odbora za ekonomiju Savjeta ministara Bosne i Hercegovine s ciljem provođenja Zakona o Savjetu ministara BiH i stvaranja uslova za efikasan rad.

U Odbor za unutrašnju politiku Savjeta ministara BiH imenovani su: Sifet Podžić, ministar odbrane (predsjedavajući Odbora), Josip Grubeša, ministar pravde (zamjenik predsjedavajućeg), te članovi: Fahrudin Radončić, ministar bezbjednosti; Ankica Gudeljević, ministarka civilnih poslova; Edin Dilberović, direktor Direkcije za evropske integracije, i Džemail Ćibo, direktor Kancelarije za zakonodavstvo Savjeta ministara BiH. Članovi Odbora bez prava glasa su: Robert Vidović, generalni sekretar Savjeta ministara BiH, i Miroslav Gavrić, koordinator Brčko Distrikta BiH u Savjetu ministara BiH i savjetnik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.

U Odbor za ekonomiju Savjeta ministara BiH imenuju se: Vjekoslav Bevanda, ministar finansija i trezora i zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara

BiH (predsjedavajući Odbora); Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa (zamjenik predsjedavajućeg Odbora), te članovi: Bisera Turković, ministarka spoljnih poslova: Vojin Mitrović, ministar komunikacija i transporta, Edin Dilberović, direktor Direkcije za evropske integracije, i Džemail Ćibo, direktor Kancelarije za zakonodavstvo Savjeta ministara BiH. Članovi Odbora bez prava glasa su Robert Vidović, generalni sekretar Savjeta ministara, i Miroslav Gavrić, koordinator Brčko Distrikta BiH u Savjetu ministara BiH i savjetnik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.

ODREĐENI PREDSTAVNICI BiH U MEĐUNARODNIM FINANSIJSKIM INSTITUCIJAMA

Savjet ministara BiH odredio je predstavnike Bosne i Hercegovine u međunarodnim finansijskim institucijama: Svjetskoj banci (VB), Međunarodnom monetarnom fondu (IMF) i Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD):

– Svjetska banka, guverner – zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara i ministarka spoljnih poslova Bisera Turković, a zamjenik guvernera Jelka Milićević, ministarka finansija Federacije BiH..

– Međunarodni monetarni fond (MMF), guverner – predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, a zamjenik guvernera Hazim Rančić, zamjenik ministra finansija i trezora.

– Evropska banka za obnovu i razvoj, guverner – zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH i ministar finansija i trezora Vjekoslav Bevanda, a njegov zamjenik Zora Vidović, ministarka finansija Republike Srpske.

Savjet ministara BiH donio je Odluku o preraspodjeli sredstava iz budžeta Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH u budžet Fonda za povratak u iznosu od 2.021.000 KM.

Sredstva su namjena za realizaciju projekta iz Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Savjet ministara BiH donio je Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o višegodišnjem projektu nabavke helikoptera za Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH.

Sredstva u iznosu od 1.374.800 KM biće obezbijeđena prestruktuiranjem budžetskih sredstava u 2019. godini.

TRANSPARENTNOST RADA SAVJETA MINISTARA BIH

Savjet ministara BiH, s ciljem boljeg informisanja javnosti, te podizanja stepena transparentnosti rada Savjeta ministara, izražava svoju opredijeljenost da se sjednice Savjeta ministara Bosne i Hercegovine otvore za javnost.

Zadužen je Generalni sekretarijat Savjeta ministara BiH da u roku od 60 dana od dana usvajanja ovog zaključka predloži Savjetu ministara Bosne i Hercegovine tehničko rješenje koje će omogućiti da se sjednice Savjeta ministara Bosne i

Hercegovine otvore za javnost putem sistema „e-vlade“ u Generalnom sekretarijatu Savjeta ministara Bosne i Hercegovine. Tehničko rješenje treba sadržavati i neophodne finansijske izdatke i vremenski okvir potreban za relizaciju ove aktivnosti.

Zadužen je Generalni sekretarijat Savjeta ministara Bosne i Hercegovine da u roku od 60 dana od dana usvajanja ovog zaključka na sjednici Savjeta ministara Bosne i Hercegovine dostavi Savjetu ministara Bosne i Hercegovine detaljnu analizu na koji način vlade zemalja u regionu rade na povećanju transparentnosti svog rada i poboljšanju kvaliteta komunikacije prema javnosti, sa prijedlogom realizacije aktivnosti koje će ispuniti navedene ciljeve. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad