Dodik u NSRS: Potegao sam vitalni interes bez oklijevanja

Vijesti 26. feb 202017:20 > 17:39
Screenshot

Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, na zahtjev člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika u vezi s dvije odluke usvojene u Predsjedništvu BiH bez konsenzusa, počela je danas u Banjoj Luci. Dodik traži da se entitetski parlamentarci izjasne da li je najavljenim dolaskom predsjednika Crne Gore Mile Đukanovića u BiH, te raspoređivanjem stranih pripadnika (Fronteksa) na bh. granici, ugrožen vitalni interes RS.

“Potegao sam vitalni interes bez oklijevanja. I prije nego su zaključci usvojeni, ja sam na sjednici Predsjedništva glasao protiv toga. U prvom krugu sam glasao protiv toga da se uputi poziv predsjedniku Crne Gore, smatrajući da se ta posjeta treba da odloži i da se nakon smirenja situacije u Crnoj Gori to pitanje ponovo aktivira”, kazao je Milorad Dodik prilikom obraćanja.

“Smatrao sam da nije najbolji trenutak da se Đukanoviću da medijska pozornica u Sarajevu, i drugi put kada je to došlo na sjednicu sam glasao protiv i uputio zahtjev da se NSRS izjasni o tome smatrajući to veoma važnim”, dodao je.

“Moja želja je bila da se njegova posjeta odgodi. Ne vjerujem da postoji pravoslavac Srbin u RS koji ne poštuje litije koje se održavaju gdje se solidarišemo sa problemima koje ima SPC u Crnoj Gori. Pripadnik sam Crkve i pravoslavnog naroda.Zbog prglasavanja sam bio prinuđen da uložim vitalni interes. Želim naglasiti da je predsjednik Đukanović imao priliku posjetiti BiH za vrijeme mog predsjedavanja, to kažem kao dokaz da nisam protiv posjete, nego sam protiv posjete u ovom trenutku”, kazao je Dodik.

Istakao je da su se danas “SDS i PDP solidarisale sa bošnjačkim partijama”.

“Ima mnogo protivnika, ali o tome ćemo kroz diskusiju. Ne želim nikakvu polemiku da izazovem, bilo bi dobro da ovakve odluke koje se povuku kao vitalni itneres ne budu predmet turbulencija u NSRS i da se tako prema tome odnose.

Nažalost, moram vas objavijestiti da su se SDS i PDP danas solidarisale za bošnjačkim partijama i izglasale Zakon o prestanku mandata VSTV-a. To je loša poruka. Vjerujem da mogu objasniti takvo ponašanje”.

“Trebalo bi da svima bude jasno da taj zakon neće proći i neće dobiti snagu. Ako je politička igra da se sve svali na Dom naroda, nemam ništa protiv ali žao mi je što je ovo trajalo ovako kratko. Nisam glup i neiskusan da nisam već zaključio da na ovim raspravama, njihovi zahtjevi su bili motivisani na naše političke obračune”, kazao je Dodik.

“Ja sam isto podigao vitalni interes za tačku o angažovanju Frontexa, agencije koja bi trebala nadzirati granice. Smatram da je to štetna odluka za cijelu BiH i da BiH ne može istrpiti priliv migranata.

Odluke koje se donesu ovdje se ne mogu mijenjati. Važno je da ovdje pošaljemo poruku o zaštiti naših prava”, dodao je.

Podsjetimo, Kolegij je za ovu sjednicu utvrdio Prijedlog dnevnog reda s jednom tačkom: Izjašnjenje o izjavama člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz RS o proglašenju Zaključka i Odluke Predsjedništva Bosne i Hercegovine, usvojenim na 9. redovnoj sjednici održanoj 19. februara 2020. godine, veoma štetnim po vitalne interese Republike Srpske.

U pitanju je Prijedlog odluke o potvrđivanju Izjave člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz Republike Srpske, po kojoj je Zaključak o utvrđivanju zvanične posjete predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića Bosni i Hercegovini, 2. i 3. marta 2020. godine, bez konsenzusa usvojen na 9. redovnoj sjednici Predsjedništva Bosne i Hercegovine, održanoj 19. februara 2020. godine, “veoma štetan po vitalne interese RS”.

Dodik traži i da entitetski parlamentarci potvrde da je Prijedlog odluke o potvrđivanju Izjave člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz Republike Srpske, po kojoj je Odluka o prihvatanju Sporazuma o statusu između Bosne i Hercegovine i Evropske unije o aktivnostima koje provodi Agencija za evropsku graničnu i obalnu stražu na teritoriji Bosne i Hercegovine, bez konsenzusa usvojena na 9. redovnoj sjednici Predsjedništva Bosne i Hercegovine, održanoj 19. februara 2020. godine, “veoma štetna po vitalne interese RS”.

Po Ustavu BiH, Narodna skupština RS-a razmatra izjavu člana Predsjedništa BiH iz RS. Ukoliko u roku od deset dana od dana proslijeđivanja Izjave Narodna skupština RS dvotrećinskog većinom potvrdi Izjavu, osporeni Zaključak Predsjedništva BiH ne stupa na snagu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad