Naša stranka: Vrijeme je za kraj dejtonske i početak briselske BiH

Vijesti 21. nov 202008:55 > 08:57
Fena

Dejtonski mirovni sporazum okončao je rat. To je činjenica pred kojom niko razuman ne može ostati nezahvalan. Međutim, odavno je bilo vrijeme da se stvori funkcionalan mir koji, između ostalog, podrazumijeva jednakopravnost svih naših građana i građanki na svakom pedlju Bosne i Hercegovine. Nakon 25 godina, što je četvrt vijeka, zaista više nema vremena za čekanje. Vrijeme je da zatvorimo poglavlje dejtonske i otvorimo poglavlje briselske BiH, navode iz Naše stranke.

“U tome nas koči Ustav koji kao instrument u rukama nacionalističkih partija služi za opstrukcije svake reforme koja predstavlja iole ozbiljan civilizacijski iskorak. Dovoljno je samo spomenuti da oko 400.000 naših građana i građanki nema pravo da bude birano jer pripadaju kategoriji takozvanih Ostalih ili pripadaju konstitutivnim narodima, ali ne žive u dijelu BiH s kojeg se kao pripadnici određene etnije mogu kandidovati za željene pozicije u vlasti”, poručuju iz Naše stranke.

“S takvim Ustavom ne možemo se nadati ulasku u EU koji želi oko 80 posto naših državljana i državljanki, kojeg uostalom želi i EU. Svi smo taoci instrumentalizacije Ustava u cilju održavanja statusa quo zahvaljujući kojem bh. vlast, koja od kraja rata suštinski i nije mijenjana, jedino i može biti vlast. Zato je, prije ustavne, potrebna politička reforma. U tom kontekstu želimo podsjetiti na netom održane izbore koji su je pokrenuli i koja će, nadamo se, biti završena 2022”, navode iz Naše stranke.

Danas se obilježava 25. godišnjica od parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

”Ovo nije pravedan mir, ali je pravedniji od nastavka rata. U ovakvoj situaciji kao što jeste, i ovakvom svijetu kakav je, bolji mir i nije mogao biti postignut”, kazao je tada prvi predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine rahmetli Alija Izetbegović nakon ceremonije potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu.

Sporazum su, zapravo, na današnji dan, 21. novembra 1995. godine, nakon trosedmične mirovne konferencije u američkoj bazi Wright Patterson u gradu Daytonu u američkoj saveznoj državi Ohio parafirali predsjednik Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović, čelnik Hrvatske Franjo Tuđman i prvi čovjek tadašnje SR Jugoslavije Slobodan Milošević.

Svjedoci Daytona prepričavaju da je pokojni Richard Holbrooke bio svjestan da ovakav Daytonski sporazum ne može izgraditi stabilnu i prosperitetnu BiH.

Tada je Holbrooke rekao da će BiH najmanje 15 godina morati se održati sa ovakvim Ustavom, mada sporazum se održao deceniju nakon toga.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad