Jedinstveni hidžretski kalendar za muslimane cijelog svijeta

Vijesti 02. jun 201610:42 > 10:47
IZ BiH

U organizaciji Uprave vjerskih poslova Republike Turske (Diyaneta) u Istanbulu su se od 28. do 30. maja 2016. okupili muslimanski učenjaci iz Islamskih zemalja kao i cijelog svijeta te donijeli odluku o upotrebi jedinstvenog hidžretskog kalendara za muslimane širom svijeta.

Konferenciji su prisustvovali poznati vjerski učenjaci, astronomi i naučnici iz Turske, zemlje domaćina, Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Amerike, Kanade, Brazila, Katara, Maroka, Egipta, Libije, Jordana, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i još pedesetak zemalja iz svijeta, a među njima je bio i dr. Yusuf al-Qaradawi, koji se u više navrata obratio skupu i istekao važnost jedinstvenog kalendara, objavljeno je na web stranici Islamske zajednice u BiH.

Predstavnici Bosne i Hercegovine su bili reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović i mr. Nusret ef. Abdibegović, direktor Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Islamsku zajednicu u Hrvatskoj je predstavljao Mersad ef. Kreštić, imam Zagrebačke džamije i diplomant fakulteta u Republici Turskoj.

Na Konferenciji se tri dana raspravljalo i iznosili prijedlozi, te predstavljani projekti o usvajanju zajedničkog hidžretskog kalendara za muslimane širom svijeta. Treba napomenuti kako već pune tri godine postoji Vijeće za pripremu zajedničkog hidžretskog kalendara svim muslimanima na svijetu i koje već pune tri godine radi na projektu kreiranja ovog kalendara. To vijeće je sastavljeno od fakiha (islamskih učenjaka), geografa, astronoma i drugih intelektualaca, a čine ih: dr. Ekrem Keles, predsjednik (Turska), prof. dr. Ahmet Yaman, član (Turska), prof. dr. Ali Muhyiddin el-Karadagi (Qatar), Muhammed Sevket Avde, astronom (Jordan), prof. dr. Seref el-Kudat, član (Jordan), dr. Heymen Mutevelli, astronom (Egipat), dr. Ahmed Caballah (Islamska organizacija Europe), prof. dr. Nidhal Guesoum, astronom (Ujedinjeni Arapski Emirati), Jamaladdin Abdelraziq, astronom, (Maroko), prof. dr. Saad Alkhatalan (Saudijska Arabija) i još mnogi drugi. Ovo vijeće je osnovano 2013. godine i od tada rade na ujedinjenju hidžretskog kalendara. Članovi ovog vijeća su predstavili svoja dva projekte: Jedinstveni kalendar i Dvostruki kalendar. Oba kalendara su utemeljena na šerijatskim dokazima i astronomskim proračunima i oba se mogu upotrebljavati. Razlika je u tomu što bi u Jedinstvenom kalendaru muslimani diljem svijeta počinjali i završavali hidžretski mjesec na isti gregorijanski datum i imali isti dan početak, kraj posta, dan Arefata i bajrame. Dvostruki kalendar bi bio podijeljen na Istočni i Zapadni. U Istočni bi ulazile zemlje Europe, Azije, Australije, te veći dio Afrike, a u Zapadni bi ulazile zemlje Sjeverne i Južne Amerike, Artike, Antartike i manji dio Afrike. U ovom kalendaru bi se događalo svako nekoliko mjeseci da početak i kraj hidžretskog mjeseca počinju/završavaju drukčijim gregorijanskim datumom. Npr. kada bi na Zapadu bio 1. ramazan, na Istoku bi bio još 30. šaban i obrnuto.

Na samom kraju ove Konferencije održalo se tajno glasanje. Predstavnici zemalja su mogli zaokružiti: a) Jedinstevni kalendar, b) Dvostruki kalendar i c) Suzdržan.

Nakon prebrojavanja glasova velika većina je odabrala Jedinstveni kalendar. Po riječima dr. Mehmeta Gormeza, predsjednika Diyaneta u Turskoj napokon se ovaj trogodišnji rad isplatio u kojem se riješio problem star već 60 godina otkako je organiziran i 1. Konferencija na ovu temu, te je uputio dovu zajedništva muslimanima u Siriji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.