Željezničar se porazom u Stockholmu oprostio od Europa lige

Željezničar se porazom u Stockholmu oprostio od Europa lige Izvor: Armin Herić, fkzeljeznicar.ba

Fudbaleri Željezničara nisu se uspjeli plasirati u treće pretkolo Europa lige, jer su u Stockholmu poraženi od ekipe AIK-a rezultatom 2:0.

Obje ekipe su u meč ušle sa dosta opreznosti, s obzirom da je prva utakmica u Sarajevu na stadionu Grbavica završena bez pobjednika i bez golova.

'Plavi' s Grbavice su pokušali ne raditi greške i preko kontranapada ugroziti gol domaćina. Prvu šansu na utakmici imao je Željezničar kada je Zakarić šutirao pored AIK-ovog gola.

Nakon toga Šveđani su preuzeli terensku inicijativu, a najbolju šansu imali su u 26. minuti kada je Markkanen iz odlične pozicije šutirao pored stative golmana Kjosevskog. Do kraja poluvremena mreže su mirovale, a publika na stadionu nije vidjela izglednije prilike.

Na samom početku drugog poluvremena AIK je poveo. Nakon ubacivanja Ollsona sa lijeve strane, mrežu Željezničara glavom je pogodio Johansson za veliko slavlje domaćih navijača.

Izvor: Dailymotion

Nakon pogotka, Šveđani su nastavili igrati ofanzivno u potrazi za drugim golom i potvrdom prolaza u narednu rundu takmičenja. Priliku za povećanje vodstva imao je Ollson, čiji je udarac odbranio golman bh. predstavnika u Europa ligi.

Sjajnu šansu imao je i strijelac prvog pogotka Johansson u 53. minuti, ali je loptu s gol linije izbio Stevanović. Minut kasnije Markkanen se spetljao nakon što je izašao sam pred Kjosevskog.

Stevo Nikolić je u 71. minuti imao odličnu šansu kada je utrčao u šesnaesterac AIK-a i šutirao prema golu domaćih, ali je golman Oscar Linner bio na pravom mjestu i bez većih problema odbranio udarac napadača Željezničara.

U 76. minuti Željezničar je ponovo mogao do izjednačenja nakon velike greške golmana AIK-a. Linner je nespretno boksovao loptu koja je došla do Steve Nikolića koji šutira iz voleja, ali loptu s gol crte izbija odbrambeni fudbaler švedskog kluba.

A kako to obično biva u fudbalu, nakon propuštenih prilika stigne kazna. Tako je bilo u 85. minuti kada je sudbinu Željezničara zapečatio Goitoma, atraktivnim pogotkom petom.

Mogla je ekipa iz Sarajeva do počasnog gola u posljednjim trenucima susreta, ali se lopta nakon centaršuta sa lijeve strane odbila od prečku AIK-ovog gola.

Drugi predstavnik BiH u ovom takmičenju Široki Brijeg svoj meč igra sa početkom u 20:45 protiv škotskog Aberdeena, nakon neriješenog rezultata u prvoj utakmici (1:1).

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.