Afrički kup nacija: Južna Afrika izbacila četvrtu selekciju na svijetu, Marokanci idu kući

Nogomet 30. jan 202423:19 0 komentara

Nastavlja se serija iznenađenja na Afričkom kupu nacija. Fudbaleri Južne Afrike plasirali su među osam najboljih selekcija pošto su u meču osmine finala eliminisali Maroko.

Marokanci, četvrta selekcija sa posljednjem Svjetskog prvenstva u Kataru 2022, bili su favoriti uoči meča u San-Pedru u Obali Slonovače.

Međutim, potpuno neočekivano završena je rezultatom 2:0 u korist Južnoafričke republike.

Strijelac vodećeg gola bio je Makgopa u 57. minutu.

Pokušavali su Marokanci da stignu do izjednačenja, napadali su i konačno u 81. minutu dobili penal. Gledao se VAR i stigla je potvrda da je Mokoena igrao rukom u svom šesanestercu. Loptu je uzeo najbolji igrač u selekciji Maroka Achraf Hakimi, ali nije imao sreće, pogodio je samo – prečku!

Hakimi je postao tragičar, a Mokoena, koji je prethodno bio priv za penal, postao je jedan od junaka pošto je u 90+5. minutu postavio konačnih – 2:0.

Za veliku radost Južnoafrikanaca, koji će u osmini finala igrati protiv Zelenortskih Ostrva. Taj meč na programu je 3. februara.