BiH 2 od 2 u Ligi nacija: Džeko heroj pobjede nad Austrijom

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u drugom kolu Lige nacija odmjerila je snage sa Austrijom na Bilinom Polju, a nakon 90 minuta igre - rezultat je glasio 1:0 u korist Bosne i Hercegovine. Heroj pobjede bio je Edin Džeko koji je u 78. minuti savladao golmana Lindera.

Ekipa Austrije mnogo bolje je otvorila susret na Bilinom Polju. Držali su loptu u svom posjedu i većinu vremena boravili su na polovini koja je pripadala Bosni i Hercegovini.

Evidentna je bila nervoza u defanzivnoj liniji Bosne i Hercegovine, koji su napravili nekoliko neforsiranih grešaka koje su mogle da ugroze gol Ibrahima Šehića.

Kako je prvi period odmicao, Zmajevi su preuzeli inicijativu, a do polovine prvog dijela i u potpunosti su kontrolisali utakmicu.

Prvu ozbiljniju šansu na susretu gledatelji su mogli vidjeti na isteku 20. minute kada je šutirao Arnautović, ali po sredini gola BiH, te je Šehić bez većih problema loptu izbacio u korner.

U 26. minuti - prva ozbiljna situacija pred golom Austrije. Korner je izveo Miralem Pjanić, lopta je padala na tri metra od nebranjenog dijela mreže Austrije, ali je Toni Šunjić, koji je bio najbliži, zakasnio sa reakcijom.

Tri minute kasnije pokušao je Džeko glavom, nakon prekida, ali je lopta otišla visoko preko gola. U 40. minuti dogodila se i najbolja šansa za Bosnu i Hercegovinu.

Nakon nešto duže akcije Haris Duljević je probio po lijevoj strani, centrirao na ivicu peterca gdje je u odličnoj poziciji bio Džeko - koji je promašio loptu.

Najveći problem reprezentacija BiH u prvih 45 minuta imala je sa distribucijom lopte prema Edinu Džeki, najisturenijem. Mnoštvo ishitrenih poteza upropastilo je nekolicinu dobrih napada i jednoj i drugoj reprezentaciji - što je ponajviše rezultovalo početnim rezultatom nakon prvih 45 minuta.

Drugo poluvrijeme počelo je dosta mirnije nego je to bio slučaj u prvom. Obje reprezentacije pazile su da ne naprave grešku, a prvu priliku gledatelji su mogli da vide u 56. minuti.

Ponovo prekid, Pjanić je centirao, a golman Austrije izboksovao loptu samo do Duljevića na ivici kaznenog prostora. Krilni igrač BiH je gađao donji desni ugao - ali je odbrana Austrije intervenisala. Sličnu situaciju je imao nakon kornera iz iste akcije, ali ponovo bez uspjeha.

Ono što je većinu vremena krasilo igru i BiH i Austrije jeste borbenost za svim dijelovima terena, i u ofanzivnim i defanzivnim zadacima. U drugom dijelu, većinom se igralo na sredini terena, gdje su reprezentacije čekale grešku protivnika, prekid ili kontranapad da ugorze gol protivnika.

Prve poluprilike za Austriju u drugom dijelu zabilježili smo u 64 i 68. minuti, kada su iz udaljenosti pokušali Lazaro i Alaba, ali u oba navrata lopta je otišla visoko preko prečke gola BiH.

Mreža BiH se zatresla u 70. minuti, ali pomoćni sudac je pokazao na ofsajd. Ponovljeni snimak je pokazao da nije pogriješio.

Na semaforu je bila 78 minuta kada je eksplodiralo Bilino Polje.

Izvor: Dailymotion

Elvis Sarić je uposlio Edina Džeku koji se namjestio i pogodio za 1:0. Austrijanci su ostavili previše prostora najboljem golgeteru BiH u historiji i rekorderu po broju nastupa što je napadač Rome iskoristio i matirao golmana protivničke selekcije.

Domaća selekcija do kraja meča pokušala je umrtviti igru i ne dati mnogo prostora Austrijancima za igru i eventualnu šansu.

Prosinečki je uveo Zakarića i Krunića, a izveo je Višću i Pjanića, čime je "kupio" vrijeme na semaforu. Priliku u selekciji BiH dobio je još Riad Bajić, koji je zamijenio jednog od najboljih pojedinaca meča, Harisa Duljevića.

Sudac je meč produžio pet minuta, a u tom periodu se rezultat nije promijenio - te je ostalo 1:0, što znači 100 procentan učinak Roberta Prosinečkog i Zmajeva u Ligi nacija u okviru Lige B - grupe 3.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.