Sarajevski maestro za N1
Safet Zec posvetio izložbu Srebrenici: "Umjetnički prilog o ljudskom beščašću, da se više nikad ne ponovi"

Povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici u sarajevskoj Vijećnici će 3. jula u 18 sati biti otvorena izložba "Suze i molitva" maestra Safeta Zeca.
Na izložbi će biti predstavljeni dijelovi opusa "Suze", "Molitva", "Egzodus" i "Zagrljaji". Riječ je o radovima koji su odavno spremni.
"Ljudski defekt, defekt stvaraoca je to da uvijek hoće još nešto, uvijek više i da nešto popravi, poboljša. To je jedan kontinuo koji se završava tako da morate poštovati datum, prenijeti, postaviti izložbu. Imam dovoljno materijala da kažem ono što sam htio", rekao je Safet Zec za N1.
Izložba je, kako kaže, trebala biti postavljena u Gazi Husrev-begovoj biblioteci, ali je zbog određenih okolnosti premještena u Vijećnicu.
"Vijećnica ima svoje uslove. Ovo što imam u Sarajevu i sarajevskom ateljeu će odgovoriti zahtjevima. Biće to jedan umjetnički prilog o ljudskom beščašću, s osnovnom porukom da se to više nikad nigdje ne ponovi. Za tako velike, užasne, historijske stvari nikad nije dosta", kaže maestro.
"Umjetnost je dio ljudskosti"
U razgovoru za N1, Zec se osvrnuo i na vezu između umjetnosti i čovječnosti. Ističe da je vrlo važno da svako na svoj način čini dobro.
"Postoji neka vaga u kojoj svaki dobronamjeran, dobar i kvalitetan čovjek treba da bude na pravoj strani. Inače, svijet ode do vraga sa primitivcima, sa užasnim i zlim ljudima. Vrlo je važno da svako na svoj način, svojom riječju, djelom čini tu potrebnu većinu", istaknuo je Zec.
Umjetnost može njegovati sjećanje i biti opomena da se ljudske tragedije i patnje ne ponavljaju. Tiha je, ali kako kaže slikar, i moćna snaga.
"Umjetnost je dio ljudskosti. Ima način na koji djeluje, vaspitava i oplemenjuje čovjeka. Razumjeti, voljeti umjetnost i baviti se njom je velika čast i zadovoljstvo. Potrebno je da ste vaspitani, da idete u školu, da učite, da učite veliku umjetnost, velika ljudska djela, ta čuda koja je posijao čovjek", rekao je Zec.

Motiv ruku: "One nas odvajaju od primitivnih vrsti"
Safet Zec vrlo često slika ruke. U opusu "Molitva" posebno istražuje motiv ruku.
"Ruke su naša manifestacija mnogih osjećaja. One nas odvajaju od primitivnih vrsti. Pa i snažan zagrljaj, kad odlazite, kad se vraćate, kad ste nesretni, radosni. Sve su to manifestacije ruku. Čine veličanstvena djela, ali i zlo. Za umjetnika, slikara su jedan izazov", naglasio je Zec.
Ruke su za umjetnika inspirativne na neki način i zbog smrti, jer, kako je kazao, prije nego što nas nema, pomolimo se i dignemo ruke.
"Nije važno koja i kakva je molitva. To je zadnje što možete. Hvala Bogu da imamo ruke", rekao je maestro.

"Postalo je besmisleno da radim poetične slike"
U prošlosti je fokus rada Safeta Zeca bilo slikanje toplote i ljepote bosanskih pejzaža. Danas su u fokusu ljudska bol i patnja.
"U životu uvijek postoji neko kretanje. Moj odlazak iz ove zemlje učinio je besmislenim sve te moje prelijepe pejzaže, krošnje, avlije, čitav taj poljski realizam. Ja sam kao dijete bježao, moji su bježali iz Rogatice. Uvijek smo nosili kao porodica strah, strah od rata. To je duboko u meni. I kad je opet počelo bilo je odjednom besmisleno da pravim te prelijepe, poetične slike i okrenuo sam se nekoj jakoj figuraciji", kazao je Zec.
I tada je bio izuzetan crtač i slikar, a dodaje da je to ponio sa sobom iz Sarajeva:
"Iz Srednje umjetničke škole. Čuvao sam to, imao u rukama. Samo je bio potreban trenutak da ta eksplozija iz mene zapravo bukne. Smiješno je reći, ali sam zapravo imao sreće s obzirom da me nešto vratilo mom boljem i naravno to traje do dan-danas".

"I moji potomci će morati da se bore"
Zec se u razgovoru osvrnuo i na trenutne ljudske tragedije u svijetu. Djela iz opusa "Egzodus" će biti predstavljena na izložbi, a prema riječima maestra svakodnevno smo svjedoci egzodusa.
"Nesrećnici u Italiji maltene doplivavaju u nekim gumenim čamcima, starim barkama. One se raspadnu negdje na nekoj buri i od stotina dođe ih desetak živih. Strašno je to. Historija se brine da stalno imamo nešto. Nesretni palestinski narod, užas koji se dešava u Ukrajini", rekao je Zec, dodavši da "Treba puno dobrih ljudi, onih koji shvataju da oružje nije samo dobar biznis, nego užas".

Želi da vjeruje da će nekada doći momenat da dobro preovlada.
"To je vrlo jednostavan momenat u kojem će neko veliki ili ljudskost da kaže 'Dosta oružja, da zakopamo'. Imam djecu, imam unuke i nisam sretan kakav svijet ostaje. Tako da će i oni morati da se bore", kazao je slikar Zec.
Iako je lijepo ponekad se vratiti slikanju bosanske idile, fokus Safeta Zeca ipak ostaje na nekim bolnijim temama.
"Dosta sam ja toga naslikao, a kao i svako biće vratite se rado nekoj pjesmi, nekoj uspomeni. To je neka neminovnost, ali ne u takvom obimu. Ovo je jedan Zec, jedno bosansko biće koje je ovladalo. Svi me grle vani, kažu 'Kakva ste vi čuda od ljudi', misli se pozitivno, na kvalitet. Tu su se srele civilizacije, religije i čine tu moćnu supstancu", zaključio je maestro Zec.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare