
Ako mislite da je jedino voda zaslužna za dobru hidrataciju, mogli biste se iznenaditi – postoji čitav niz drugih tekućina koje jednako uspješno doprinose održavanju optimalne razine tekućine u tijelu.
Veći dio ljudskog tijela sastoji se od vode – točnije, čak 60 posto. Održavanje hidratacije posebno je važno ako intenzivno vježbate i tijekom toplijih mjeseci, kada je veća vjerojatnost da ćete se znojiti i dehidrirati ako ne nadoknađujete pravilno tekućinu i hranjive tvari.
Postoji niz načina da ostanete hidrirani koje možda niste razmatrali, ali postoji i mnogo dezinformacija o hidrataciji, piše CNET.
Mit 1: Kafa dehidrira
Vjerojatno ste čuli da kafa dehidrira i da je ne treba računati kao unos tekućine. Međutim, dokazano je da to nije točno.
„Kafa, čaj ili drugi proizvodi s kofeinom ne dehidriraju u potpunosti, posebno ako se redovito konzumiraju. Tijelo se može prilagoditi određenoj količini kofeina i to ima manji utjecaj na status hidratacije“, rekla je za CNET dijetetičarka klinike Mayo, Katherine Zeratsky, prenose 24sata.hr.
Kafa jest diuretik, što znači da povećava izlučivanje urina i tjera vas da češće mokrite. Međutim, ne bi trebala biti glavni izvor hidratacije – obavezno je uravnotežite vodom i drugim opcijama za hidrataciju tijekom dana.
Mit 2: Hrana ne hidrira
Možda će vam biti lakše kada saznate da se možete hidrirati i kroz hranu. Uključivanje hrane poput povrća, juha i voća u prehranu može vam pomoći zadovoljiti potrebe za hidratacijom.
„Za prosječnu osobu, povećanje unosa voća i povrća – bez soli – može biti korisno za poboljšanje hidratacije i općeg zdravlja“, kaže Zeratsky.
Marisa Moore, registrirana dijetetičarka, preporučuje fokusiranje na pijenje puno vode i dodavanje hidratizirajućeg voća i povrća u prehranu.
Zeratsky preporučuje prehranu bogatu hranjivim tvarima, punu minerala i elektrolita. Neke od najboljih namirnica uključuju orašaste plodove, sjemenke, grah i mahunarke, raznovrsno povrće (posebno zeleno), mliječne proizvode i voće – sve bogato magnezijem, kalijem i kalcijem.
Mit 3: Izotonični napitci vam ne trebaju
Postoji vrijeme i mjesto za izotonična pića, ali to ovisi o pojedincu.
„Sportaši ili aktivne osobe koje sudjeluju u aktivnostima visokog intenziteta koje traju dulje od 45 do 60 minuta te osobe koje se jako znoje imat će koristi od nadoknade elektrolita“, kaže Zeratsky.
Ako trenirate za utrku ili se bavite intenzivnom aktivnošću duljom od sat vremena, važno je nadoknaditi tekućine, elektrolite i ugljikohidrate.
„Izotonična pića mogu pomoći vrlo aktivnim osobama da nadoknade vodu, ugljikohidrate i elektrolite izgubljene tijekom fizičke aktivnosti“, kaže Moore.
Mit 4: Svi imamo iste potrebe za tekućinom
Stara izreka da trebamo piti osam čaša vode dnevno nije nužno točna. I Zeratsky i Moore ističu da potrebe za hidratacijom variraju iz dana u dan.
„Potrebe za tekućinom ovise o veličini tijela, zdravlju, razini aktivnosti, klimi (uključujući nadmorsku visinu) i dobi“, objašnjava Zeratsky.
Jedna iznenađujuća činjenica koju ističe Moore jest da se voda gubi i samim disanjem i razgovorom.
„Ako ćete puno pričati, posebno tijekom fizičke aktivnosti, morat ćete unijeti više vode“, kaže ona.
Također, medicinska stanja, lijekovi, trudnoća i dojenje mogu utjecati na žeđ i potrebe za tekućinom.
Mit 5: Ako ste žedni, vrijeme je da pijete vodu
Ovo je djelomično točno. Zeratsky ističe da ljudi često ignoriraju unutarnje znakove žeđi i kada posegnu za vodom, već zaostaju za svojim dnevnim unosom tekućine.
„Ne oslanjajte se na žeđ kao mjeru hidratacije jer je osjećaj žeđi često znak da ste već dehidrirali“, kaže Moore.
Dobra praksa je piti oko dvije litre vode dnevno, uz prilagodbe ovisno o aktivnostima i učestalosti mokrenja.
Mur preporučuje piti rano i često – tijekom dana koji prethode aktivnosti i za vrijeme same aktivnosti, posebno ako se odvija po vrućem vremenu.
Nosite bocu za višekratnu upotrebu i razmislite o prirodnom dodavanju okusa, poput svježeg voća, krastavaca ili mente, ako vam obična voda nije privlačna.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare