Živković: Velika se prašina digla zbog 15 pfeninga

Ekonomija 26. apr 201709:18 > 09:45
N1

Gost Novog dana bio je ekonomski analitičar Matej Živković s kojim smo razgovarali o ekonomiji u Bosni i Hercegovini, kao i tome kada ćemo početi pričati više o ekonomiji ali u pozitivnom i prosperitetnom smislu.

Mi imamo cijeli niz priča uspješnica u BiH koje medijima nažalost nisu interesantni. Kaže se kako sedam puta brže putuje loša vijest od dobrih. Mediji treba da forsiraju te dobre priče kako bismo stekli podizanje konkurentnosti a koje bi vodile razvoju poduzetništva, privlačenju stranih investicija…“, komentarisao je Živković za N1.

U BiH sutra stiže Ante Ramljak, povjerenik za Agrokor, a o toj kompaniji ŽIvković je kazao će se sutra vidjeti šta će vladin povjerenik u Agrokoru dogovoriti u Sarajevu a onda i napraviti u Zagrebu, no da ne treba poistovjećivati Agrokor i Agrokor u BiH.

Agrokor u BiH je zaseban i to treba rješavati lokalno. Činjenica je da cijeli koncept Agrokora ukazuje na situacije kojoj su sve tranzicijske ekonomije sklone. Za male ekonomije kakva je BiH bolje je razvijati malo poduzetništvo, jer kad Agrokor dođe u probleme, onda se događa da cijelo gospodarstvo dođe u probleme“, naveo je.

Ekonomija funcionira na temelju povjerenja i nerijetko se događa domino efekt. BiH se treba postaviti u situaciju u vlastitom dvorištu i potrebno je napraviti snimak situacije“, rekaoje Živković.

O MMF-u je kazao: “Bilo bi korisno izbjeći populistički pristup takvim temama – dobro je da se raspravlja ali uvjete ne možemo promijeniti. Kreditor će odlučiti pod kojim uvjetima će raspodijeliti sredstva. Također, dosta je tabuizirana i privatizacija telecoma, a ja smatram da to treba privatizirati jer bi građani dobili bolje uslove. Sada se uopće ne može otvoriti pitanje privatizacije jer su to uvjetno rečeno zlatne koke, ali zlatne koke za koga?“.

Istakao je da samo kompanije koje drže prirodni monopol to treba ostati u javnom državnom vlasništvu, a da sve ostalo treba otvoriti ka konkurenciji, jer, kako je kazao, konkurencija donosi više prihoda, bolje cijene.

Živković je za N1 govorio i o oporezivanje toplog obroka te naglasio kako je to arhaizam koji smo naslijedili iz bivšeg sustava.

U zapadnim sustavima imate brutu plaću i sami određujete koliko ćete dati za zdravstveno pa ćete time odrediti i kakvu ćete uslugu imati. Kod nas je cijeli niz arhaizama kojih se teško odričemo. Nama treba iskorak, a Zakon o porezu na dohodak je prvi kvalitetan iskorak kada govorimo o oporezivanju i to treba integrirati u ukupne prihode koje uposlenik ima. Tako bi onaj ko ima više trebao platiti više“, kazao je.

Komentarisao je i Zakon o akcizama.

Ukoliko želimo nastavak izgradnje infrastrukture, onda je potrebno to na neki način finansirati. Kada pogledate na primjer Šangaj i Peking, oni su spojeni magnetnim vlakovima i razdaljinu od 90 km možete proći za 15 minuta te tako i doći na posao, a mi do Mostara moramo putovati 1,5 do 2 sata. Nužan je razvoj infrastrukture i potrebno je uvesti i akcize što će izazvati efekat multiplikatora. Crpke svakih 15 dana modeliraju svoje cijene i za takav iznos javnost ne reagira a velika se prašina digla zbog 15 pfeninga“, izjavio je Živković za N1.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.