Stručnjaci: Odluka Telekomunikacija RS ne smije postati praksa

N1

Upravni odbor Telekomunikacija RS donio je odluku o otpisu obaveza prema akcionarima po osnovu dividende starije od tri godine, navodi se u prijavi pojedinih akcionara dostavljenoj sredinom marta Komisiji za hartije od vrijednosti. Pojedini mediji pišu da je Mtel tako prihodovao 11 miliona KM, dok iz kompanije kažu da rade u skladu sa važećim zakonima koji regulišu ovu oblast. Finansijski stručnjaci kažu da ovakvo ponašanje ne bi smjelo postati praksa, te da ono nije u skladu sa normama velikih tržišnih ekonomija.

Na Banjalučkoj berzi, 29.maja, objavljeno je:

“Društvo je izvršilo otpis obaveza u okviru kojeg je, u skladu sa rokovima propisanim članom 47. Zakona o privrednim društvima, izvršen i otpis zastarjelih dividendi.

Navedena informacija o otpisu obaveza je objavljena u finansijskim izvještajima Društva za 2018. godinu, koje je revidirao međunarodno priznati nezavisni revizor i koji su sa mišljenjem nezavisnog revizora objavljeni na sajtu Banjalučke berze.

Obavještavamo sve akcionare da vode računa o rokovima zastare svojih potraživanja prema Društvu i da pristupaju naplati dividendi kako bi ostvarili svoje pravo na dio dobiti Društva.”

“Buka” piše da je na taj način Mtel od malih akcionara uzeo 11 miliona KM.

Navode da je o slučaju obaviještena Komisija za hartije od vrijednosti, koja je Osnovnom sudu u Banjaluci podnijela zahtjev za pokretanje postupka protiv emitenta, jer berzi “nije dostavio izvještaj o značajnim događajima i radnjama na obrascu I-ZDR sa informacijom o otpisu potraživanja akcionara po osnovu dividendi zbog zastarjelosti, odnosno cjelovitu informaciju iz odluke Upravnog odbora, što je propisano kao prekršaj i kažnjivo”.

Za N1 iz Komisije potvrđuju slučaj…

“Sredinom marta Komisija je dobila (jedno) obavještenje da je Upravni odbor Telekomunikacija Republike Srpske a.d. Banjaluka donio odluku o otpisu obaveza prema akcionarima po odnovu dividendi”.

Sve smo radili po zakonu, ponavljaju u kompanji za N1. Kažu da su do sada isplatili ukupno 1,1 milijardu KM po osnovu dividendi.

“Kompanija Mtel je svaki put pravovremeno obavijestila sve akcionare kada i na koji način mogu pristupiti naplati dividendi, te javno objavila potrebne informacije u vezi sa isplatom, u skladu sa važećim zakonima koji regulišu ovu oblast”, navedeno je iz Mtela.

Iz Banjalučke berze danas nema pojašnjenja, ranije je direktor Milan Božić o slučaju rekao:

“To generalno nije lijepo da se ovakve stvari dešavaju i da se nekome oduzima imovina samo zato što nije imao dovoljno informacija o svojim pravima i nije bio obaviješten. To nije lijepo i ostavlja tragove na tržištu kapitala i urušava povjerenje”.

Stručnjaci za finansijsko poslovanje kažu da u svim normalnim tržištima kapitala, dividenda se može naplatiti, čak i da je stara 100 godina, ako dioničar, akcionar ima dokaz da je na dan deklaracije imao pravo vlasništva.

“Ako većinski vlasnik odluči recimo da ne isplaćuje dividendu, ne postoji način da neko ko ima 1 posto vlasništva, da natjera većinskog vlasnika da isplati dividendu. Jednostavno, on upravlja društvom preko skupšine, gdje ima većinu i neće donijeti odluku da se isplati”, pojasnio je Ermin Cero, profesor ekonomije.

“Neke kompanije su po jednom sistemu bez presedana, a ja koji imam 25 godina iskustva na tržištu kapitala, za takvo što nikad nisam čuo. To da otpišu dividendu je apsolutno nečuveno. Čak i u samoj Federaciji iznenađuje da postoji zakon da se dividenda može otpisati nakon pet godina, što takođe nije u redu prema dioničarima. Na zapadu, recimo u Americi, vi dividendu možete potraživati nakon 100 godina”, istako je Sanel Halilbegović, prof. dr ekonomskih nauka.

“Te pravne praznine otvaraju mogućnost kompanijama da donesu odluke koje možda mogu biti i na štetu malih akcionara”, kazao je Zoran Pavlović, ekonomista.

A Skupština akcionara telekomunikacija RS održaće se, nevedeno je na sajtu BL Berze, 5. decembra u zgradi kompanije u Banjaluci.

Biraće se predsjednik Skupštine akcionara, član Upravnog odbora, ali će se razmatrati i odluka o isplati privremene dividende.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad