Najveći pad proizvodnje u Americi poslije Drugog svjetskog rata

Ekonomija 15. apr 202023:19 > 23:23
Shutterstock

Proizvodnja i ukupna industrijska proizvodnja u Sjedinjenim Američkim Državama zabilježili su najveći pad od demobilizacije u toj zemlji poslije Drugog svjetskog rata.

Federalne rezerve su saopštile da je proizvodnja prošlog mjeseca smanjena za 6,3 odsto, prije svega zbog pada proizvodnje u auto-industriji gdje su sve fabrike zatvorene. 

Sveukupno, industrijska proizvodnja, koja uključuje fabrike, komunalije i rudnike, pala je za 5,4 odsto, što je najveći pad od 1946. i prevazilazi pesimistička očekivanja ekonomista. Proizvodnja automobila i auto dijelova pala je 28 odsto, u komunalnim preduzećima za 3,9, a u rudnicima dva odsto, jer je smanjena eksploatacija nafte i gasa. 

Fabrike su prošlog mjeseca radile sa 70,2 odsto, što je pad od 75,1 odsto u odnosu na februar, a najniži nivo od 2010, kada se američka ekonomija još oporavljala od velike recesije 2007-2009. 

“Prognoze za industriju su sumorne, proizvodnja će još više pasti u aprilu”, napisali su Džejms Votson i Gregori Dako iz časopisa Oksford ekonomiks. 

Oni smatraju da će veliki poremećaji u lancu snabdijevanja, smanjena energetska aktivnost i pooštreni finansijski uslovi i dalje negativno uticati i da bi industrijska proizvodnja mogla ukupno da opadne 15 odsto. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad