Solana u Tuzli otvara nove pogone i povećava plate radnicima

Ekonomija 08. okt 201516:38 > 19:26
N1

Tuzlanska Solana prava je rijetkost primjera opstanka jedne fabrike nakon svih sistema i privatizacija. U ime 130. godišnjice postojanja, danas je otvorena nova proizvodna traka. Solana upošljava više od 400 radnika, a izvozi više od 80 posto svojih proizvoda u zemlje regije i na tržište Eurospke unije.

Zajedno sa 400 radnika godinama radi u jednoj od najstarijih fabrika u BiH. Posao mu je humanizovan nabavkom nove mehanizacije. Sada samo nadgleda kako se so pakuje sama.

Primanja su redovna. To nam je najbitnije da su plate redovne. Ostalo, sve na vrijeme ide“, rekao je Aladin Džambić, radnik Solane Tuzla.

Solana 130 godina nije prekidala proizvodnju. Radnici su ispratili mnoge uprave i promjene, a danas sa ponosom pričaju o uspjesima jedne od rijetkih fabrika u TK, kojoj ni vrijeme ni privatizacija nisu naštetili.

Radim ovdje već 30 godina. Stari sam radnik, tako se može reći. Radio sam prije rata. U odnosu na prijeratno vrijeme, mislim da je sa dolaskom novog direktora, fabrika veoma modernizovana“, kazao je uposlenik Šemso Brzović.

Uprava Solane vratila je 20 miliona maraka duga i uložila novih 30 miliona u modernizaciju fabrike koja proizvodi i pakuje 500 tona soli dnevno.

Mi nijednog radnika nismo otpustili, a proizvodnju smo povećali za više od dva puta, prodaju za više od dva puta, plate za više od dva puta. Do sada smo zaradili preko četvrtinu milijarde maraka u zadnjih deset godina, a to je bilo vrijeme najveće krize“, rekao je Izudin Kapetanović, direktor Solane Tuzla.

Promjenom načina rada, drugačijom poslovnom politikom, Solana je prevazišla probleme i danas je jedan od najuspješnijih privrednih kolektiva u TK i ja im na tome čestitam“, istakao je premijer TK, Bego Gutić.

Danas je svečano pušten u pogon najsavremeniji transportni sistem u regionu sa pripadajućim mostom-tunelom koji transportuje gotov proizvod od Pogona pakovanja do novoizgrađenog Visokoregalnog skladišta soli u dužini oko 300 metara.

Sljedeći izazov uprave Solane je izgradnja nove fabrike soli koja će proizvoditi 300.000 tona godišnje.

Paleta soli zajedno sa 80 posto proizvoda tuzlanske solane odlazi na tržište zemalja regije i Evropske unije. Planiranje investicija, nova ulaganja, zapošljavanje, pokazali su se isplativim za tuzlansku solanu u vrmene ekonomske krize.

Tako da Solana iz Tuzle i nakon 130 godina ostaje lider u proizvodnji soli na ovim prostorima.