Epidemija poskupljenja izazov za prehrambenu industriju

Ekonomija 08. mar 202219:26 0 komentara

Na zalihama u Republici Srpskoj ima dovoljno pšenice, ali svega 300 tona brašna, jer se ono ovih dana brzo distribuira u trgovačke lance. Nestašica i glad ipak nam ne prijete, kažu nadležni. No, pored građana kojima su novčanici posušeni zbog inflacije, posljedice skupljih sirovina osjećaju posebno u prehrambenoj industriji.

Vafel i čokoladni preliv, jasno je – to su napolitanke. U prijedorskoj Miri, 389 radnika slasticama usrećuje druge, platicama sebe i svoju porodicu. Fabrika koja je jedan od lidera u oblasti konditorskih proizvoda, od proširenja proizvodnje nije odustala, ali se suočava, kao i mnogi iz resora, sa enormnim poskupljenima sirovina.

Cijene sirovina i ambalaže rastu, proizvodnja je poskupila za 30 do 40 odsto. Još nismo išli sa korekcijom cijena. Dali smo obavještenje našim distributerima i kupcima i plan je da se u ovoj godini definitivno ide u povećanje cijena”, kazala je Marina Stupar, direktorica fabrike “Mira” Prijedor.

Epidemija poskupljenja izazov je za prehrambenu industriju. Iz Privredne komore ponavljaju, kupujmo domaće.

“Došlo je do povećanja cijena energije i ulaznih sirovina, produženja rokova isporuke za sve i uvjereni smo da će rukovodstvo ‘Mire’ biti kadro da se izbori sa svim tim izazovima. Naravno da čitava grupacija stoji iza ovakvog kolektiva i to je ono što sigurno garantuje uspjeh fabrike i u narednom periodu”, kazao je Pero Ćorić iz Privredne komore RS.

Fabrika ‘Mira’ u prošloj godini proizvela je oko 6.500 tona keksa i vafla na mnoga svjetska tržišta.

Sedamdest sedam posto slastica iz fabrike se izveze. Proizvodi iz Mire mogu se probati i u Saudijskoj Arabiji, ali i u zemljama EU, Kanadi, Australiji…

Izazovu nije odolio ni Boris Pašalić. Ministar poljoprirede, šumarstva i vodoprivrede RS voli domaćicu iz Prijedora.

Šalu na stranu, ozbiljna su vremena za privredu, ističe Pašalić. Stanovništvo umiruje, kaže da Republika Srpska trenutno ima 25.000 tona pšenice i oko 300 tona brašna. Je li to ipak dovoljno, kada se zna da je Srbija zabranila izvoz pšenice.

“Nema mnogo brašna u zalihama u mlinovima, jer se brzo distribuira u trgovačke lance. Republika Srpska može da proizvede sasvim dovoljno pšenice za potrebe svojih stanovnika, ali tu pšenicu koriste i stanovnici Federacije BiH, jer u Federaciji nema velikih žitnica kao što su Semberija, Posavina, Lijevče polje. Mi niti želimo, niti imamo mehanizam da tu pšenicu zadržimo samo na prostoru RS. Taj stepen samodovoljnosti, kada govorimo o žitima, apsolutno postoji, kada je u pitanju RS”, kazao je Pašalić.

Inflacija u Republici Srpskoj je ističe ministar oko 7 posto. Podaci za februar tek se zbrajaju, a postotak bi po prvi put mogao biti i dvocifren.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!