Poskupljenje struje od 100 do 200 posto ugasilo bi brojne firme

Ekonomija 17. dec 202119:05 > 19:15 0 komentara
N1

Povećanje cijene struje od 120 do 200% za privredu u FBiH izazvalo je gnjev privrednika. Održali su polusatni štrajk upozorenja. Otkazi, smanjenje proizvodnje - rezultati su poteza entitetske vlasti, poruka je radnika i privrednika.

Godinama u Željezari Ilijaš radi Senad Vlado. Stabilan posao, redovna plata. Sve će to, kaže on, biti ugroženo ako dođe do enormnog poskupljenja struje za privredu.

“Po pitanju svega ovo je katastrofalno. Ako dođe do toga, svi koji radnici bi bili ugroženi. Ugrožena egzistencija. Ovo nije OK”, kazao je Senad.

U strahu je i njegov kolega Ismir Sudžuka, kao i hiljade radnika širom države.

“Išli bi u stečaj porast, to bi bila katastrofa… propast firme kada bi poskupila tako struja. To je to”, ističe.

Poskupljenje struje od 100 do 200% ugasilo bi brojne firme. Željezari bi to bio ogroman udarac. I to u vrijeme kada im je potrebna podrška.

“To se može isfinansirati jedan mjesec… drugi već mjesec ćemo biti u problemu jer je nemoguće naći tu vrstu novca u tako brzom roku da se te fakture plaćaju. Planirali smo ekspanziju, da uduplamo kapacitete i za to su potrebna dodatna izdvajanja”, kazao je Zlatan Šehić, direktor Željezare Ilijaš .

Polusatni štrajk širom Federacije jasna je poruka vlastima: povećanje će uništiti privredu.

Zbog najave povećanja cijena struje danas je izuzetno tiho i u ArcellorMittalu, u konvertorskoj hali koja je ključna za proizvodnju čelika. Inače je na ovom mjestu jako bučno.

A bučna je reakcija radnika i uprave. Godišnje ova firma izdvoji 50 do 80 miliona maraka za struju. Povećanje od 125%, koliko im predlaže Elektroprivreda, ne bi preživjeli.

“Ako ne možemo proizvesti čelik koji možemo prodati bar za taj trošak koji je potreban za proizvodnju čelika. Onda nemamo razloga da proizvodimo. Onda je bolje stati”, kazao je Nikhl Mehta, direktor ArccelorMittala.

“Apelujem na Vladu FBiH, EP da razmotre širu sliku, da omoguće našim porodicama i svima koji sus uključeni indirektno ili direktno da živimo… da omoguće da mlade osobe ostaju u BiH i ovdje rade”, poručio je Almir Macanović, ArccelorMittal.

Godinama se, kažu iz Udruženja poslodavaca, najavljuje rasterećenje privrede. Umjesto rasterećenja, slijedi opterećenje.

“Sve do desetak posto je prihvatljivo to bi mogle kompanije ispoštovati.. sve skuplja i živi se. Obzirom na ovu situacij uoko cijene uglja, EP će imati dodatne troškove, a za nas je 20% gornja granica za poskupljenje struje”, kazao je Adnan Smailbegović, Udruženje poslodavaca FBiH.

Privrednicima se za sada to ne nudi.

Ukoliko dođe do enormnog porasta električne energije za privredu, brojne fabrike koje trenutno rade bez problema morat će zatvoriti svoja vrata, a brojni radnici skinut će šljem bez glave… ostaće bez posla.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!