“Već smo u inflaciji, priča se o stagflaciji, a to je najlošija kombinacija”

Ekonomija 21. jun 202211:44 > 13:09 0 komentara

Cijene rastu kontinuirano, na nova poskupljenja građanke i građani kao da su navikli. Život ne pita koliko košta, živjeti se mora, a plate su na istom nivou, bez povećanja. Koji su savjeti stručnjaka? Gošća Novog dana bila je prof. dr. Maja Arslanagić - Kalajdžić sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu.

Zbog globalne krize prouzrokovane pandemijom koronavirusa, pa rata u Ukrajini, svijet se suočio sa velikom ekonomskom krizom. U Bosni i Hercegovini je inflacija oko 8% od početka ove godine, a cijene i dalje rastu.

“Struka je u problemu. Pokušavamo da ustanovimo šta se dešava. Suštinski smo u velikoj neizvjesnosti. Prvo zbog Covida, gdje smo imali drugačiji režim i nismo imali investuranja. Taman što je Covid splasnuo, imamo rat u Ukrajini i drugu neizvjesnost. Suštinske potrebe za energijom koja je vezana za Rusiju i potrebe za hranom, a znamo da je Ukrajina velika žitnica. Imamo poremeaćaj u lancu distribucije i kompanije zbog toga moraju dizati cijene. Mislim da neće ići uzlaznom putanjom ukoliko ne bude novih neizvjesnosti. Mislim da će doći do stabilizacije”, kaže Arslanagić – Kalajdžić.

Ističe da je potrebno biti racionalan kada su u pitanju građani BiH.

“Najćešće se ne ponašamo racionalno. Potrošači ni sami nekad ne znaju zbog čega kupuju neke proizvode ili zalihe koje nisu realne, ali psihologija kaže da nam to omogućava olakšanje. Ja sam sigurna da većina domaćinstava treba planirati unaprijed i da većina ljudi zna kako treba kupovati na sniženjima i akcijama, napraviti obrok za dva dana…”

Već se govori o stagflaciji

“Mi smo već u inflaciji, a već se govori se o stagflaciji. To je najlošija kombinacija. Ona podrazumijeva inflaciju i stagnaciju. Nezaposlenost povlači za sobom takvu situaciju. Možda na jesen i dočekamo taj scenarij koji ne priželjkujemo”, kaže Arslanagić – Kalajdžić .

Cijena goriva konstantno raste u BiH dok je barel u svijetu sve jeftiniji. Kaže da država mora tu reagovati.

Ponovo porasle cijene goriva, litar dizela u Sarajevu 3,76 KM

“Ako bi se suspendirle akcize na gorivo bilo bi jeftinije. Cijena bi mogla pasti do pola marke po litru. Država ima taj instrument na raspolaganju da pomogne građanima. Ne zna se da li će ponuđači prihvatiti te cijene od strane države i tu je rizik. Cijene goriva po barelu su u padu u svijetu, ali kod nas je potrebno vrijeme za to. Država to mora kontrolirati i to je bitna industrija od koje zavise i druge industrije”, kaže Arslanagić – Kalajdžić.

Za kraj je istakla da zbog deficita u radnoj snazi u BiH, građani mogu naći i dodatne poslove kako bi  zaradili više novca.

Šta su stagflacija, inflacija i recesija saznajte na OVOM LINKU.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!