Dnevnik iz Berlina: Ovdje se čak i 1. maj shvata ozbiljno

Lifestyle 30. apr 201514:17 > 14:22
Stefan Pejović

Zoološki vrt u Berlinu je, takoreći, humaniji u odnosu na nekoliko drugih koje sam posjetio; životinje imaju "pristojno" mjesto za život, odnosno dovoljno prostora, a očita je i briga o njima. Svrha ovakvih mjesta jasna mi je – produženje vrste; no ipak izazivaju tugu, barem u meni, kada vidim sve te životinje u kavezima.

Stefan Pejović
Stefan Pejović
Stefan Pejović
Stefan Pejović
Stefan Pejović
Stefan Pejović
Stefan Pejović
Stefan Pejović
Stefan Pejović
Stefan Pejović

Ne znam da li ste čuli za Knuta, polarnog medu koji je rođen u berlinskom ZOO vrtu i kojeg je majka odbacila nakon rođenja? Knut je uginuo 2011., ne napunivši pet godina, kreirajući histeriju koja je zahvatila Njemačku i ostale zemlje Evrope. Lokalci mi pričaju da je u to vrijeme Knut bio više žaljen nego ljudi. Knutovi roditelji i danas su živi, možete ih vidjeti na fotografijama.

Opet, bez obzira na veličinu ZOO vrta, mir i tišina su zaista vanzemaljski; ne znam kako to postižu ovdje, ali sve je tiho. Nakon južnjačke “trke i frke”, iskreno, pomalo mi ta tišina i ide na nerve. No, budite sigurni da bi se vrlo lako navikli na ovu “tišinu” koja vlada u Berlinu i Njemačkoj.

Ako od pravca grada idete ka ZOO vrtu, trebate izaći na stanici koja se zove, normalno, Zoologischer Garten. Sjećam se da smo se kao tinejdžeri “trovali” knjigom i filmom “Mi djeca sa stanice ZOO”, koji objašnjavaju probleme ovog grada i tinejdžera sa drogom. U filmu se čak pojavio i David Bowie, koji je takođe napisao i muziku za film. Berlin i danas ima sličan problem, kao i svaki veliki grad.

Nakon ZOO vrta, otišli smo na jedinstvenu i sjajnu izložbu fotografija “Genesis”, čiji je autor Brazilac Sebastiao Salgado. Više o izložbi naredne sedmice, a spomenuću samo da je Sebastiao, putem svoje organizacije Instituto Terra, posadio preko dva miliona stabala 300 različitih vrsta drveća u Amazonu. Izložba je poziv na buđenje i spomenik našoj divnoj planeti, a dosad je prikazana u svakom većem gradu u svijetu.

 Uskoro će Prvi maj, praznik koji se ozbiljno shvata u Berlinu. Biću u Kreuzbergu, kvartu najpoznatijem po proslavama ovog dana radnika i radničke klase, kada su stotine hiljada na ulicama, a desetine bina su postavljene na svakom slobodnom ćošku.

Nadam se da ove godine neće biti paljevina i haosa. Pratite N1 za detalje.