Šta trebate znati o konzumiranju mesa i riziku od raka

Lifestyle 27. okt 201510:42 > 11:01
Morgue File / Ilustracija

Međunarodna agencija za istraživanje raka je objavila analizu o povezanosti raka debelog crijeva sa mesnim prerađevinama i crvenim mesom. Pročitajte nekoliko odgovora na pitanja o ovoj vezi.

Kako meso može biti povezano sa rakom debelog crijeva?

Prerađeno meso, poput hrenovki i kobasica, su posoljeni, osušeni ili dimljeni kako bi se pojačao njihov okus, ali i produžio rok njihovog trajanja. Naučnici su zabrinuti da ovakvo procesuiranje mesa može dovesti do potencijalnih kancerogenih hemikalija.

No, crveno meso – poput govedine, svinjetine i janjetine – ima mnogo veze sa načinom njegovog pripremanja, a ne procesuiranjem.

Roštiljanje i prženje mesa stvara potencijalne kancerogene materije.

U izvještaju se zaključuje veza između konzumiranja prerađevina od mesa i raka debelog crijeva (ali i ostalih vrsta raka), ali je također potvrđeno da nije dokazana veza između crvenog mesa i raka.

“Konzumiranje crvenog mesa još nije utvrđeno kao uzrok raka”, stoji u saopćenju ove Agencije.

Postoji li sigurniji način pravljenja mesa?

Još nema dovoljno podataka koji bi sigurno pokazali da li kuhanje ili pečenje mesa može smanjiti rizik od raka.

Koji je tačan uzrok?

U poređenju sa pušenjem ili konzumacijom alkohola, mali je rizik da ovo uzrokuje rak. Rak debelog crijeva je treći najčešći oblik raka u SAD-u i ove godine je dijagnostikovano 133.000 pacijenata. Većina njih ima više od 50 godina.

Svjetska zdravstvena organizacije procjenjuje da 50 grama prerađenog mesa ili 100 grama crvenog mesa dnevno može povećati rizik za nastanak raka debelog crijeva za 18 posto, ukoliko je crveno meso zaista povezano sa rakom za koje u izvještaju stoji kaže da nije poznato.

Postoji li ikakav način da se smanji rizik za nastanak raka debelog crijeva?

Postoji nekoliko načina. Ljudi koji jedu obroke obogaćene voćem, povrćem i vlaknima imaju manji rizik, kao i oni koji vježbaju. Gojaznost, pušenje i alkohol povećavaju rizik nastanka raka debelog crijeva. No, učestalost je u padu posljednih 20 godina – dijelom i zbog kolonoskopije. Dnevna doza aspirina može smanjiti rizik, ali to ima nuspojave te većina stručnjaka ne preporučuje njegovu upotrebu ljudima koji nemaju kardiovaskularne probleme.

N1 pratite putem aplikacija Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.