Djeca i zaštita od korona virusa: Savjeti prim. dr. Amre Junuzović Kaljić

Dom i porodica 27. jan 202110:58 > 14:19 0 komentara
N1

Gošća Novog dana bila je prim. dr. Amra Junuzović Kaljić, specijalista pedijatar koja je govorila za N1 o tome kako djeca podnose korona virus.

Od početka 2020. pandemija korona virusa je zahvatila i djecu, ali u mnogo manjem broju nego odrasle. Zašto je to tako, još ne znamo u potpunosti, ali je činjenica da i djeca obolijevaju ali u malom procentu i da se nalaze u mnogo manjem riziku nego je to kod odraslih. Po svim podacima sa svih kontinenata vezano za obolijevanje djeca, djeca od 0 do 19 godina obolijevanje je negdje između 3 i 5 posto u odnosu na cjelokupnu populaciju. Činjenica je da djeca što su mlađa razvijaju mnogo lakše kliničke slike ili su asimptomatski. Kada govorimo o predškolskoj djeci, rijetko imamo i ozbiljnih kliničkih slika kod djece koje imaju određene hronične bolesti, zdravstvena stanja i rizike i idući prema starijim dobnim grupama, školskoj djeci, nešto je procenat obolijevanja veći ali se nalaze u mnogo manjem riziku“, istakla je prim. dr. Amra Junuzović Kaljić za N1.

Mi kažemo da djeca nisu centar ove pandemije, ali mogu biti njegove najveće žrtve. Njihovi životu su jako izmijenjeni. Pandemija se odrazila na život naše djece i svih stanovnika, a djece posebno jer rastu na drugačiji način, školuju se na drugačiji način. Moramo dodati i ekonomski momenat. I pad primanja utiče na život djece pa i na njihovu zdravstvenu zaštitu“, kazala nam je ova doktorica.

Govoreći o smrtnom slučaju 11-godišnjeg djeteta u Hrvatskoj, te tome šta je post-covid sindrom kod djece, doktorica nam je kazala kako je to jedna široka paleta dešavanja koja može oštetiti dječije zdravlje.

Mala djeca najčešće imaju blage kliničke slike koje su slične prehaldi, imaju povišenu temperaturu, grlobolju i tako dalje. U manjem broju slučajeva razvijaju se i upale pluća koje znaju biti ozbiljne. U kontekstu post-covid dešavanja nešto što je veoma važno, ali hvala Bogu vrlo rijetko, je multi-sistemski inflamatorni sindrom. To je skup simptoma a ovdje se radi o vrlo ozbiljnim simptomima. Takav sindrom daje ozbiljne simptome na respiratornom, kardiovaskularnom sistemu. Kod djece koja su razvila taj sindrom dokazuje se da su bolovali od Covida-19 i da imaju serološki dokazana antitijela, da su bili incifirani korona virusom. Njihov odgovor, kod te djece sa multi-sistemski inflamatorni sindromom, vrlo je ozbiljan i odražava se na brojnim odgovorima: jako visoka temperatura koja je kontinuirana ili hipotermija. Kod multi-sistemskog inflamatornog sindroma jako su izraženi simptomi od strane srca, krvnih sudova, proliva, povraćanja – praktični jedan metabolički slom, otežano disanje, simptomi kao što su osip kože, sitna potkožna krvarenja ili osip koji jako svrbi. Posebno se ističe posljedice na koronarnim sudovima. To je urgentna situacija u kojoj dolazi do poremećaja stanja svijesti. Takva djeca sa ovakvim teškim kliničkim slikama liječe se u jedinicama intenzivne njege. Svjedočimo u Hrvatskoj jednoj takvoj situaciji. Ipak, na sreću, to su vrlo rijetke situacije“, istakla je prim. dr. Junuzović Kaljić u Novom danu.

Dala je i savjet za roditelje, odnosno kazala je na šta posebno treba obratiti pažnju u situaciji pandemije.

Svi, pa i naši roditelji, širom svijeta svi primjenjujemo iste ili slične javno zdravstvene mjere: maska, distanca i povećan higijenski nivo. Naša mala djeca se najčešće zaražavaju u porodici, a roditelji kod svake sumnje i pojave simptoma kao što su temperatura, respiratorni simptomi, javljaju se svom ljekaru, odnosno pedijatru. Dogovaramo se o tome šta ćemo dalje poduzeti, djecu pregledamo, proširujemo i dijagnostičke metode i ordiniramo terapiju, a ono što je uvijek važno i naglašavamo su te javno zdravstvene mjere. Ono što svi moramo je malu djecu poučavati, a predškolska djeca vrlo lako nauče, da sa zadovoljstvom idu više puta da peru ruke. Maske za populaciju ispod 6 godina nisu preporučljive, ali u nekim situacijama, na primjer ako djeca idu u rizičan kontakt, tada nije loše dijete zaštititi i maskom“, istakla je.

Govorila je i vakcinaciji protiv korona virusa za djecu te kazala kako vakcine protiv Covida-19 koje su stavljene u upotrebu podrazumijevaju nevakcinisanje osoba ispod 16, odnosno 18 godina i trudnica, zbog toga što nije istraženo kakvo je njihovo dejstvo, odnosno kakav bi bio imunološki odgovor na vakcinaciju.

Napomenula je da je važno djecu vakcinisati onim vakcinama iz obaveznog programa te da je to ekstremno važno.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!