TESTIRALI SMO: Toyota Verso 1.6 D-4D

Nauka 09. jan 201617:34 > 18:31
Aleksandar Todorović/najboljiauto.com

Verso je prvi Toyotin automobil od početka do kraja nastao u Europi. Mada je Toyota Motor Europe bila zadužena za razvoj ovoga modela, on je ipak čistokrvni japanski automobil, osim motora.

Toyota Verso se proizvodi u Turskoj, ima njemački motor, razvijen od strane BMW-a za Mini, ali dizajn je apsolutno japanski. Posebno to vrijedi za unutrašnjost osmišljenu prema provjerenom Toyotinom receptu. Verso s 1,6-litrenim turbo dizel common-rail motorom ipak nije ono što ste možda očekivali, ali je vrhunski napravljen obiteljski automobil i najkonkurentnija Toyota u ovom trenutku. Najvarijabilniji i najprostraniji jednovolumen u klasi je pred vama.

Toyota je uvijek drukčija, kvalitetnija, pouzdanija i bolja od konkurencije. Kriza je učinila svoje pa kupci novih automobila dobro i mnogo razmišljaju kojem će se zemaljskom carstvu prikloniti kada kupuju nov auto, u ovom slučaju jednovolumen. Naši vozači nisu navikli na minivanove, privatni kupci se mršte čak i kad vide karavan. Ukus ili neukus vozača na ovim prostorima je takav.

Ovaj poduži uvod sam napisao kako biste bili svjesni činjenice da Verso nećete često viđati po Hrvatskoj mada je najkvalitetniji automobil u klasi. Kad se sve zbroji i oduzme Verso je best buy, doduše više kad ga pokreće provjeren Toyotin 1,6-litreni benzinac s prosječnom potrošnjom realnih 7,8 litara i s 20 KS više (132 KS). Najjeftiniji benzinac je 7.600 kuna jeftiniji od najjeftinijeg dizela.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.

BrankaTodorović, Najboljiauto.com

Benzinac je ipak bolji izbor

Ukoliko prelazite oko 10.000 km godišnje, izbor dizelaša je besmislen. Ipak, postoji jedno veliko „ali“. Dizelaš nudi veći okretni moment, manje je zamoran pri vožnji gradom, bolje podnosi „stani, kreni“ vožnju, a osim toga genijalni Toyotin start/stop sustav je jedan od najboljih na svijetu.

U gradu: Verso se lijepo snalazi

Verso je težak 1 560 kilograma, ali to u vožnji gradom ne osjetite. Prijenosni odnosi su dobro izračunati, papučica spojke je meka, a kočenje veoma precizno jer je doziranje odlično pogođeno. S 446 cm Verso spada u jedan od najkraćih minivanova u segmentu pa parkiranje nije problematično. Kamera je odlična pa na zaslonu osjetljivom na dodir lijepo možete vidjeti koliko još ima prostora iza automobila.

Šteta što preglednost nije bolja je široki C nosač ponekad skriva previše. Neugodno iznenađuje jedan od najvećih krugova okretanja u klasi, od čak 11,6 metara, dok konkurentima treba oko pola metra manje (VW Touran 11,2 m, Ford C-Max 11,2 m).

Aleksandar Todorović/najboljiauto.com

Mjenjač je precizan, ali ima nešto duže hodove prema Toyotinom starom receptu. Već spomenuti start/stop sustav je izuzetno brz, efikasan, odnosno najbolji pa ga konkurencija uveliko kopira.

Upravljač je dovoljno lagan, mada bi dame poželjele da je otpor okretanja još slabiji, kao npr. kod Renaultovih ili FIAT-ovih automobila.

Egonimija je odlična, posebno, ako ste visoki između 160 i 185 cm. Za one košarkaškog stasa, upravljač ne nudi dovoljno velike hodove podešavanja prema visini i dubini.

Sjedišta su izuzetno udobna, mada se neće tako činiti na prvo sjedenje, ali kada u njima satima sjedite počinjete razumijeti zašto Toyotu obožavaju vozačim širom svijeta. Veoma je udobna, osim što je veoma pouzdana.

Tko još voli da ga bole leđa i da ide kod majstora češće nego kod „rođenog“ kuma?

BrankaTodorović, Najboljiauto.com

Više voli auto cestu

Verso je dobio novi motor iz Münchena, ne zašto što Toyota nije znala da napravi manji motor nego zato što je njemački bio mnogo jeftiniji. Toyota je ugradila novi, svoj plivajući zamašnjak, jer pouzdanost motora s Toyotinim znakom mora biti mnogo bolja nego kod BMW-a (Nijemci su davno priznali da je Toyota pouzdanija od BMW-a, od ADAC-a do TÜV-a, ali mnogi i dalje u to ne vjeruju).

Toyotin dizelaš 2.0 D-4D nikako nije mogao postići zadani cilj od 119 g/CO2 po kilometru, a bilo je potrebno tržištu hitno ponuditi jedan ekološki „friendly“ motor. Onaj 1.4 D-4D je previše slab za težak Verso pa su se odlučili zadovoljiti s motorom snage 112 KS. Toyota je ugradila svoju upravljačku jedinicu, kompjuter je Toyotin. Nosači motora su također drugačiji nego kod Minija. Toyota ima i daleko bolju zvučnu izolaciju, a motor radi još uglađenije nego u engleskom automobilu.

Njemački motor ima 270 Nm i to na raspolaganju vozaču već od 1 750 o/min. Međuubrzanja su u prosjeku klase ili nešto slabija. U šestom stupnju prijenosa od 80 do 120 km/h Verso 1.6 D-4D treba 18 sekundi (Ford C-Max 1.6 TDCi 17 s), a u četvrtom od 60 do 100 km/h ubrza za devet sekundi.

To je sve „smiješno“ u odnosu na Verso 2.2 D-4D s 400 Nm i 177 KS. Stari Verso je bio dosta tvrđi, ali je nudio bolji „handling“ i manje se naginjao u zavojima.

Nakon vizualnog osvježenja 2012. godine, Toyota je odlučila da Verso postane „pitomiji“, mekši i udobniji jednovolumen, poput Renault Scenica, a ljubitelje sportske vožnje za upravljačem obiteljskog automobila, prepustila je Fordu (C-Max) i BMW-u (218d Active Tourer).

BrankaTodorović, Najboljiauto.com

Je li to loše?

Zaista nije, jer Toyota je osluškivala potrebe svojih kupaca i vozača. Tate i mame s malom djecom ne prolaze krivine sa štopericom u ruci niti im je najvažnije ubrzanje od 0 do 100 km/h. Ipak, ono je kod Toyote Verso pristojnih 12,1 sekundi, mada tvornica skromno obećava 12,7 s.

Na lošim međugradskim cestama s gustim prometom i mnogo kamiona višak snage prilikom pretjecanja gotovo da ne postoji. Tu Verso 1.6 D-4D nema što tražiti, kao uostalom većina automobila sa sličnim motorima. Bez 2.0 D-4D agregata, ili još bolje 2.2 D-4D motora sa 177 KS zahtjevna pretjecanja nisu sigurna kada je automobil maksimalno opterećen.

Toyota Verso ne želi biti minivan s primjesama sportskih limuzina. Nešto duži hodovi mjenjača odvraćaju od brzog „šaltanja“ (mjenjač je precizan, ali kod sportskog prebacivanja radi otpor), a čini se i da najveći okretni moment kratko traje (jer je krivulja okretnoga momenta nešto strmija nego kod 2.0 D-4D). Motor je veoma uglađen i tih, a nakon 3 000 o./min vozaču jasno stavlja do znanja da mu ti okretaji baš nisu ugodni. Buni se prije svega bukom, neugodnim zvukom. Kada zanemarite „zvocanje“ njemačkog motora i držite papučicu gasa do poda, brzo dođete do maksimalnih 112 KS i shvatite da je to nedovoljno za automobil težak preko 1,5 tone.

BrankaTodorović, Najboljiauto.com

Kočnice su zaista odlične. Zaustavni put pri brzini od 100 km/h je 36 metara, a prosjek konkurencije je 38 metara, što je velika Toyotina prednost.

Kad prebrzo uđete u zavoj, Verso se ponaša dosta neutralno, ali ipak bježi iz željene putanje brže od konkurencije. Također se i teže vraća na željenu putanju. U zavoju pri nagloj promjeni smjera (kada pokušate izbjeći neku prepreku na cesti) je odnos opterećenja prednje i stražnje osovine prilično nepovoljan za Verso, sa 62% na prednjoj i 38% na stražnjoj osovini. To je mnogo lošije nego kod C-Max-a s omjerom 55%: 45%, odnosno 59% : 41% (VW Touran). Mada se u Toyoti hvale kako je novi njemački motor osjetno lakši od 2.0 D-4D motora brojke su precizne i jasne.

Verso prije redizajna imao je tvrđe opruge, manje se ljuljao i zanosio, mada je imao teži motor u nosu. Toyota je izgleda željela napraviti novi Scenic, ali naravno, mnogo pouzdaniji. Kad sam već pomenuo Scenic, on s motorom 1.6 DCi sa 130 KS i 320 Nm, nudi primjetno bolje performanse, a motor ravnomjernije razvija snagu i bolje podnosi visoke okretaje.

Jednostavno, Verso neće oduševiti vozače Avensisa 2.0 D-4D ili Versa 2.0 D-4D. Oni koji su imali Verso 2.2 D-4D pa sada voze ovu verziju s njemačkim motorom, pomisliće kako je Toyota napravila veliku grešku. Toyota je, zapravo štedila, kalkulirala, ciljala na 119 g/CO2 po pređenom kilometru. Naravno da kupce u Hrvatskoj zanima taj podatak jer upravo on u većini država EU osigurava znatno niše troškove registracije, osiguranja i poreza.

Na auto cesti Verso je puno bolji

I na lošim cestama za upravljačem Versa pomislite da vozite „dobrom“ cestom. Kao da vozite Renault Scenic! Odjednom sve ceste postaju manje neravne, manje loše.

Svaku neravninu i pri 140 km/h Verso dobro prikriva i upija. Upravljač ne prenosi puno vibracija, a podnica je posebno dobro izolirana od 2012. godine.

Tek kad s loše ceste dođete na dobru shvatite koliko Verso ima udoban ovjes. U Njemačkoj Toyota jednostavno klizi, ali tada shvatite da je 180 km/h malo za jedan ovako udoban i prostran automobil. Ipak, morate se pomalo nadvikivati s putnicima jer postaje bučno. Do 150 km/h je ugodno, tiho, nakon toga buka od strujanja zraka je osjetna. Motor je jako dobro izoliran tako da vas neće zamarati bukom, a tome doprinosi jako dugačak šesti stupanj prijenosa . Ako baš želite tih 180 km/h, morate ubrzati u petom stupnju pa tek onda motor rasteretiti ubacivanjem ručice mjenjača u šesti stupanj. Toyota je iznova oblikovala retrovizore tako da tiše sjeku zrak, ali to je dovoljno da Verso bude tiši od proseka klase „tek“ za 10%. Merceedes B klase je tiši i udobniji. Toyota Verso košta znatno manje pa joj Mercedes i nije izravna konkurencija.

Aleksandar Todorović/najboljiauto.com

Upravljač Toyote je dovoljno izravan i precizan pri brzinama preko 140 – 150 km/h pa je tu novi Verso malo bolji nego stari. Zapravo, ova Toyota je razvijena za dugačka, brza putovanja autocestama. U petom stupnju, od 140 do 160 km/h nudi pristojna međuubrzanja tako da se uvijek po potrebi možete skloniti iz lijeve trake.

…mane nisam zaboravio

Prosječna preglednost, veliki C nosač i najveći krug okretanja u klasi nimalo ne vesele. Potrošnja u gradu bi također mogla biti malo niža. Ja je nisam uspio spustiti ispod 7,0 l/100 km. Krov se strmo spušta tako da kad poželim sa svojih 184 cm zauzesti idealnu poziciju u vidno bolje ulazi krov, a ni upravljač nisam mogao izvuči onoliko koliko mi odgovora. Japanci stalno škrtare na dužini hodova upravljača, gore/dolje, a još i više u pravcu naprijed/nazad. Plastika je iz nekog drugog vremena. Danas čak jedan Renault ili Citroën upotrebljavaju, skuplju, profinjeniju i ljepšu plastiku. Materijali u VW Touranu izgledaju za klasu bolje, a i upravljač ima mnogo veće hodove podešavanja).

Stari Verso se bolje ponašao u oštrim krivinama, manje se naginjao i bio je predvidljiviji. Na momente mi se čini da motor nema dovoljno snage. Jednostavno, 112 KS ne može izvuči iz opasnih situacija pa ostaje da se oslonite na zaista vrhunske kočnice i vozačko iskustvo.

Ovaj automobil predstavlja i službeni uvod u suradnju Toyote i BMW-a. Toyota je dosta izmjenila motor koji se vrti u Miniju, ali je cilj japanskim inženjerima bio da naprave dovoljno pouzdan motor za ugled jedne Toyote, ali ne i motor koji će biti optimalna motorizacija za ovaj jednovolumen. Ostaje dojam da ovo nije Toyotin motor i da je njemu „pomalo neugodno“ u japanskom automobilu. Šali na stranu, Toyotin 2.0 D-4D je mnogo bolji u svakom pogledu pa i ako je trošio pola litre više. Zar je to bio toliki grijeh da se on izbaci iz ponude?

Toyote su oduvjek brže, udobnije i kvalitetnije od konkurencije. Kada je u pitanju ovaj Verso morate se naviknuti da je on samo neznatno brži od konkurencije, a iskreno se nadam da on nije i neznatno kvalitetniji, jer BMW-ovi dizelaši ne mogu da pređu ni 50% onoga što prije “generalke“ prelaze Toyotini motori. Istina je brutalna, a taj CO2 zna lupiti i po džepu.

Toyota je ponudila Verso 1.6 D-4D obiteljima koji više cijene udobnost i prostranost od uživanja u vožnji. Možda bi i meni bio dovoljan agregat od 112 KS, da nisam vozio „stari“ Verso sa 177 KS! To je bio minivan! I to kakav minivan, brz, stabilan, dinamičan, samouvjeren auto koji je ostavljao konkurenciju daleko iza sebe i po kvaliteti i po perfomansama, onako kako to Toyota zna. Ovo nije Toyota za mene. Je li za vas? Zakažite test vožnju i procijenite sami. Moj je savjet, ako već vozite umjerenim brzinama, kupite benzinac 1.6 i uštedjet ćete dosta novaca, a dobit ćete provjereni motor koji prelazi 600.000 km prije nego što počne trošiti ulje. Sve ima svoj kraj, a suradnja BMW-a i Toyote ne ide po planovima. Navijamo li za razvod? Uostalom, BMW je u ovom braku dobio mnogo više. BMW i8 je u potpunosti temeljen na Toyotinoj tehnologiji. Možda sam prestrog prema Toyoti, jer ovo je najkvalitetniji auto u ovoj klasi koji nudi i vrhunsku sigurnost, ali ja od Toyote ipak želim više.

Aleksandar Todorović/najboljiauto.com

Šta ona kaže: Meni se Toyota dopala. Dobro je što postoji kamera, inače bi izgubili i posljednju trunku strpljenja prilikom parkiranja. Dizajn Versa je pravo osvježenje na tržištu jer ne sliči ni na jedan automobil. Sjedišta su udobna i dobro profilirana, motor je štedljiv, zvučna izolacija dobra, a zvuk moćnog audio sistema vrhunski. Pravo je uživanje voziti se u prostranom, udobnom i agilnom automobilu kao što je Toyota Verso. Pretjecanja više nisu zabavna kao kod verzije sa 2.2 D-4D motorom. Traže mnogo koncetracije i „gas do daske“. Ponekad zna biti i naporno. Nije Toyota spora, nego jednostavno ima dosta bržih automobila na cesti koji počinju pretjecanja tamo gdje vi još ne možete sa 112 KS. Prtljažnik je dovoljno velik i praktičan tako da ćete na put moći ponijeti sve što vam treba. Ako ste do sada vozili benzince i ovakav motor 1.6 D-4D će vam biti dovoljno elastičan. Ja bih kupila benzinac 1.8 Valvematic sa 147 KS, istina troši više, ali s lakoćom ide i 200 km/h.

Kome je namenjen ovaj automobil?

Ovdje su nagađanja potpuno suvišna! S potpuno obnovljenim Versom, koji ima izmijenjenih čak 300 pozicija i novim motorom iz Münchena, Toyota pokušava biti ekološki još prihvatljivija onima koji i dalje odbijaju kupiti neki od brojnih Toyotinih hibridnih modela. Verso je jedan solidan, veoma udoban obiteljski automobil koji nudi najbolju funkcionalnost i prilagodljivost u klasi. Ima i veliku nosivost, a može povući više od konkurencije. Smije povući gliser ili prikolicu od 1 300 kg. Nudi se i izvedba sa sedam sjedišta. Oprema je u prosjeku bogatija nego kod europske konkurencije, a jamstvo je duže, punih 5 godina bez ograničenja kilometraže. Lijepo zar ne? Tko želi brži automobil, ima na raspolaganju novi Avensis 2.0 D-4D. Tko želi sportski automobil ima Toyotu GT86 (273.900 kuna) Kome je Verso tijesan (što je jako teško) neka odabere Land Cruiser (343.900 kuna). Koncepcija, oblik, odlična sigurnost i niska potrošnja je ono što preporučuje Verso obitelji koja ima tu sreću da si može priuštiti jedan ovako kvalitetan automobil. Toyota, jednostavno ne zna drukčije. Uvek radi najpouzdanije automobile u klasi koji se nekima dopadaju više, a nekima manje. Drži cijenu bolje o VW-a, kvari se manje od Mercedesa, a pri tome je najjeftiniji za održavanje u klasi. Niste sve to znali?

PREDNOSTI: Kvaliteta izrade je odlična, a zvučna izolacija temeljita. Motor sa 112 KS i 270 Nm je veoma uglađen i štedljiv. Jako dobar mjenjač, odlično usklađen s mogućnostima motora. Udobno i dobro podešen ovjes. Sjedišta su vrhunska, jako malo zamaraju tijelo na dužim putovanjima. Ni jedan jednovolumen ne nudi tako dobra stražnja sjedišta poput Versa. Vrlo dobra ergonomija, pregledni instrumenti koji su dobro raspoređeni. Jako mnogo pretinaca za sitnice. Odlična pasivna i aktivna sigurnost. Vrlo dobra stabilnost pri brzinama od oko 180 km/h. Vrlo dobra otpornost na bočni vjetar. Visoka razina udobnosti, najbolja ponuda prostora u klasi. Veseli i varijabilni prtljažnik od 440 litara. Ogromna nosivost od 700 kg. Jamstvo od pet godine bez ograničenja kilometraže. U prosjeku bolja oprema neko kod europske konkurencije. Vrhunske kočnice koje pružaju kratak put zaustavljanja, lako se doziraju i jako se teško pregrijavaju. Jeftin za održavanje. Odlično drži cijenu. Rijetko se krade, troškovi za kasko su mnogo manji nego za VW Touran. Dobra servisna mreža. Najbolja pouzdanost.

MANE: Dizajn interijera se neće svima dopasti, previše je tu japanskog „stylinga“. Plastika jeftinog izgleda! Toyota mora koštati manje od Mercedesa i BMW-a, a pri tome mora biti pouzdanija pa su ugrađeni materijali tvrdi na dodir. Paleta motora je nepotpuna. Nema u ponudi snažnijeg dizelaša, a nedostaje i turbo benzinac. Krug okretanja je zaista velik od 11,6 metara. Ima i manji spremnik od konkurencije – samo 55 litara. Nešto duži hodovi mjenjača neće se dopasti vozačima Forda, VW-a, Honde ili BMW-a. Preglednost može biti bolja – preveliki C nosač skriva previše. Smeta što su hodovi podešavanja upravljača nedovoljni. Ubrzanje do 100 km/h od 12,1 sekundi nije impresivno (mada je za nijansu bolje od konkurencije). Motor bučan kada obrtaji radilice pređu 3 000 o./min. U zavojima se teže vraća na željenu putanju od konkurencije kada se blago zanese. Slabija međuubrzanja od 2.0 D-4D agregata.

Cijena: od 149.900 kuna

DIMENZIJE: Specifikacije
Dužina: 4.446 mm
Širina: 1.790 mm
Visina: 1.620 mm
Međuosovinski razmak 278 cm
Prtljažnik 440/1.740 l
Masa: od 1.560 kg

MOTOR: Specifikacije
Obujam: 1.598 ccm
Najveća snaga :112 KS pri 4.000 o/min.
Okretni moment: 270 Nm 1.750 – 2.250 o./min

PERFORMANSE: Specifikacije
Ubrzanje 0-100 km/h za 12,7 s
Najveća brzina 180 km/h
Potrošnja (tvornički podatak): 4,5 l/100 km
Potrošnja na testu: 6,2 l/100 km
Euro NCAP crash test: 5 zvjezdica

Ocjene (od 1 do 5):

Dizajn: 4,0
Sigurnost: 4,5
Motor i mjenjač: 3,5
Performanse: 4,0
Potrošnja: 5,0
Cijena i jamstvo: 5,0
Udobnost: 5,0
Ponašanje na cesti: 4,0
Kvaliteta i pouzdanost: 5,0
Ponuda prostora: 5,0
Prosječna ocjena: 4,5

Izdvojene ocjene koje ne ulaze u prosjek:

Opći utisak: 5,0
Paleta motora: 3,0
Mogućnost daljnje prodaje: 4,0