Posljednja odluka vlasti izazvala veliki revolt kod roditelja u KS

Od ponedjeljka u školske klupe u Kantonu Sarajevo vraćaju se 9. razredi osnovnih škola te treći trogodišnjih i četvrti četverogodišnjih srednjih škola. Djeca od šeste godine treba da nose maske i na času. Posljednja odluka izazvala je veliki revolt kod roditelja, ali i škola. Zašto KS ima najstrožije mjere u odnosu na sve druge kantone, pitaju se.

Odzvonilo je raspustu, ali ne još uvijek propisanim epidemiološkim mjerama u obrazovanju.

Pjesma “Higijena” odzvanja učionicom i domovima djece koja nastavu prate online. Podsjetnik da još nije gotovo vrijeme distance. Zagrljaja. Zajedničkih malih i velikih odmora. Iako, uslovi za to su stvoreni, reći će, u školama.

“Mi zaista ne vidimo zašto Krizni štabovi prepisuju mjere iz marta 2020. koje su za obrazovanje ograničavajuće. Imamo smjernice UNICEF-a, WHO-a po kojima zemlje sa težom incidencom puštaju djecu u školu, a kod nas niko ne vodi računa o psiho-fizičkom zdravlju i mentalnom zdravlju djece kada je u pitanju propisivanje mjera za obrazovanje”, smatra Asmir Hasičić, direktor OŠ Malta.

Do sada su maske bile obavezne u slučaju da se ne može održati propisana distanca među djecom. Od ponedjeljka, maske će biti obavezne i u učionicama.

“Mučenje djece. Mi se slažemo da kada djeca dolaze, prolaze kroz zajedničke hodnike da se nose maske. Međutim kada deca sjede po 3-4 sata, traži se od njih da budu koncentrisani, aktvni, da učestvuju u nastavi, pitam one koji su donijeli ove odluke, da li misle da djeca to mogu da ispoštuju”, kaže Ajla Ališah, Vijeće roditelja OŠ Malta.

Svoje odluke resorno ministarstvo KS pravda epidemiološkom procjenom federalnog Kriznog štaba. Zašto ona važi samo za KS, ali ne i za druge kantone – nije pojašnjeno?

“8. februara, od ponedjeljka izdali smo uputstvo da nam se stariji razredi 9. razredi osnovnih škola te treći trogodišnjih i četvrti četverogodišnjih srednjih škola vrate u školske klupe, ali uz strogo pridržavanje svih epidemioloških mjera”, napominje Naida Hota-Muminović, ministrica osnovnog i srednjeg obrazovanja KS.

Sindikat insistira da se sva djeca vrate u škole. Smatraju da COVID semafori i testiranje nastavnog kadra može biti dobar početak da se stvari vrate u normalu.

“Insistirat ćemo na tome da ne mora u svim školama biti jednoobrazno izvođenje nastave. U nekim školama možemo izvoditi nastavu u većem kapacitetu, u nekim manje. Trebamo izvući prostorno, kadrovski i epidemiološki maksimalno iz svake škole u svakoj situaciji. To je Covid semafor i po njemu ćemo se moći ravnati”, zaključuje Saudin Sivro, predsjednik Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH.

Roditelji traže izbor. Pozivaju se na ustavno i zakonom zagarantovano pravo na osnovno školovanje. Ugrožena je kažu i funkcionalna pismenost, a o mentalnom zdravlju đaka i nastavnika se i ne govori.

“Objektivno gledano sve je smanjeno, reducirano, ne samo sadržajno nego na svaki drugi način je niži oblik, u ovim uslovima se ne može govoriti o nekom velikom kvalitetu”, ocjenjuje Edin Pita, psiholog, pedagog.

U HNK načelno su dogovorene blaže mjere u školama i vraćanje nastavnog procesa u redovan. U generalno ublažavanje ide i ZDK. U KS još uvijek isto kao da je vrhunac pandemije – poručuju nastavnici koji su razvučeni između mjera, zakona, subjektivne procjene i obaveze da prenose znanje.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!