Ona je otkrila "kapetana Dragana"

REUTERS/Ranko Cuković

Australska novinarka Natasha Robinson je 2005. godine otkrila da je instruktor golfa Daniel Sneeden u stvari Dragan Vasiljković zvani "kapetan Dragan" za kojim je Hrvatska raspisala Interpolovu tjeralicu zbog ratnih zločina, a slučaj je pratila sve do nedavnog prvostupanjskog suđenja Vasiljkoviću u Splitu.

Robinson je slučaj Vasiljković otkrila kada je bila novinarka The Australiana, a sada je istraživačka novinarka na australskoj nacionalnoj mreži ABC.

U intervjuu za Radio Slobodna Europa (RSE) Natasha Robinson govori o reakcijama na presudu Vasiljkoviću, ali i o planovima australskih vlasti da mu po izdržavanju kazne spriječe povratak u Australiju.

Koja je bila Vaša prva reakcija kada ste čuli presudu Vasiljkoviću na 15 godina?

Robinson:Pomislila sam kako je to, u stvari, stroga presuda. Zvučalo je nekako irealno nakon što sam toliko vremena provela radeći na tom slučaju i nakon tako dugotrajnog postupka čuti da je presuda konačno izrečena i da glasi 15 godina! Moram priznati da sam bila nekako iznenađena.

Kako ste se našli u ovoj priči?

Robinson:Mislim da sam se ovime započela baviti iz radoznalosti. Radoznalost pokreće svakog novinara – vi ne možete biti novinar ako niste radoznali. Kada čujete neku priču ili zanimljivu činjenicu, prirodna je inklinacija novinara da želi znati više i da želi dublje istražiti priču.

Cijeli proces istraživanja optužbi na račun Dragana Vasiljkovića krenuo je nakon što sam pročitala knjigu Marka Aaronsa “Dobrodošli, ratni zločinci! Australija kao sklonište za odbjegle ratne zločince nakon 1945”, koja se bavi australskim državljanima koji su prije useljenja u Australiju počinili ratne zločine. Aarons je u knjizi cijelo jedno poglavlje posvetio Draganu Vasiljkoviću.

To je bio dio istraživanja koje je Aarons napravio, jer privođenje ratnih zločinaca pred sud pravde je u Australiji dugo godina bilo vrlo neadekvatan proces. Među mnogo ljudi koji su nakon Drugog svjetskog rata došli u Australiju njih nekolicina bili su nacisti optuženi za ratne zločine tijekom Drugog svjetskog rata, a nikada nismo uspješno procesuirali nijednog od njih.

Više na portalu Radija Slobodna Evropa.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.