Krucijalna razlika između Vučićevih čestitki Milanoviću i Kurzu

Regija 07. jan 202018:44 > 20:04
N1

Kakve bi odnose Srbija mogla da ima sa Hrvatskom poslije izbora Zorana Milanovića za predsjednika? Tiha netrpeljivost - tako bi se najprije mogli opisati odnosi između predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i novoizabranog predsjednika Hrvatske. Takav odnos vidljiv je i iz sadržaja čestitke koju je Vučić uputio povodom Milanovićeve pobjede na izborima. Dvojica političara ranije su imala okršaj kao premijeri zemalja, a sada se sreću u novim ulogama...

Ako se po jutru dan poznaje odnosi novog predsjednika Hrvatske i predsjednika Srbije bit će u najmanju ruku hladni. Hladno i šturo izgleda i čestitka pobjedniku izbora u Hrvatskoj.

“Gospodine Milanoviću, čestitam Vam na izboru za predsjednika Republike Hrvatske. Aleksandar Vučić.”

Ni riječi o očekivanjima u budućnosti. O pitanjima koja bi mogla da budu na stolu prilikom nekog mogućeg susreta. Kako izgleda kada Vučić prijateljski čestita, moglo se vidjeti samo nekoliko sati kasnije u poruci koju je poslao austrijskom premijeru Sebastianu Kurzu, koji stupa na dužnost: “Veliko povjerenje, ukazano Vašem znanju i političkom iskustvu, nosi i veliku odgovornost. Uvjeren sam da ćete, uz Vama svojstvenu volju i predanost radu, nastaviti da vodite Austriju putem uspjeha i napretka, na dobrobit cijele Evrope”, naveo je u toj čestitki Vučić.

Milanović je u debatama protiv Kolinde Grabar-Kitarović bio oštar prema zvaničnom Beogradu, iznoseći, između ostalog, da je upravo Beograd odgovoran za krizu nastalu u Crnoj Gori, te da bi on vršio stalni pritisak u odnosima sa Srbijom…

Međutim, čini se da je rov između Vučića i Milanovića mnogo dublji od predizborne retorike i datira iz vremena velike migrantske krize 2015, kada je tadašnji premijer Milanović imao oštre poruke za također u to vrijeme premijera Vučića.

“I što bi se reklo u onom vicu – šaraj malo, brate. Dakle, šalji malo to gore u Mađarsku, Rumuniju, malo u Hrvatsku, mi ćemo malo na sve strane, pa ćemo sutra u Briselu, a tamo neće biti Vučića i ekipe, razgovarati o tome kako da stvar riješimo na izvoru”, rekao je tada Milanović.

Iznenađujuće, u Briselu su tada ipak drugačije vidjeli stvari, pa je Milanović bio taj koji je okrivljen za blokadu kamiona na granici i morao je da popusti. Ubrzo je i izgubio izbore, a predsjednica Hrvatske, koja je do tada bila u kohabitaciji i u sjenci, preuzima od Vlade vodeću ulogu u odnosima sa Srbijom.

Simboličnim susretom na mostu na Dunavu, premijer Vučić i predsjednica Grabar-Kitarović najavili su resetovanje srbijansko-hrvatskih odnosa. Usvaja se deklaracija o rješavanju ključnih problema: pitanja nestalih, državne arhive i granice na Dunavu. Godinu dana kasnije, nastavljeno je dolaskom hrvatske predsjednice na inauguraciju Vučića, kao predsjednika Srbije.

“Moramo podvući crtu pod povijest”, rekla je tada Kolinda Grabar-Kitarović.

“Dobio sam od Kolinde bombonjere i čokolade. Hrvatske. Sa oduševljenjem sam prihvatio”, rekao je tada Vučić.

Bombonjere i čokolade, ipak, nisu rezultirale “podvlačenjem crte pod povijest”.

Optimizam u međusobnim susretima imao je drugu stranu medalje na domaćem terenu u obje zemlje, u izjavama o Jasenovcu, “Oluji”, ratnim zločinima…

“Kolinda Grabar-Kitarović je često davala neodmjerene izjave koje su iritirale političare u Srbiji, ali ni oni joj nisu ostajali dužni. Tako da je najčešće odgovarao drugi ešalon, odnosno najglasniji je bio ministar vojni (Aleksandar) Vulin, ali i (Ivica) Dačić. Oni su takođe davali oštre izjave u odnosu na Hrvatsku, što je rezultiralo često i razmjenom nota”, kaže Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam.

Međutim, tokom izborne kampanje, i Vučić i drugi ešalon zadužen za Hrvatsku je šutio.

“Srbija je uvijek negativna tema u kampanji. I mi nismo željeli da se miješamo. Pustili smo da hrvatski narod, odnosno građani, kažu ko treba da bude predsjednik. Ko god da je izabran, obaveza svih treba da bude da probamo da nađemo zajednički jezik”, rekao je srbijanski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

A taj zajednički jezik bit će teško naći, bar u narednih godinu dana. U Hrvatskoj će na dijelu biti kohabitacija HDZ-ove Vlade i Milanovića, dok u Srbiji tek dolazi vrijeme predizborne retorike.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad