Vugrek: Treba vidjeti vidjeti kako će se virus ponašati tijekom ljeta, jeseni…

Regija 30. apr 202008:32 > 08:36
N1

Voditelj Laboratorija za naprednu genomiku Instituta Ruđer Bošković Oliver Vugrek bio je gosta današnjeg Novog dana.

Voditelj Laboratorija za naprednu genomiku Instituta Ruđer Bošković, Oliver Vugrek, ocijenio je u srijedu za sarajevski Dnevni avaz da podaci o broju zaraženih koronavirusom u svijetu nisu točni te da rana istraživanja pokazuju da je broj deset do dvadeset puta veći.

U intervjuu ovom listu Vugrek je upozorio kako popuštanje mjera može biti opasno jer prijeti mogućnost da to doprinese širenju koronavirusa.

Pod vodstvom ovog hrvatskog stručnjaka na Institutu Ruđer Bošković obavljena je detaljna analiza genoma virusa SARS-CoV-2, koja je pokazala kako taj virus mutira od čovjeka do čovjeka čak i kada je izvor zaraze isti.

Danas smo u Novom danu razgovarali sa znanstvenikom koji je pojasnio analize virusa koje su radili na Institutu Ruđer Bošković.

“Virus je mutirao, ali ne puno i vjerojatno ne mutira brzo kao virus gripe. 21 genom koji smo analizirali ukazuju na to da su virusi koje nalazimo kad nas došli iz Italije i Austrije. Nemamo pregled svih slučajeva u Hrvatskoj, ali iz analiziranih virusa vidimo to”, kazao je Vugrek.

“Trenutno imam tri podvrste S, V i G, a ima još niz, 8 ili 10, 12 podvrsta. Što više podataka pristiže u svjetsku bazu koja skuplja sve genome, više ćemo znati koliko podvrsta ima i koje su prisutne u Hrvatskoj. Trenutno znamo da većina naših uzoraka pripada specifičnoj podvrsti (S) na temelju koje će se vjerojatno generirati cjepivo”, dodao je.

Cjepivo

“Postoje asimptomatski, blagi i teži slučajevi. To možemo zaključiti kada analiziramo sve viruse u populaciji, to je sada više od 2.000. Što se cjepiva tiče, ja to uspoređujem sa cjepivom za gripu koja je sezonski virus. To treba dalje istražiti. Nije nužno da cjepivo koje je razvijeno u Kini ili SAD-u neće kod nas djelovati, za glavne podvrste će se sigurno razvijati cjepivo”, smatra znanstvenik.

Osvrnuo se i na medijske napise o razvitku cjepiva – obećaje istraživanje s Oxforda.

“Ono s Oxforda je dobar znak, ali mislim da su Kinezi pred više od mjesec dana krenuli u tesiranje 500 i više dobrovoljaca. Možda su oni već prešli u drugu fazu kliničkih testiranja. Moraju se proći razne faze, stoga i razvoj cjepiva trajde dulje od 12, 18 mjeseci”, istaknuo je.

Vugrek ne vjeruje u teorije zavjere koje su se pojavile u posljenje vrijeme da je koronavirus razvijen u laboratoriju u kineskome Wuhanu i podsjeća kako većina znanstvenika u svijetu drži kako se radi o virusu koji je potekao iz prirode.

“Dokazano je da virusi SARS-Cov-2 i SARS-Cov-1 postoje u prirodi, u šišimišima i drugim životinjama, tako da je vrlo nevjerojatno da je to proizvedeno u laboratoriju. Pogotovo kada pogledamo način na koji se širi virus, u domaćinu – to zahtijeva evolucijsku selekciju.”

“Virus cilja na jedan određeni protein i zato mora proći određeno vrijeme, tisuće godina, ne može se to simulirati u laboratoriju”, ističe.

Sezonalnost virusa

Što se tiče sezonalnosti virusa, Vugrek smatra kako će vrijeme pokazati. “Ovo je četvrti mjesec od izbijanja pandemije i treba prikupljati podatke te vidjeti kako će se virus ponašati tijekom ljeta, jeseni, zime. Treba proći sezona i tek onda ćemo doći do konktretnih zaključaka. Sada je još uvijek premalo podataka”, kazao je.

Osvrnuo se i na stvarni broj zaraženih virusom – je li on možda veći?

“Gledajući na sve slučajeve asimptomatskih, gdje nema nikakvih simptoma, teško je testirati takve ljude nasumično. Njemačka, primjerice, ima kapacitet za testiranje otprilike 860.000 uzoraka tjedno. Trenutno iskorištavaju nešto više od 400 tisuća, dakle ne sve kapacitete.”

“Trenutno u Hrvatskoj imamo jako mali broj zaraženih, što je odlično. Možda ćemo kroz proširenje testiranja zaključiti da je taj broj veći. Teško je sada zaključiti bez znanstvenih dokaza”, kazao je.

Dodao je i kako postoji pojava da se u jednoj obitelji dogodi od tri do pet promjena u genomu virusa, što navodi na zaključak da se virus mijenja, ali je još nepoznanica u kojem vremenskom razdoblju.

“Virus se mijenja unutar jedne obitelji, to smo zaključili na temelju naših podataka. Oni su se vjerojatno zarazili od iste osobe, ali postoje promjene. To je mali broj promjena, ali se to događa brzo, kroz par tjedana. To je znanstveno zanimljivo i to treba pratiti”, objasnio je.

Zaključno je kazao kako smatra daje naša strategija borbe s koronavirusom dobro osmišljena i provedena.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad