Igmanska inicijativa poziva na novu konferenciju potpisnica Daytonskog sporazuma

Regija 14. dec 202019:25 > 19:28
N1

Igmanska inicijativa na konferenciji o Daytonskom sporazumu u ponedjeljak je pozvala na zaustavljanje „etničkog rastakanja“ institucija Bosne i Hercegovine, pa predložila novu konferenciju o tom dogovoru na kojoj će sudjelovati njegove države potpisnice.

Videokonferenciju „BiH i regija četvrt vijeka nakon Daytona“ su u ponedjeljak ispred Igmanske inicijative organizirali Centar za regionalizam iz Novog Sada i Forum građana Tuzle, a na njoj su sudjelovali aktivisti, politički analitičari i pravnici iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, stoji u saopćenju inicijative. 

Igmanska inicijativa je regionalna mreža nevladinih organizacija, osnovana 2001. u Novom Sadu, kojoj je cilj unaprijediti odnose između potpisnica Daytonskog sporazuma, a izjavu proizašlu iz konferencije su, među ostalima, iz Hrvatske potpisali Zoran Pusić, Budimir Lončar, Drago Pilsel, Milorad Pupovac, Vesna Teršelič i Tomislav Jakić. 

Panelisti su u ponedjeljak ocijenili da je Daytonski sporazum zaustavio tri i pol godine dug rat u BiH, ali da je i međunarodna zajednica mogla istu odlučnost pokazati ranije i time vjerojatno spriječiti rat. 

Inicijativa predlaže međunarodnu konferenciju na kojoj bi sudjelovale Sjedinjene Države, Europska unija, BiH, Crna Gora, Hrvatska i Srbija – države koje su bile uključene u Daytonski sporazum potpisan prije 25 godina. 

„Dayton je bio o tome kako završiti rat, kako primirje pretvoriti u mir. Tema te konferencije bila bi, recimo, ‘BiH kao jedinstvena, funkcionalna država ravnopravnih građana'“, stoji u saopćenju.  

Članovi inicijative smatraju kako taj sporazum nije ponudio ustrojstvo države koje bi otklonilo uzroke sukoba, a da je u nekim aspektima „potvrdio njegove rezultate“. Naglašava se da on nije „sveto pismo“ te da bi se trebao revidirati kako bi što bolje služio građanima BiH. 

U saopćenju stoji kako se u 25 godina od sporazuma pokazalo da je on ozbiljna prepreka ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine, pa je izražena podrška političkim akterima u BiH u stvaranju uvjeta za ustavne promjene kako bi ona postala „funkcionalna država i uzoran ‘građanski servis’ svih ljudi koji u njoj žive“. 

„Od sve ‘tri strane’ tražimo da zaustave etničko rastakanje institucija BiH koje vodi ka dezintegraciji zemlje“, istaknuto je u saopćenju. 

Naglašeno je da je funkcionalna BiH u interesu i za Hrvatsku i Srbiju, pa su političari dviju zemalja pozvani da „prestanu njene dijelove tretirati kao svoje protektorate, da poštuju njene institucije i da se prema njima ponašaju kao prema institucijama drugih suverenih država“. 

„Da promijene svoju politiku prema BiH, da ne podržavaju politike koje vode ka destabilizaciji BiH ili, manje više otvoreno, pozivaju na njenu destrukciju. Takve politike pravdaju se interesima hrvatskog odnosno srpskog naroda u BiH, ali su štetne za sve građane BiH bez obzira na narodnost“, stoji u saopćenju. 

Predstavnici Igmanske inicijative od Hrvatske i Srbije traže da podrže cjelovitu izbornu reformu „kako to traži Europski sud za ljudska prava“, odnosno da utiču na političare u BiH na koje imaju utjecaj. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad