Tači: Vjerski lideri podržali ulazak Kosova u UNESCO

Regija 13. aug 201516:32 > 17:49
N1

Hašim Tači ocijenio da zahtjev koji su lideri vjerskih zajednica na Kosovu, izuzev Srpske pravoslavne crkve, uputili Organizaciji ujedinjenih nacija za obrazovanje nauku i kulturu (UNESCO) u znak podrške pristupanja Kosova toj organizaciji, predstavlja pobijanje "rasističke teorije Srbije" da taj čin šteti nekoj vjerskoj zejdnici.

“Divna podrška svih vjerskih zajednica našem učlanjenju u UNESCO. To je dokaz da smo zajedno kada su u pitanju nacionalni interesi. Zahvaljujem se Islamskoj zajednice, Katoličkoj crkvi, Protestantskoj crkvi, Uniji tarikata i Bektašijanskoj zajednici, na zajedničkom zahtjevu upučenom UNESCO-u”, napisao je Tači na svom Facebook nalogu.

Lideri vjerskih zajednica na Kosovu poslali su zajedničko pismo generalnoj direktorki UNESCO-a Irini Bokovoj, generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Ban Ki-moonu i delegacijama zemalja članica UNESCO-a.

“Obraćamo Vam se u ime ogromne većine svih vjerskih zajednica na Kosovu, što predstavlja 96 posto ukupnog stanovništva Kosova. Molimo vas da razmotrite ovo pismo kao dodatni argument za vašu podršku članstvu Kosova u UNESCO-u”, navodi se u zahtjevu koji je medijima proslijedilo Ministarstvo spoljnih poslova Kosova.

U zahtjevu se navodi da vjerske zajednice na Kosovu njeguju historijski međuvjerski sklad i saradnju, iako je “surovi rat” uništio zemlju prije 16 godina.

“Kosovo je mjesto gdje se mlada djevojka po imenu Gondže Bojadžiu po prvi put založila da postane Majka Tereza cijelog čovječanstva i gdje su plemenite albansko-muslimanske porodice skrivale i spasile Jevreje tokom Holokausta. Ovo bogatstvo i raznolikost se moraju čuvati i štititi”, naveli su lideri vjerskih zajednica u pismu.

Oni su u pismu naveli da bi ulazak Kosova u UNESCO-o doprinio međuvjerskom dijalogu.

“Vi također treba da imate u vidu da je stanovništvo Kosova veoma mlado i da njima potrebno dobro obrazovanje, pristup nauci i povezivanje sa svjetskom kulturom”, navodi se u pismu koje su potpisali kosovski muftija Naim Ternava, poglavar Islamske zajednice Kosova Don Luš Gjergji, generalni vikar Katoličke crkve na Kosovu pastor Driton Krasnići, vođa Protestantsko-evangelističke crkve Kosova Šeh Lulzim Šehu, Saveza Sufi tarikata Kosova Baba Mumin Lama iz derviškog reda Bektašija, i Votim Demiri, predsjednik Jevrejske zajednice na Kosovu.