Kako žive muslimani u Hrvatskoj nakon otmice Salopeka

Regija 13. aug 201519:15 > 19:15
N1

Istražili smo što posljednji događaji znače za muslimansku zajednicu u Hrvatskoj i utječu li teroristički napadi na percepciju islama. U islamskoj zajednici poručuju - islam nije vjera nasilja.

Islamska zajednica oštro je osudila ubistvo Tomislava Salopeka.

“Postali smo i mi dio onih naroda koji trpe direktne i indirektne štete, posebno za porodicu, da smo izgubili jednog čovjeka nevinog koji je samo išao raditi i djelovati u jednoj drugoj zemlji”, smatra Gzim Redžepi, predsjednik Medžlisa Islamske zajednice Zagreba.

Kako neslužbeno doznajemo džamiju čuva policija. No Redžepi smatra da za to nema potrebe jer je islam vjera mira, tolerancije i suživota.

“Jako me žalosti kad bilo ko u svijetu radi neku negativnu stvar i poziva se na islam ili bilo koju drugu vjeru jer nema vjere koja poziva na mržnju ili na zločin”, dodaje Redžepi.

Imama zagrebačke džamije brine negativna percepcija islama u javnosti. Što dovodi do nerazumijevanja, predrasuda i islamofobije.

“Mi muslimani se često moramo pravdati da to nije islam i da to nisu muslimani, ali kako objasniti milionima zapadnjaka koji općenito o svojoj vjeri, a pogotovo o islamu nemaju pojma”, ističe Mirza Mešić, imam zagrebačke džamije.

Kako se živi islam svakodnevno svojim primjerom pokazuje i Faris Pličanić koji je došao na dnevnu molitvu.

“Ovo što se dogodilo Tomislavu, ne znam, ja sam zaista dugo jučer bio potresen, plakao sam, zaista, kao da se dogodilo nekom mom bližnjem. Ti ljudi koji su to napravili se ne mogu nazvati muslimanima”, tvrdi Faris Pličanić, potpredsjednik Medžlisa Islamske zajednice Zagreba.

Skladan suživot hrvatskih muslimana i većinskog naroda odličan su primjer kvalitetne integracije islamskih vjernika u Evropi.

“Rijeka s ponosom može kazati da je jedan od primjera za multietnički, multinacionalni grad. Tako da su odnosi između vjerskih zajednica, posebno većinskom katoličkom zajednicom izuzetno dobri”, kaže Hidajet Hasanović, imam riječke džamije.

Riječki muslimani zadovoljni su svojim statusom u društvu.

“Nikad nisam osjetila nikave anomalije, diskriminaciju, uvijek sam svugdje bila dobrodošla u zemlji u kojoj se osjećam pripadnikom a nikakvom manjinom”, otkriva Esma Halepović Đečević, potpredsjednica Izvršnog odbora Medžlisa Islamske zajednice Rijeke.

Sve religije pozivaju na mir i suživot.

“Islam je način života, mir, islam je napredak, da želite svom susjedu ono što želite sebi, da u miru obrazujete svoju djecu, da imate mogućnost da se zapošlajvate, da normalno živite, da normalno umirete i da normalno budete sahranjeni”, kaže mešić.

Nažalost radikalni stavovi u javnosti dominiraju dok osobe koje doista prakticiraju vjeru samo žele miran suživot.