Stranačka upotreba djece – tradicija duga 70 godina

Regija 21. dec 201517:19 > 22. dec 2015 08:46
N1

Miting Srpske napredne stranke u Novom Sadu, održan u petak, otvorio je hor učenika Gimnazije Jovan Jovanović Zmaj. Iako pokrajinska zaštitnica građana i dio javnosti u tome vide zloupotrebu djece, u gimnaziji kažu da problem ne postoji.

Za nastup hora u petak nije važio kodeks koji važi za snimanje maloljetnika, da lica moraju biti zamagljena. Taj nastup na partijskom skupu borci za prava djece ocjenjuju kao skandalozan.

„Moja prva reakcija je bila zbunjenost, onda sam mislila da je neka greška, nakon toga sam pomislila da mora da su bili dovedeni u zabludu, jer se tako nešto ne bi smjelo desiti, a na kraju sam stavila sebe kao roditelja u tu poziciju, i ja bih bila jako bijesna“, kaže Dragana Ćorić iz udruženja Roditelj.

Gradonačelnik i šef novosadskih naprednjaka Miloš Vučević u ponedjeljak je potpisivao dokumenta sa predstavnicima Evropske unije, ali za pitanja o angažovanju đaka u stranačke svrhe nije bio raspoložen.

Šta je dovelo do toga da jedan od najugledijih đačkih horova u Srbiji nastupa na jednom mitingu? Direktor Gimnazije Radivoje Stojković kaže da je to novac koji je neophodan za finansiranje hora. Problem u tome ne vidi i dodaje da to nije ništa novo:

– Unazad decenijama, hor je nastupao na čitavom nizu mitinga. Otpjeva himnu i ode.

– Kojih mitiga?

– I političkih partija.

– Znači, to je već bila praksa?

– Decenijama. Svaki đak je mogao da odluči da li će nastupiti.

– Da li mogu da odluče oni koji su maloljetni?

– Među njima ih nije bilo, bilo je punoljetnih.

– Dakle, isključivo su bili punoljetni?

– Da.

– Vi to odgovorno tvrdite?

Ja sam tako saopštio, da idu punoljetni i oni koji žele.

Oni koji žele ne mogu da donesu takvu odluku zbog svojih godina, ali niko neće odgovarati zbog toga, kaže pokrajinska zaštitnica građana i dodaje da ovo pitanje praktično nije uređeno u srbijanskom zakonodavstvu, a Vlada Srbije do sada je bila gluha na apele da jasno definiše kodeks o zloupotrebi djece u političke svrhe.

„Imam osjećaj da niko i neće da uredi ovo pitanje, jer ono djeluje na prvi pogled bezazleno, ali ljudi uvijek reaguju kada vide dijete, i ta reakcija je uvijek drugačija nego kada vide odraslu osobu, i tako djeca ‘dobro dođu’ da se prikazuju u političke svrhe“,kaže Aniko Muškinja Hajnrih, pokrajinska zaštitnica građana.

Novi kodeks, koji bi spriječio korištenje djece za partijske interese, trebalo bi da donese Savjet za prava djeteta Vlade Srbije, kojim predsjedava ministar Aleksandar Vulin.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.