I U Hrvatskoj nevrijeme: Štete od zemljotresa nisu ni sanirane, a stigle nove

Regija 01. aug 202120:17 0 komentara

I Hrvatska se našla na udaru vremenske nepogode. Olujno nevrijeme pogodilo je Sisačko-moslavačku, Požeško-slavonsku, Virovitičko-podravsku i Zagrebačku županiju! Srušena stabla, oštećene kuće, poteškoće u saobraćaju i opskrbi strujom - sve to u Petrinji, Sisku i Gini sedam mjeseci nakon razornog zemljotresa.

Olujno nevrijeme odnijelo je krov, pa i cijeli šator kod Virovitice te je u sekundi izbjegnuta nesreća. A posljedice jakog nevremena koje je pogodilo i Banovinu su uništeni automobili, porušena stabla.

Nove štete u Petrinji, Sisku i Glini

Nove štete na kućama u okolini Petrinje, Siska i Gline teško će se brzo sanirati, kao da nije bilo dovoljno štete zbog razornih zemljotresa.

“Sve se smračilo, grmljavina je bila veoma snažna, pomislila sam da je ponovo zemljotres. Prestrašila sam se jer se zatresla cijela kuća, bilo je zaista gadno. Za sada nemam nikakva oštećenja na kući”, kazala je jedna od mještanki.

U Sisku je obavljeno 16 intervencija, a s razvedravanjem je krenulo i čišćenje.

“Sva sreća nije bilo žrtava i zbog ovog vremena nemamo prijava da je neko bio povrijeđen. Nemamo ostećenih krovova, odnosno, još takvih prijava. Među tih 16 ne, ali nažalost imamo od zemljotresa još oštećenih krovova koja još nisu sanirana”, kazao je Marko Krička, dogradonačelnik Siska.

Na Baniji bez struje

Neka mjesta na Baniji ostala su bez struje, a brojne ceste bile su zatvorne. Vjetar je dizao krovove, samo u Petrinji bilo je desetak intervencija, a u petrinjskom parku, umjesto staza za šetnju- polomljene grane.

I u Glini je saobraćaj bio zaustavljen zbog porušenih stabala, koja su štetu nanijela i kontejnerskom naselju. Za vatrogasce pune ruke posla, od 70-tak intervencija. Najčešće su na krovovima, među kojima je i onih neadekvatno saniranih nakon zemljotresa.

“Većina ljudi su ih sami sanirali i vjerovatno to nije tako kako bi trebalo biti. S obzirom na to da je zemljotres donio mnogo štete, današnji vjetar je dodatno doprinio lošoj situaciji”, kazao je Miljenko Mikliš, vatrogasni komandant Županije.

Stiže hladna fronta

Samo nevrijeme trajalo je 15-tak minuta, a sanacija nekoliko sati. Hladna fronta zadržat će se do utorka.

“Uglavnom je vjetar stvarao sve probleme, nosio je sve pred sobom. Približava nam se hladna fronta i to je glavni razlog. Mođe doći i do pojave grada i u nastavku dana kao i sutra na dijelu Jadrana i u unutrašnosti”, pojasnila je Tea Blažević, meteorologinja.

Na snazi je crveni metoeoalarm, a od pet županija koje je zahvatilo nevrijeme najteže su prošli na Baniji i u Moslavini.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!