U susret ustoličenju Joanikija: Poziv da se događaj izmjesti s Cetinja

Regija 03. sep 202114:18 0 komentara
Anadolija

Ceremonija ustoličenja novog mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija, koja je zakazana za 5. septembar, već danima je glavna tema u Crnoj Gori. Zbog odluke Srpske pravoslavne crkve da ovaj čin obavi na Cetinju, spremaju se protesti u ovom gradu, a iz građanske inicijative "21 maj" danas su pozvali da se ustoličenje izmjesti sa Cetinja, kako bi se sačuvao građanski mir u Crnoj Gori.

Ustoličenju Joanikija protive se crnogorske nacionalne organizacije, Opština Cetinje i opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS) koji najavljuju dolazak i protestne skupove na Cetinju. Smatraju da taj čin predstavlja nagovještaj “okupacije” Crne Gore, klerikalizaciju društva i pokušaj uvođenja Crne Gore u takozvani “srpski svet”.

Odluka ustoličenja

Iz Građanske inicijative “21.maj” danas su saopštili da je ustoličenje Joanikija “apsolutno političko, a ne vjersko pitanje”. Predsjednik Savjeta Građanske inicijative “21. maj”, Miodrag Živković, na tribini u Podgorici, kazao je da su odluku o ustoličenju donijeli krugovi u Beogradu, a ne Crnoj Gori.

“Time se želi poniziti građanska Crna Gora. Crkva Srbije je parapolitička, a ne vjerska organizacija koja je učestvovala na izborima, koja je birala Vladu, koja sada vodi kadrovsku politiku te vlade. Da su vjerska organizacija oni ne bi napravili ustoličenje na Cetinju, nego bi to uradili u Podgorici. Oni tim ustoličenjem dovode u pitanje mir i bezbjednost u Crnoj Gori”, smatra Živković.

Za moguće incidente na Cetinju, odgovorna je Vlada, premijer, ministar unutrašnjih poslova i direktor Uprave policije, ocijenio je Živković.

“Ova država ima samo jedan izbor, a to je da zabrani ustoličenje Joanikija na Cetinju i čitava Crna Gora 5. septembra neće imati nikakav problem. Država mora da zaustavi uzrok, jer onda nema ni reakcije ni posljedica”, kazao je Živković.

Aleksandar Zeković iz GI “21. maj” kazao je da Vlada u kojoj participira i URA privileguje Srpsku pravoslavnu crkvu.

“Aktuelna vlada od početka mandata ima odbojan i neprijateljski odnos prema Crnogorskoj pravoslavnog crkvi. SPC se ne može pripisati subjektivitet koji nesporno pripada drugoj vjerskoj zajednici. Vlada do danas nije pokazala ni minimalnu volju da započne rješavanje crkvenog pitanja u Crnoj Gori”, kazao je Zeković.

Moguća radikalizacija

Rade Bojović iz GI “21.maj” smatra da je Vlada za godinu dana uspjela da udalji Crnu Goru od Evropske unije.

“Ubijeđen sam da protest na Cetinju pokazati obnovljenu Crnu Goru s novom energijom koja će Crnu Goru vrlo brzo, već na narednim parlamentarnim izborima, vratiti tamo gdje joj je mjesto. Nova vlast nas tjera da ponovo moramo rješavati pitanja za koja smo mislili da su iza nas”, kazao je Bojović.

On je iznio saznanja da će biti pokušana suspenzija prava na mirno okupljanje.

“Neće moći da obrnu teze. Ukoliko budu išli u tom pravcu, neka znaju da se nose s tom vrstom odgovornosti”, rekao je Bojović, uz ocjenu da se ovo ne tiče samo Cetinja, već cijele Crne Gore.

Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Sergej Sekulović kazao je nedavno da je bezbjednosna situacija pred ustoličenje novog mitropolita crnogorsko primorskog Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori Joanikija, 5. septembra na Cetinju, nepovoljna. Kazao je da su operativnim radom došli do saznanja da postoje ekstremi sa obje strane i da planiraju radikalizaciju na dan ustoličenja.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!