Zbog ubistva medvjeda: Nevladine organizacija traže zabranu lova u Crnoj Gori

Regija 19. feb 202114:52 1 komentar
Morguefile.com / Ilustracija

Više od 60 nevladinih organizacija i građanskih aktivista zatražilo je od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i resornog ministra Aleksandra Stijovića da u što skorijem roku u potpunosti zabrane lov u Crnoj Gori.

U inicijativi upućenoj ministarstvu ističe se da da alarmantno stanje u oblasti lovstva, kao i široko rasprostranjene krivolovne radnje, koje uzimaju maha čak i kada su u pitanju nelovne, zaštićene vrste, zahtijeva hitno uvođenje moratorijuma na lov najmanje na pet godina.

Inicijativa je pokrenuta nakon što je juče u okolini Berana ubijen medvjed. Potpisnici inicijative smatraju da moratorijum na lov svih vrsta treba uspostaviti na najmanje pet godina, kako bi se sprovela efikasna zakonodavna i institucionalna reforma lovstva, organizovao adekvatan monitoring i izradilo nulto stanje divljači u lovištima.

“Ojačali kapaciteti lovne inspekcije, lovočuvarska/inspekcijska služba stavila pod direktan nadzor ministarstva i izvršilo se temeljno restrukturiranje lovačkih saveza i društava, čiji lovočuvari nijesu na visini zadatka i nijesu u stanju kontrolisati lovišta”, dodaje se u inicijativi.

Navodi se da je posljednji slučaj ubijenog medvjeda u Beranama samo jedan u nizu događaja koji potvrđuje da se, do sada, potpuno zanemarivala problematika krivolova, nedovoljnih inspekcijskih kapaciteta i nepostojanja harmonizacije propisa koji uređuju oblast, i na kraju rezultirala izostankom sprovođenja kaznene politike.

Potpisnici inicijative podsjećaju da Krivični zakonik propisuje čitav niz krivičnih dijela koji imaju za cilj da zaštite divlju faunu u Crnoj Gori, kao prirodno bogatstvo i kao integralni dio životne sredine.

Međutim, kako su naveli, brojni slučajevi ubijanja divljih životinja na način koji zakon prepoznaje kao krivično djelo, pokazuju da se krivolovci već odavno ne boje da “pucaju u sve što im se nađe na putu”.

U inicijativi se navodi da se od 2013. do 2018. godine pred tužilaštvima postupalo po ukupno 127 prijava za krivična djela ubijanje i mučenje životinja i razaranje njihovog staništa, od čega su čak 84 krivične prijave odbačene.

Dodaje se da su, kada su u pitanju osuđujuće presude, u najvećem broju izricane uslovne kazne, a za šest osoba izrečena je kazna rada u javnom interesu.

“Novčana kazna utvrđena je u odnosu na tri osuđena, a u odnosu na jednu osobu izrečena je kazna zatvora u trajanju od 30 dana zbog krivičnog djela nezakonit lov”, kaže se u inicijativi.

Navodi se da postoji i jasna “tamna brojka“ ekoloških delikata, usljed faktičkog zanemarivanja aktivnosti na otkrivanju, a pogotovo na procesuiranju ovih delikata.

“Specifičnost ekološkog kriminaliteta ukazuje na to da značajne aktivnosti treba sprovesti radi prevencije ekološkog kriminaliteta, jer je zakašnjela reakcija kada se ovaj problem nađe u sudnici, kao što pokazuju navedene brojke o procesuiranim slučajevima”, smatraju potpisnici inicijative.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare