Uprkos lošoj igri BiH slavila protiv Švedske u Skenderiji

Košarka 03. sep 201621:06 > 22:09
N1

Košarkaška reprezentacija BiH u drugom meču kvalifikacija za Eurobasket 2017 slavila je prvu pobjedu, a rezultatom 74:71 u Skenderiji je pala Švedska, u jednom košarkaškom meču koji nikako ne može dobiti prolaznu ocjenu.

U KSC Skenderija, dvorana “Mirza Delibašić”, pred nešto više od 5.000 gledalaca – košarkaška reprezentacija BiH odigrala je drugi meč kvalifikacija za Eurobasket 2017 godine protiv selekcije Švedske.

Izabranici Damira Mulaomerovića sjajno su otvorili susret. Čvrsta odbrana i efikasan napad pokazivali su da su se najbolji košarkaši BiH koliko-toliko oporavili od poraza koji su doživjeli od Rusije, 29. razlike.

Jusuf Nurkić bio je prva violina košarkaških Zmajeva, koji je iskoristio svoju dominaciju u visini i građi, te je sa 13 poena predvodio BiH do 25:16 koliko je iznosio rezultat u prvoj četvrtini.

BiH je imala i 13 poena prednosti – u dva navrata, no Švedi su to uspjeli smanjiti. Izostali su poeni Mirze Teletovića, koji je konstantno bio udvajan, te je sa samo dva poena, s kojim je BiH otvorila meč bio upisan u statistiku ovog meča prve četvrtine.

U drugom periodu meča, slabosti su izlazile na vidjelo. Nonšalantna odbrana dopuštala je Šveđanima da po nekoliko puta skoče u napadu, te da pogađaju otvorene šuteve koje su im reprezentativci BiH dozvoljavali.

Tri minute do konca poluvremena, Švedska je prišla na samo dva razlike, no lucidnost Džanana Muse u presudnim trenucima koliko-toliko rezultatski je odlijepila BiH na sedam razlike.

U posljednjem napadu prije poluvremena, Švedska je imala posljednji napad – te su uspjeli smanjiti na pet razlike, a na odmor se otišlo pri rezultatu 40:35.

Švedska je drugu četvrtinu okončala triumfom 19:15, ponajviše zahvaljujući neorganizovanosti napada BiH, i disharmonije u odbrani.

Napad neefikasan, skok u odbrani loš…nikakav

Već na trećoj minuti treće četvrtine Šveđani su došli do izjednačenja. Rezultat je glasio 44:44, a Teletovića i dalje nije išao šut, odnosno švedski koršakraši su na njemu i Nemanji Gordiću igrali zaista sjajnu odbranu.

Ipak, da je budućnost bh. košarke u rukama i nogama Džanana Muse, vidjelo se sredinom tog perioda. Svojim poenima držao je bh. u vodstvu, a sjajnom odbranom je dokazao da igra podjednako dobro na obje strane parketa.

Dvije i pol minute pred kraj vrlo neefikasne treće četvrtine rezultat je glasio 48:44, a onda se aktivirao Adin Vrabac – da bi se BiH odlijepila na šest razlike. I to na stranu, defanzivni skok bh. selekcije pokazao se kao jako loš – amaterski na momente, pa su u završnicu trećeg perioda Šveđani ušli skoro u retultatski egal. Bilo je 50:48 za BiH, a u posljednjoj sekudni četvrtine imali su i tri slobodna bacanja nakon faula Muse.

U posljednju dionicu ušlo se pri rezultatu 50:50, a treća četvrtina pripala je Šveđanima sa 14:10.

Na otvaranju posljednje četvrtine, Mirza Teletović pogodio je otvoren šut za tri poena, što je bila tek drugi vanjski pogođen šut za bh. tim u ovom meču. Prvi put pogodio je Gordić u prvoj četvrtini.

Nakon toga pogodio je i Jusuf Nurkić poslije ofanzivnog skoka, te se BiH odlijepila na 5 razlike. Pogodio je nakon njih i Zahiragić za tri, nakon čvrste odbrane Vrabca za 58:50. Igrali smo loše, ali smo pogađali kada je trebalo.

Trebalo je nastaviti taj ritam posljednjih sedam minuta meča.

Pri rezultatu 60:54, Džanan Musa pogađa trojku kojom je podigao 5.000 ljudi na noge – i ostavio nadu da BiH može do prvog trijumfa u jedinoj kvalifikacijskoj grupi sa tri ekipe.

Na 2:25 sekundi do kraja, i trojke Šveđana rezultat je glasio 67:62. Košarkaši BiH dozvoljavali su Šveđanima da tri ili četiri puta vezano nakon promašaja skoče u odbrani, no ranije serije vezanih poena – držale su BiH na životu u jednoj popriličnoj teškoj utakmici za gledanje, i jako stresnoj za sve navijače BiH.

Minut i 20 do kraja BiH je imala 71:64, a to je bio period kada su Šveđani pokušavali trojkama nadomijestiti rezultatski deficit. To su donekle uspjeli, zahvaljujući fulama BiH u napadu. Trojkom u posljednjoj minuti smanjili su na 71:69. 49 sekundi ostalo je da se igra.

Na 22 sekunde, Teletović je iskoristio jedno bacanje, te je BiH imala tri razlike – dok je Švedska imala napad. Pogodili su, ali kontrom je Musa zaključio pobjedu BIH.

Na koncu, rezultat je glasio 74 – 71 što je značilo prvu pobjedu BiH u kvalifikacijama za Eurobasket 2017.

Igrač utakmice svakako je bio Džanan Musa, budući da je postizao ključne poene, a osim njega – istakao se i Jusuf Nurkić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.