Tradicija se nastavila: Ponovo bez pobjede protiv Rusa

Košarka 10. sep 201621:22 > 22:09
Anadolija

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine izgubila je od selekcije Rusije sa 67:78 u trećem meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2017. godine.

Zanimljivo, kao i prvom meču kvalifikacija, koji su naši košarkaši igrali protiv Rusa, imali smo prvo dobro poluvrijeme i drugo kada nam se igra raspala.

Zmajevi su dobro odigrali prvih dvadeset minuta protiv favoriziranog protivnika kada su agresivnom odbranom  i kolektivnom igrom u jednom momentu vodili i sa 16 poena razlike. Međutim, Rusi su se probudili pred sami kraj prvog dijela meča i smanjili razliku na 39:31.

Sve ono što smo dobro napravili u prvom poluvremenu raspalo se u nastavku kada je Ruse krenuo šut, počeli su više da igraju kao ekipa. U tim trenucima bh. košarkaši su se nalazili u velikoj krizi, a da je tako najbolje pokazuje podatak da u prve tri, četiri minute nisu uspjeli dati niti jedan koš.

Nakon što su gosti izjednačili na 40:40 počelo je da se igra koš za koš. Rusi su uspjeli da nakon dugo vremena i povedu 47:45, a naši i dalje nisu mogli da dođu do napadačkog učinka.

Ubrzo su naši protivnici otišli na plus sedam (55:48), Mirza Teletović je previše forsirao, promašivao je, pa je Rusija u posljednju dionicu ušla s četiri poena prednosti, 55:51.

Rusi su održavali prednost u posljednjoj dionici. Imao je Nurkić nekoliko napada da potpuno dođemo u egal, ali je Karasev trojkom povećao prednost na plus sedam, 65:58. Gordić je potom uzvratio trojkom, ali je potom Rusija ponovo odličnom odbranom dovela do nekoliko izgubljenih lopti, pa su se naši rivali ponovo odmakli.

Nije na ruku našim košarkašima išla ni očajna atmosfera unutar tima, što se jasno vidjelo na parketu u samom finišu, kada je umalo došlo do incidenta među igračima, ali i navijačima.

U posljednjoj minuti meča došlo je do sukoba između Muse i gostujućeg centra Mozgova pa se čekalo nekoliko minuta da se nastavi sa mečom. U nastavku susreta ništa bitnije se nije dogodilo i utakmica je završena sa 78:67 za Ruse.

Ruse je do pobjede vodio Mozgov sa 17 poena, dok je Mirza Teletović na drugoj strani ubacio 23.