Za zaborav i crvene obraze: Kraj bolnih kvalifikacija

Košarka 14. sep 201621:50 > 22:06

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom je okončala nastup u kvalifikacijama za Eurobasket. Bh. tim bio je bolji od Švedske u gostima, konačan rezultat bio je 78:76.

Već nakon prvog poluvremena utakmice u Švedskoj, jasno je bilo da bh. tim nema ni teoretskih šansi za konačan uspjeh. Rezultati u drugim grupama nisu išli na ruku reprezentaciji BiH, pa je izabranicima Damira Mulaomerovića preostalo tek da ”sačuvaju obraz” i do kraja odigraju ozbiljno uz pokušaj da pobjedom završe loš kvalifikacijski ciklus.

Uostalom, prvi period igre i slutio je na takav scenario. Igrali su bh. košarkaši solidnu utakmicu, pa su na veliki odmor nakon dvadeset minuta otišli uz dva poena viška, bilo je 35:37. Dobro su igrali svi igrači gostujućeg sastava, ali sve ono dobro što su uradili, zasjenila je povreda Nedima Buze. Mladi košarkaš je u finišu prvog poluvremena slomio nogu, a stravična povreda i tišina u dvorani još dugo će se vrtjeti u glavama svih aktera večerašnje utakmice. Bio je to najružniji trenutak kvalifikacija koje su od svog prvog minuta za bh. tima, bile grozne, za zaborav…

U nastavku meča, ekipa gostujućih košarkaša zaigrala još bolje, prednost je rasla do velikih +9, ali su u finišu trećeg perioda Šveđani napravili neku vrstu ravnoteže na parketu, pogodili nekoliko puta s distance pa se u posljednji period ušlo kod rezultata 58:60. Teško je shvatiti zašto večeras briljantni Miralem Halilović u prethodnim utakmicama nije dobio ozbiljniju minutažu u Mulaomerovićevoj postavci. Večeras je igrao sjajno: njegovim rolama na početku posljednje četvrtine bh. tim ponovo je uživao u prednosti od šest-sedam razlike. Sve je slutilo na uspjeh za utjehu.

Tako je i bilo. Bh. tim slavio je pobjedu koja mu ne znači ništa. Jer, ništa nakon večeras završenih kvalifikacija neće biti kao nekad. Izvjesno je da će naredni kvalifikacijski ciklus otvoriti novi selektor, a nije poznato ni kakav roster će predstavljati nacionalni tim.

Da li je vrijeme za velike promjene? U samom timu nema mnogo prostora za manevrisanje, ali u nekim drugim strukturama onoga što se zove kuća bh. košarke, možda bi se moglo naći prostora za promjene. Neko nakon neuspjeha mora biti odgovoran.