Košarkaši BiH ostvarili i drugu pobjedu na U18 Eurobasketu

Košarka 30. jul 201718:31 > 19:59
FIBA/Twitter

Košarkaški reprezentativci Bosne i Hercegovine ostvarili su drugu pobjedu na Eurobasketu za igrače do 18 godina.

Izabranici Borisa Džidića su u drugom kolu porazili domaćina Slovačku rezultatom 73:68.

Slovaci su veći dio meča svoju igru temeljili na vanjskom šutu i spuštanju lopte na niskog posta, a bh. juniori su znali odbrambeno odgovoriti na zadatke – te u drugom kolu nisu dozvolili nikakvo iznenađenje.

Prvu četvrtinu su okončali rezultatom 18:13, da bi u nastavku meča dijelom prepustili inicijativu domaćinima. Slovaci su svoju odbranu temeljili na zaustavljanju Sanija Čampare, koji je većim dijelom prvog poluvremena bio udvojen, ali su Sikiraš, Adžić i Alikadić rješavali uspješno svoje duele.

Na poluvremenu, rezultat je glasio 36:31 u korist izabranika Borisa Džidića.

Slovačka je dosta bolje ušla u drugo poluvrijeme, a sredinom treće četvrtine preokrenuli su rezultat nakon serije od 10:3. Ipak, Čampara i ostatak ekipe ubacili su igru u brzinu više, te brzo poništili prednost, i okrenuli susret u svoju korist. Sličan scenario desio se i u četvrtoj četvrtini, ali bio je to samo znak da će i ova utakmica, baš kao i ona sa Francuskom biti neizvjesna do samog kraja.

Screenshot/FIBA Youtube

Dvije minute do kraja, BiH je vodila sa tri razlike, 65:62, a zahvaljujući dobroj odbrani i skoku, te napadačkoj inovativnošću Čampare – razlika je porasla na pet poena kada je na semaforu stajalo 1:01 do konca meča. Čampara je 26 sekundi do kraja pogodio i dodijeljena slobodna bacanja, te razliku povećao na 69:63, čime je praktično riješio susret.

Konačan rezultat meča glasio je 73:68, i prvo mjesto u grupi D. BiH je tako i jedina selekcija koja ima maksimalan učinak.

Najefikasniji u redovima pobjedničkog tima bio je Sani Čampara, koji je ubacio 20 poena, pratio ga je Čerkezović sa 15, i Alikadić i Adžić sa po 11 ubačaja.

Kod domaće selekcije najbolji je bio Javorsky sa 23 poena.

Podsjećamo, jučer su juniorski reprezentativci savladali favorite grupe D i generano, favorita prvenstva, ekipu Francuske sa 66:65.

Posljednji meč grupne faze za bh. reprezentativce na rasporedu je sutra, kada će odmjeriti snage sa Latvijom.

Naredni protivnik mladih košarkaških Zmajeva danas je očekivano poražen od Francuske, i to visokim rezultatom 93:49.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.