Rusi savladali BiH u Permu, kobna treća četvrtina za Zmajeve

Košarka 25. feb 201815:53 > 16:48
FIBA

Košarkaška reprezentacija poražena je od reprezentacije Rusije u Permu rezultatom 70:53 u četvrtom kolu prve runde kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenostvo u košarci.

Košarkaši Rusije i Bosne i Hercegovine u Permu odigrali su kvalifikacioni meč prve runde za plasman za svjetsko prvenstvo u u košarci 2019. godine.

Favorizovani tim Rusije tražio je revanš protiv BiH pred 7.000 ljudi, nakon što su izabranici Duška Vujoševića u prvom kolu kvalifikacija prve runde slavili u Skenderiji sa 81:76.

Bolje otvaranje meča u Rusiji, koji je počeo u 15:00 sati imala je reprezentacija BiH. Ekipa predvođena Džananom Musom i Nemanjom Gordićem vodila je 16-17 minuta u prve dvije dionice susreta, međutim na poluvremenu je ipak domaća reprezentacija imala vodstvo od 36:32.

Prvi dio susreta obilježili su promašeni ziceri i generalno loša defanzivna skok igra obje reprezentacija, što je bio glavni uzrok zbog čega se niti jedan tim nije uspio odlijepiti i napraviti značajniju razliku u susretu.

Ruska kombinacija Khvostov – Kulagin kombinovala je 24 poena, i dvojac je najzaslužniji što su domaćini ostvarili prednost u prvom dijelu meča.

FIBA

Rusi su bolje otvorili drugi dio igre, te su već u trećoj minuti perioda imali devet razlike, 43:34.

Reprezentativci BiH nisu bili ni sjena tima koji je nastupao u prvom poluvremenu. Mnoštvo izgubljenih lopti, nerealizovanih kontri i tehničkih pogrešaka u napadu rezultovali su velikom prednošću Rusije nakon odigrane tri četvrtine.

57:38 je rezultat koji je stajao na semaforu u Univerzalnoj dvorani u Permu nakon tri četvrtine igre. Podatak da je BIH u trećoj četvrtini postigla samo šest poena dovoljan je pokazatelj igre u ovoj, kobnoj četvrtini za izabranike Duška Vujeoševića.

Twitter

Džanan Musa eksplodirao je na otvaranju posljednje dionice meča, kada je uvezao osam poena, polaganje i dvije trice – čime je prenost smanjio na 12 poena, ali su Rusi i dalje držali sigurnu prednost.

U posljednjim minutama susreta prvenstveno Musa je pokušao da uvede meč u neizvjesnu završnicu – međutim trojka Rusa na 1:29 do kraja suštinski je odlučila meč. Tada je bilo 67:51 u meču koji je za Rusiju imao dosta veći rezultatski značaj.

Konačan ishod meča glasio je u korist Rusije.

Ono što je utjeha selekciji BiH jeste da je Belgija poražena u Francuskoj, pa se košarkaški Zmajevi i dalje nalaze na trećoj poziciji – koja vodi u drugu rundu kvalifikacija za SP.

Rezultat u Francuskoj glasio je 64:49 za domaćine.

Situacija na tabeli izgleda ovako: Francuska prva sa omjerom 4:0, Rusija i BiH dijele poziciju broj dva sa omjerom 2:2, dok je belgija posljednja sa četiri poraza.

Naredni meč BiH igra protiv Francuske 29.6. 2018. godine na domaćem terenu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.