Francuska, Australija i SAD u četvrtfinalu SP-a u košarci

Košarka 07. sep 201916:35 > 16:36
REUTERS/Edgar Su

Košarkaši SAD-a i Francuske plasirali su se u četvrtinale Svjetskog prvenstva u Kini i prije zadnjeg kola drugog kruga.

Amerikanci su došli i do četvrte pobjede u Kini svladavši u skupini K Grčku s 69-53. U dvoboju s vrlo malo koševa Grci su postigli samo 53 poena, imali su katastrofalan šut od 14-39, a slobodna bacanja su imali svega 40 posto. Nije se proslavila ni njihova najveća zvijezda Giannis Antetoukompo, koji je susret završio s 15 poena i 13 skokova, dok je SAD predvodio Kemba Walker s 15 ubačaja.

Brazilska košarkaška reprezentacija, koju vodi hrvatski stručnjak Aleksandar Petrović, u svom je četvrtom nastupu na Svjetskom prvenstvu u Kini pretrpjela prvi poraz izgubivši u susretu 1. kola skupine K od Češke sa 71-93 (16-20, 16-25, 14-20, 25-28) u Shenzhenu i tako došla u vrlo tešku poziciju.Brazilci su pobjedom protiv Češke mogli osigurati prolazak u četvrtfinale SP-a kolo prije kraja natjecanja po skupinama, ali su odigrali očajnu utakmicu. Česi su preuzeli kontrolu rezultata od samoga početka susreta, njihova je prednost rasla iz minute u minutu da bi dosegnula i 15 razlike pred kraj prvog poluvremena. Niti nastavak nije donio ništa dobrog za Brazil, Češka je nastavila s vrhunskom igrom poglavito u napadu, pa je vrlo brzo stigla i do 20 razlike (54-34), da bi pred kraj susreta u jednom trenutku bilo i najvećih +29 (85-56). Tomaš Satoransky je odigrao fantastičnu utakmicu sa 20 koševa, sedam skokova i devet asistencija, a odličan je bio i Ondrej Balvin sa 15 ubačaja i 11 skokova od Češke, dok su u sastavu Brazila najefikasniji bili Benite sa 12 te Barbosa i Huertas sa po 11 poena.

SAD su prošli s 4-0, Češka i Brazil sada imaju po tri pobjede i poraz, a Grčka je na omjeru 2-2. Kako u posljednjem kolu igraju Brazil – SAD i Češka – Grčka, Brazilu će za prolazak u četvrtfinale najvjerojatnije trebati pobjeda protiv SAD-a.

Plasman u četvrtfinale u subotu je četvrtom pobjedom u isto toliko nastupa osigurala Francuska pobjedom nad Litvom s 78-75. Francuzi su vodili cijelu utakmicu,imali su i 17 poena prednosti, da bi u samoj završnici Litvanci to stigli i prestigli te poveli s 72-70. No, dokraja su Litvanci samo promašivali i postigli svega tri koša, pa su Francuzi postigli pobjedu koja ih vodi među osam najboljih. Evan Fournier (24) i Nando de Colo (21) bili su najbolji kod Francuza, a Jonas Valančiunas najbolji kod Litve s 18 ubačaja, ali šutom 6-12.

Australija je u susretu skupine L u Nanjingu svladala Dominikansku Republiku sa 82-76 (24-19, 16-19, 17-14, 25-24) izborila četvrtfinale. Dominikanci su držali rezultatski priključak većim tijekom susreta, no Australci su sredinom posljednje četvrtine ipak pobjegli na 80-69 i do kraja susreta mirno zadržali prednost.Patty Mills je sa 19 ubačaja i devet asistencija bio najbolji kod Australije za koju je Chris Goulding dodao 15 pogodaka, dok su Eloy Vargas sa 16 i Victor Liz sa 14 koševa bili najučinkovitiji kod Dominikanske Republike.

Australija i Francuska su na vrhu a 4-0, a Litva je na 2-2, kao i Dominikanska Republika.