Bh. kadeti nakon dva produžetka izborili finale EP-a

Košarka 15. aug 201520:51 > 20:54
YouTube screenshot

U polufinalu Evropskog prvenstva u košarci za kadete, reprezentacija Bosne i Hercegovine snage je odmjerila sa Španijom, a konačan rezultat glasio je 86:78, i to nakon dva produžetka.

Prvu četvrtinu obilježila je poprilično oprezna, ali i nervozna igra i jedinih i drugih. Španci su poveli sa 4:0, da bi trojkom Sikiraša kao prvim poenima tima BiH situacija dosta normalizovana.

Sikiraš, Musa i Čampara su se pokazali ponovo kao pravi lideri najboljih bh. kadeta, te prvi dio igre riješili sa prednošću 19:12 u odnosu na protivnike.

Špance nije išao ni šut za tri poena, a do polovina druge četvrtine promašili su čak 10 vezanih trica.

U igri ih je držao Martinez, koji je imao double-double učinak već pri kraju druge četvrtine, kada je na kontu imao 17 poena i 11 skokova.

Najveća prednost bh. tima iznosila je devet poena, ali serija Španaca predvođenih Martinezom i trojkom Rose pred poluvrijeme bila je presudna da upravo oni sa pola koša prednosti odu na odmor, istopivši tako cijelu prednost reprezentacije BiH.

Na pauzu se otišlo sa rezultatom 32:31.

Iako je Mirković brzo stvari vratio u egal, izabranici selektora Pandže u napadu nisu uspjeli dobar dio treće četvrtine pronaći određenu mirnoću, pa je to rezultovalo sa dosta izgubljenih lopti.

Polovinom igre u trećem dijelu rezultat je bio neriješen, a glasio je 40:40.

Ključni problem u igri selekcije BiH bio je nedostatak skok igre, te su mladi Španci imali mnogo prilike da duplaju svoje napade, a tako i da stižu do laganih poena.

Pored Martineza proradio je Rosa Pompido, koji je brzo stigao do 12 poena i četiri skoka, dok u našem timu napadi su se bazirali na organizaciji Džanana Muse.

Dobar dio dotadašnjeg meča Sikiraš se nije isticao kao ranije, ali minut do konca treće četvrtine pogađa trojku koja dovodi rezultat u novu neizvjesnost. Na semaforu je stajalo 47:45, a u posljednjem napadu koji je pripao timu BiH poene postiže Kočić za izjednačenje i 47:47 na kraju trećeg perioda igre.

U prvom napadu u nastavku Čampara pogađa trojku za vodstvo, da bi španci tri puta hvatali loptu i tri puta promašivali u reketu BiH.

Trojkom Gonzalesa u drugoj minuti igre posljednje četvrtine, 52:50 je rezultat na semaforu, a ide u korist Španije.

Loptu u narednom napadu gubi Musa, a ponovo Gonzales pogađa za tri poena i tako vodi svoj tim do pet poena prednosti. Musa je pokušao uzvratiti šut, ali obruč se ispriječio.

Evidentno je bilo da će trezvenija i psihički stabilnija ekipa odnijeti pobjedu na ovom meču, a momentum je mogao prevagnuti na obje strane u pojedinim trenucima.

Polovinom četvrtog i posljednjeg perioda igre naš tim se fokusirao na šuteve iz vana, nekad i nerezeonske, dok su reprezentativci Španije trošili napade do kraja završavajući ih ispod koša.

Minijature Čampare i Muse četiri minute do konca meča smanjile su prednost Španije na samo dva poena, a Musa je bio taj koji je tri minute pred kraj susreta izjednačio na 58:58.

Dva minuta do kraja, BiH je imala seriju promašaja, ali i seriju skokova u napadu, koju je okončao Sikiraš za 60:58 za BiH. Ipak, serijom slobodnih bacanja Španija dolazi do pola koša prednosti, koju povećava na tri poena, jer se ušlo u penal završnicu. Sedam sekundi do kraja Čampara pogađa tricu za izjednačenje 63:63. To je ostao i konačan rezultat regulanog dijela susreta polufinala EP-a u košarci za kadete.

Ulog u ovu utakmicu zaista je bio veliki, ipak je riječ o finalu EP-a. Dva minuta igre u produžetku, Španija je ostvarila četiri poena prednosti (70:66), a naš tim je dva puta fulao napad, ali imao probleme sa slobodnim bacanjima.

Njegoš Sikiraš je potom ponovo proradio. Pogodio je dva bacanja, da bi u narednom napadu izborio nove poene pod faulom za izjednačenje 70:70. U posljendnjoj minuti meča Sikiraš pogađa trojku za veliku prednost 73:70, i korak do finala.

Ukupno 19 sekundi ostalo je do isteka produžetka kada su Španci uzvratili tricom za novo izjednačenje i najavu infarkt završnice. U posljednjem napadu na meču Musa je pokušao riješiti sve, ali lopta nije ušla u obruč, što je odvelo do novog porodužetka.

Na startu drugog produžetka ponovo je BiH povela sa tri razlike zahvaljujući poenima Čampare. Isti igrač na konto dodaje novu tricu i vodstvo od 79:76, ali i krade loptu koja je Musu odvela na liniju slobodnih bacanja i 80:76.

Dvije minute prije isteka vremena drugog produžetka BiH je vodila za 82:78, i imala je napad koji nije iskoritio Musa. Ipak, nakon dobre odrbane BiH i dugog napada, Sikiraš pet sekundi prije okončanja povećava prednost BiH na šest razlike i time praktično rješava pitanje pobjednika.

Podsjećamo, reprezentacije Litvanije i Turske danas su doigrale svoj duel sa početkom u 18:00 sati, a bolji su bili Litvanci sa 73:71.