Senzacija: BiH u ludoj utakmici srušila Francuze!

Košarka 27. aug 202220:54 3 komentara
F.Z./N1

BiH savladala je Francusku 96:90 u 2. kolu drugog kruga kvalifikacija za Mundobasket i vratila se u igru za plasman na završnicu najboljih selekcija svijeta naredne godine.

Najefiksniji Zmaj bio je Jusuf Nurkić sa 21 poena i 9 skokova, čemu je bh. centar dodao 5 asistencija.

Pratio ga je Džanan Musa sa 17 ubačaja, 6 skokova i 5 podijeljenih asistencija.

Roberson je upisao 18, Halilović 12. A sjajni su bili Kamenjaš, Lazić i Gegić sa po 9.

Kod Francuza najbolji je bio Fournier sa 24 poena, 5 skokova i 3 asistencije. Yabusele se zaustavio na 16 ubačaja i 7 skokova. Gobert je dodao double-double sa 10 poena uz 12 skokova. Dvocifren je bio i Huertel sa 11.

Tok utakmice

Prva četvrtina

Prvu četvrtinu Jusuf Nurkić otvorio je trojkom već u prvom napadu BiH.

Odlično otvaranje utakmice izabranici Adisa Bećiragića uz jako dobro obranu i ukradene lopte krunišu serijom 9-0 posliie četiri minute igre.

Francuzi su forsirali šuteve i promašivali, a Zmajevi su pogađali svaki šut. U jednom trenutku imali su i +16.

Uspjeli su ipak Francuzi doći do -12 poslije tehničkih grešaka za našu selekciju.

Prvi period igre završen je rezultatom 28:14 za BiH.

BiH-Francuska: Pogledajte atmosferu u Skenderiji

Druga četvrtina

Igralo se mnogo tvrdo u nastavku, a BiH je održavala dvocifrenu prednost i novom serijom 5-0 došla na 15 poena viška u tim trenucima. Odgovara sastav Vincenta Colleta istom mjerom i serijom 5-0 dolazi do 10 poena minusa, nešto više od 6 minuta do kraja poluvremena.

Nastavili su Francuzi “topiti” prednost BiH i novom serijom i ukupnom serijom 15:0 došli do 33:33. Džanan Musa prekinuo je nalet raspucanih Francuza pogodivši trojku i novo vodstvo. Evan Fournier donosi novo poravnanje Francuskoj u finišu druge četvrtine za rezultat 38:38.

Nakon toga 1:30 prije kraja Francuska dolazi do vodstva 38:40. Mnogo izgubljenih lopti dovelo je do toga, da su se Francuzi “odlijepili” na +8 poslije 20 minuta igre u dvorani Mirza Delibašić.

Treća četvrtina

Francuska dobro otvara treću dionicu i serijom 4:0 odlazi na +12.

Odgovaraju Zmajevi sa dvije vezane trojke Robersona i Lazića i dvojkom Muse i spuštaju na -4.

Dobra odbrana i ukradena lopta Halilovića od Fourniera vraća naš nacionalni tim potpuno u meč na -2 (49:51). A zatim i sjajna akcija donosi poravnanje BiH kada je poentirao Gegić.

BiH ponovo vodi na isteku 6 minuta treće četvrtine koševima Kamenjaša (53:51).

Nestvarna serija 14:0 za BiH u 7. minutu trećeg perioda.

Siguran sa linije slobodnih bacanja u nastavku Gegić za +4 BiH dvije i po minute do kraja četvrtine.

Fenomenalna akcija BiH, Gegić Kamenjas i poentira Halilović. Dvorana “Mirza Delibašić” u deliriju. Gegić krade loptu u narednom napadu i zakucava za ludu seriju 20:0.

Na kraju treće dionice rezultat je 59:51 za Zmajeve.

Četvrta četvrtina

Francuzi prekidaju seriju 20:0 BiH na otvaranju odlučujuće dionice. BiH nastavila je igrati jako agresivno. Jusuf Nurkić zakucava za +10 Zmajeva. Francuzi se vraćaju preko bacanja Tarpeya i trice Fourniera na -5, na 7:10 do kraja utakmice. Zmajevi opet prave seriju 4:0 i odlaze na +9.

Ipak Fournier sa dvije vezane trice opet spušta na -3. Odgovara BiH, vrhunska akcija i višak na stranu za Amara Gegića i novu trojku te +6 (74:68) 2:43 do kraja meča.

Isticala se pred kraj ponovo dobra i agresivna odbrana BiH. Nurkić pogađa bitne poene u duelu sa Gobertom manje od dvije minute do kraja za ponovo +5 (76:71). Francuska poslije slobodnih bacanja Foruniera dolazi na -3 (76:73) na 74 sekunde do kraja utakmice.

Novi vezani faul Atića i bacanja igrača New York Knicksa Fourniera, uveli su utakmcu u ludu završnicu. Jedno je pogodio, drugo promašio. Musa u narednom napadu promašuje polaganje.

BiH imala je posljednji napad posjed lopte i vodstvo 76:74. Francuzi na 14,5 sekundi prave faul. BiH ima napad, ali Evan Fournier krade loptu i zakucava za 76:76 i produžetke.

Prvi produžetak

Evan Fournier promašio je dva bacanja na startu produžetka a onda je sve kaznio Roberson trojkom (79:76).
Zatim Gobert faulira Nurkića, a Bosnian Beast siguran sa bacanja za +5. Odgovaraju Franuczi trojkom Yabusele. (81:79). BiH u narednom napadu promašuje za povećanje prednosti. Na 1:19 do kraja prvog produžetka Nurkić igra sjajnu odbranu na Goberta koji fula zicer, a u narednom napadu Musa pogađa za +4 (83:79).
Rudy Gobert hladan u nastavku sa linije slobodnih bacanja (83:81). Musa u narednom napadu ide na polaganje i promašuje.
Odmah stiže kazna i Gobert zakucava za 83:83. BiH promašuje napad i Francuzima ostaje 5 sekundi za napad Francuske. Fournier pravi faul u napadu nad Kenanom Kamenjašem i BiH na 2,5 sekundi dolazi do napada. Drugi produžetak u Skenderiji!
Jusuf Nurkić nije bio na raspolaganju BiH u nastavku zbog 5 ličnih grešaka.

Drugi produžetak

Yabusele siguran sa linije slobodnih bacanja 2/2 (83:85).

Uzvraća Miralem Halilović svojim karakterističnim šutem (85:85).

BiH promašuje napad za vodstvo pri rezultatu 87:88 za Francuze.

Promašaj Yabuselea kažnjava Roberson pogotkom za novo vodstvo 89:88.

Ubrzo Francuzi prave korake i fauliraju Robersona koji odlazi na liniju slobodnih 2:24 do kraja drugog produžtka i pogađa oba za 91:88.

Zatim, vrhunska odbrana Lazića na Fournieru. U nastavku Kamenjaš promašuje polaganje. Poirier zakucava na 1:18 do kraja za 91:90.

Roberson šutira za tri, promašuje, ali popravlja Kenan Kamenjaš. 93:90.

Aleksandar Lazić pogađa tricu. BiH vodi 96:90. To je bio i konačan rezultat za veliku pobjedu BiH!

BiH sada ima omjer 4 pobjede i 4 poraza na četvrtom mjestu grupe K.

Narednu utakmicu BiH igra 11. novembra protiv Mađarske na domaćem parketu, a prije toga putuje za Koln, gdje će na Eurobasketu upravo sa dvije pomenute selekcije Francuskom i Mađarskom, ali i Slovenijom, Litvanijom i Njemačkom.