Desetkovana BiH ubjedljivo poražena u Litvaniji

Košarka 27. feb 202220:14 > 20:29 4 komentara
fiba.basketball

Košarkaši BiH poraženi su u Vilniusu od selekcije Litvanije 77:56.

Zmajevi nisu dobro ušli u prvu dionicu izgubivši 20-12. Međutim druga četvrtina donijela je “buđenje”. Posljednje 3 minute i 17 sekundi druge dionice Litvanci nisu ubacili ništa, a BiH je napravila seriju 8-0. Prvo poluvrijeme završeno je 34-32.

U  trećoj četvrtini vidjeli smo i prvo vodstvo Zmajeva kada je Atić pogodio trojku. Međutim ponovo pad naše selekcije u drugom dijelu četvrtine i Litvanija je ušla u zadnju dionicu sa +11 (55:44).

Odlučujuća dionica nije donijela ništa posebno, osim čuvanje dvocifrene razlike Litvanaca. A Zmajevi su na kraju doživjeli veoma ubjedljiv poraz od 21 razlike.

U taboru Bosne i Hercegovine najefikasniji je bio  Edin Atić sa 12 poena. Kenan Kamenjaš i Amar Gegić ubacili su po 10 poena. Džanan Musa i Emir Sulejmanović imali su po 7. Ajdin Penava ubilježio je 5, a Adin Vrabac 4 i Sani Čampara 1.

Najraspoloženiji kod LItvanaca bio je Tomas Dimša sa 19. Odličan je bio i Deividas Gailius sa 15. Zanimljivo oni su bili  i jedini dvocifreni u svojoj selekciji.

Prva četvrtina

Košarkaši Litvanije napravili su odmah na startu seriju od 6-0 koševima Dimše i Miniotasa. Uslijedila je trica Džanana Musa koji je smanjio na 6-3. Ponovo je ekipa Kazysa Maskvytisa vezala četiri poena preko Miniotasa i Birutisa otišla na 10-3.

Tek nakon četiri minuta igre BiH je upisala tek druge poene iz igre, kada je Kenan Kamenjaš pogodio za 10-5. Međutim Litvanija je ponovo napravila seriju od 6-0 kao na početku četvrtine i imala prvi put dvocifrenu prednost 16-5.

Ajdin Penava je u nastavku vezao 5 poena. Pred kraj prve dionice sekundu prije kraja Amar Gegić je preuzeo šut i prvih 10 minuta igre Litvanija je vodila 20-12 protiv Zmajeva.

Druga četvrtina

U prvom dijelu druge četvrtine igralo se koš za koš. Zmajevi Vedrana Bosnića držali su se na jednocifrenom minusu. Ali pet minuta prije kraja Maskvytiseva momčad otišla je na dvocifreni višak kada je bilo 31-20.

Dvojka Emira Sulejmanovića i slobodna bacanja Muse vratila su BiH na minus sedam, ali je Deividas Gailius pogodio trojku i Litvanci su imali 34-24.

Ponovo se bh. košarkaši “bude” i prave seriju od 8-0. Prvo je Musa ubacio za dva, onda Atić pogodio šut za tri poena. Dvojku je nakon toga pogodio Sulejmanović, a onda i 25 sekundi prije kraja naši košarkaši odigrali su dobru odbranu, nakon koje je Atić ubacio jedno od dva slobodna bacanja. Rezultat na poluvremenu glasio je 34-32.

Najefikasniji u redovima BiH nakon 20 minuta bili su Atić i Sulejmanović sa po 7 poena. Po pet su imali Gegić i Penava, a Musa i Kamenjaš po 4 ubačaja.

S druge strane najraspoloženiji u Litvaniji bio je Dimša sa 13.

Treća četvrtina

BiH je sjajno otvorila treću četvrtinu i prvi put povela trojkom Edina Atića. Odmah je Arnas Butkevicius vratio prednost domaćinu. Džanan Musa pogodio drugu vezanu tricu za selekciju BiH, ali su Litvanci ponovo uzvratili istom mjerom i nisu dozvolili Bosnićevoj ekipi da se poveća prednost. Gytis Radzevicius vratio je prednost svojoj selekciji.

Litvanci ponovo prave seriju 5-0 i tada dolaze do vodstva 43-38. Dvije minute prije kraja dionice broj tri, reprezentacija Litvanije ponovo odlazi na +11. (51-40). U posljednjih i odlučujućih 10 minuta utakmice domaći sastav ostišao je sa dvocifrenom prednošću (55-44).

Čertvrta četvrtina

Nakon tri minuta košarke Litvanci su otišli na najveću prednost na meču prvo na plus 13, a onda i na 16 poena viška kada je trojku pogodio Deividas Gailius (63-47). Košarkaši BiH na kraju su poraženi u Vilniusu od selekcije Litvanije 77:56.