Dominantne Amerikanke zaustavile Srbiju u četvrtfinalu

Košarka 29. sep 202207:48 0 komentara
FIBA

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije poražena je u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u Sidneju od selekcije Sjedinjenih Američkih Država. Aktuelne svjetske šampionke slavile su rezultatom 88:55.

Dobro je Srbija otvorila utakmicu protiv dominantnih Amerikanki, u nekoliko navrata i preuzimala vodstvo tokom prve četvrtine, a poslije uvodnih 10 minuta Sjedinjene Države imale su samo +2 – 25:23.

Držale su se Srpkinje i dobrim dijelom drugog perioda, ali su na kraju ubacile samo 10 poena u tom dijelu igre. Kažnjavale su neprikosnovene Amerikanke sve greške srpskog tima i na odmor otišle sa furioznih 17 poena prednosti, stečenih u završnici prvog poluvremena.

Prednjačila je Tomas među Amerikankama, koja je u prvom poluvremenu dala 13 poena, dok je Wilson imala 10. Kod Srbije je Jovana Nogić postigla devet poena, dok su Anderson i Mina Đorđević imale po osam.

Skoro punih pet minuta igre u drugom poluvremenu Srbije nije mogla do poena, a led je probila Yvonne Anderson trojkom za 58:36.

Treća četvrtfina završena je rezultatom 66:40, a pad u igri Srbije vidljiv je i u tome što je Srbija u toj dionici postigla samo sedam poena.

Do kraja utakmice Srbija nije mogla da pruži veći otpor selekciji Sjedinjenih Američkih Država, a o njihovoj dominaciji u ženskoj košarci govorilo se i ovoga puta tokom čitavog turnira, kao što je to slučaj i na drugim velikim takmičenjima.

Najbolja u pobjedi Amerike bila je Kelsey Plam sa 17 poena, Wilson je ubacila 15, a Allysia Thomas 13.

Kod Srbije se istakla Yvonne Anderson sa 14 poena, dok je Jovana Nogić dodala 11. Ivana Raca imala je devet poena, uz sedam skokova.

Amerikanke su posljednji poraz na velikim takmičenjima pretrpjele 2006. godine, od Rusije. Prije toga još davne 1984. godine.

Sjedinjene Države nikada nisu poražene u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva, od njihovog prvog nastupa 1998. godine. Njihov prosječan broj poena koji ubacuju po utakmici na ovom šampionatu je prije početka utakmice sa Srbijom bio 102.7, a niko do sada nije uspio da završi turnir sa prosjekom većim od 100.

Još mnogo takvih podataka ukazuju na dominaciju košarkašica Amerike, kakva skoro da nije viđena ni u  jednom drugom sportu.

Njihove rivalke u polufinalu biće pobjednice duela Portoriko – Kanada, koji je na programu od 6.30, uz direktan prijenos na Sport Klubu.

Četvrtfinalni duel između Kine i Francuske pratite od 10 sati, dok će Belgija i Australija na teren od 12.30.

Sve mečeve Svjetskog prvenstva za košarkašice pratite ekskluzivno na kanalima Sport Kluba.